‘Erdoğan’ın seçim için dış politikada başarıya ihtiyacı var’

Yunus Ülger

DUVAR – Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO) Zirvesi Alman basınında geniş yer buldu. Bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin üyelik ilanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘amacı’ hakkında yorumlar yapıldı. Erdoğan’ın “Batı ve NATO’dan hayal kırıklığına uğradığı, seçimi kazanmak için dış politikada başarıya ihtiyacı olduğu ve üyelik açıklamasını bu amaçla yaptığı” iddia edildi. ŞİÖ Zirvesi, Batı dünyasına karşı yeni bir ‘dünya düzeni’ olarak nitelendirildi.

‘BATI BİR MESAJ OLARAK GÖRÜLMELİ’

Almanya’nın önde gelen haber dergilerinden Der Spiegel, Erdoğan’ın ŞİÖ’ye üyelik açıklamasını “Batı’ya bir mesaj” olarak nitelendirdi. Türkiye’nin NATO’dan hayal kırıklığına uğradığı iddia edildi ve 1999’dan bu yana Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde ilerleme kaydedilmediği belirtildi. Türkiye’nin Rusya ile ortak çıkarları olduğu ve SCO üyelerinin dünya ekonomisinin yüzde 30’unu oluşturduğu da yazıldı.

‘ESKİ İMPARATORLUKLAR İÇİN ÖZLEDİM’

RedaktionsNetzwerk Deutschland haber sitesi, ŞİÖ’yü Batı hakimiyetindeki dünyaya karşı yeni bir “dünya düzeni” olarak nitelendirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından “Batı’ya karşı iyi bir propaganda aracı” olmak.

Bayraktar Grubu’nun ilk açıklamasının aksine, grubun İHA’ları için Rusya ve Türkiye’nin işbirliği yapabileceğini öne süren haber sitesinde, Rusya’nın Suriye, Libya ve Azerbaycan konularında Türkiye’ye “taviz verebileceği” belirtildi. Putin ve Erdoğan’a işaret edilerek, “Ortak noktaları Batı’yı reddetmek, muhalefeti sindirmek, medyaya sarılmak, çatışmacı dış politika ve eski imparatorluklara hasret” şeklinde yorumlar yapıldı.

‘ÜSTTE İYİ HİSSEDİYOR’

Berlin’de yayınlanan sol eğilimli Taz gazetesi, dünyanın tanınmış ve etkili diktatörlerini tek olarak nitelendirdi. Erdoğan ise “farklı dünyalar arasında bir gezgin” olarak nitelendirildi. Erdoğan’ın ‘Batı’ya ve kurumlarına karşı’ bir lider olduğunu iddia eden Taz, Erdoğan’ın ‘zirvede kendini iyi hissettiğini’ ve örgüt üyesi olmamasına rağmen Cinping ve Putin ile ikili görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Türkiye’de enflasyonun yüzde 100’e yaklaştığını belirten gazete, Erdoğan’ın ‘sermaye ve ucuz doğalgaza ihtiyacı olduğunu’ yazdı. Bu nedenle Uygurlar üzerindeki baskı nedeniyle Çin ile işbirliğini tehlikeye atmak istemediğini iddia etti.

Haber kanalı n-tv’nin Rusya temsilcisi Rainer Munz, Erdoğan’ın “seçimi kazanmak için dış politikada başarıya ihtiyacı olduğunu” savundu. Munz, Erdoğan’ın ŞİÖ’ye üye olma arzusunun bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. SCO’yu abartmamak gerektiğini savunan Munz, örgüte üye ülkelerin büyük ikili sorunları olduğunu yazarak Hindistan-Pakistan, Çin-Hindistan örneklerini verdi.

Şanghay İşbirliği Örgütü 2001 yılında ‘terörle mücadele’ amacıyla kurulmuştur. Şu anda örgüte Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan ve İran üye olurken, Afganistan, Moğolistan ve Beyaz Rusya gözlemci üyeler. Türkiye, Azerbaycan, Sri Lanka, Ermenistan, Kamboçya, Nepal, Suudi Arabistan, Mısır ve Katar diyalog ortaklarıdır.

Leave a Comment