Emine Erdoğan: Mutfak kültürel mirasın en önemli unsurlarından biri

class=”medyanet-inline-adv”>

Başta Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İletişimden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Melissa Fleming olmak üzere ülke liderlerinin eşlerinin katıldığı Türk mutfağının tanıtımına ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşi Brigitte Macron ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeul’un eşi Kim katıldı. Kun Hee. Hanımlar, lokum sararak ve akide şekerlerini keserek Türk lezzetlerinin hazırlanışını deneyimlediler.

Program kapsamında ‘Sürdürülebilir ve Sağlıklı Türk Mutfağı’ adlı etkinlikte konuşan Emine Erdoğan, “Mutfak, kültürel mirasın en önemli unsurlarından biridir. Ulusal kimliği, karakteri ve tarihi yansıtan bir aynadır. Hatta bir ülkenin medeniyetinin özüdür. Gastro-diplomasi, gastro-turizm gibi kavramlar, kültür ve tanıtım politikalarının ana unsuru haline gelmiştir” dedi. Erdoğan, “Türk mutfağı Anadolu’daki yüzlerce yıllık serüveninde birçok farklı medeniyetle etkileşime girmiştir. Mutfağımızın kapıları farklı din, kültür ve etnik gruplarla bir arada yaşama deneyimine açılmaktadır.” ve hoşgörü mutfak kültürü uygulamalarından kolaylıkla okunabilir.

Emine Erdoğan: Mutfak kültürel mirasın en önemli unsurlarından biri

class=”medyanet-inline-adv”>

Emine Erdoğan, “Yabancının soframızdaki yeri her zaman ‘Allah misafiri’ olarak ayrılmıştır. Eşsiz yemek kültürümüz bize misafiri yüksek tuttuğumuzu söylüyor. Kısacası sofralarımız cömertliğin timsalidir, paylaşma, dayanışma, insan sevgisi ve yaşam kültürümüzdür.” Türkiye’nin başlı başına bir gastronomi diyarı olarak dünyanın dikkatini çekmesinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Erdoğan, Anadolu’nun UNESCO tarafından koruma altına alınan birçok gastronomi unsuruna sahip olduğuna dikkat çekti.

“MUTFAĞIMIZDA HEM BEDENİ VE RUHU İYİLEŞTİREN ASIRLIK TARİFLER VAR”

Emine Erdoğan, günümüzde yetersiz beslenmenin neden olduğu obezite başta olmak üzere obezite gibi sağlık sorunlarına da değinerek, “Türk mutfağının günümüzde insanlara şifa sunan boyutu, küresel sağlık sorunlarına çözüm merkezidir.” Erdoğan, “Hibrit tohumlar, GDO’lar ve çok sayıda kimyasal içeren paketlenmiş gıdalar, insanları yaşam boyu mücadele ettikleri hastalıklara mahkum ediyor.” organik ürünler.

class=”medyanet-inline-adv”>

Emine Erdoğan, “Mutfağımızda hem bedeni hem de ruhu iyileştiren asırlık tarifler var. Anadolu’da birçok tarif hekimlerle birlikte hazırlandı. Mutfağımız yüzyıllardır bu büyük doğal eczanenin şifrelerini çözmekle meşgul. , ve eşsiz bir bilgelik ortaya çıktı.” Emine Erdoğan, Türkiye’nin gastronomi alanında ‘henüz keşfedilmemiş büyük bir mirasa’ sahip olduğuna işaret ederek, ünlü Türk gastronomi uzmanları ve şefleriyle birlikte ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabını literatüre kazandırdıklarını belirtti. , böylece bu zenginlik düzgün bir şekilde ilan edilebilir.

Emine Erdoğan: Mutfak kültürel mirasın en önemli unsurlarından biri

class=”medyanet-inline-adv”>

Erdoğan, “Verimli topraklarımızın hazinesini korumak için 2017 yılında Ata Tohumu Projesi’ni başlattık. Yerli tohumlarımızı gen bankalarımızda saklıyoruz. Bu sayede hem sürdürülebilirlik hedeflerine hizmet ediyor hem de biyoçeşitliliği koruyoruz.”

“SÜRDÜRÜLEBİLİR MUTFAKLAR DÜNYANIN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİDİR”

Emine Erdoğan, dünyada yaşanan son gıda krizine örnek olarak işaret ederek, “Türk mutfağının atıksız özelliğinin üzerinde durulması ve yaygınlaştırılması gereken bir karakter olduğuna inanıyorum. Çünkü sürdürülebilir mutfaklar dünyanın geleceği için hayati önem taşıyor.” Emine Erdoğan, küresel gıda israfını önlemede “Türk mutfağının başlı başına bir çözüm merkezi olduğu açıktır” diyerek eşini Türkiye’ye davet etti.

Emine Erdoğan: Mutfak kültürel mirasın en önemli unsurlarından biri

class=”medyanet-inline-adv”>

BM GENEL SEKRETERİNDEN TÜRK MUTFAĞINA ÖVGÜ

Sürdürülebilir ve Sağlıklı Türk Mutfağı etkinliğinde kürsüye davet edilen BM Küresel İletişimden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Melissa Fleming, Emine Erdoğan’ın destek ve tavsiyeleriyle hazırlanan ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabının sahibi olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bence okunması gereken bir hazine.” Türk mutfağının çeşitliliği, inceliği ve besleyiciliği ile dünya çapında bir üne sahip olduğunu belirten Fleming, Emine Erdoğan’ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ‘Sıfır Atık Projesi’ için imzaladığı iyi niyet beyanına atıfta bulunarak, sıfır atık için küresel taahhüt. Müthiş. Ve dünyanın sağlığının ve esenliğinin geleceği bu bireysel eylemlere bağlıdır.”

Emine Erdoğan: Mutfak kültürel mirasın en önemli unsurlarından biri

class=”medyanet-inline-adv”>

Öte yandan, BM’nin desteğiyle dünya ülkelerine sıfır atık konusunda çağrıda bulunan Emine Erdoğan’ın iyi niyet beyanına 18 ülkenin First Lady’si imza attı. Fransa Cumhurbaşkanı’nın eşi Brigitte Macron, söz konusu iyi niyet bildirisini ilk imzalayanlar arasında yer alırken, imzanın ardından fotoğraf çektiren First Lady ile First Lady arasında samimi konuşmalar yaşandı.

Emine Erdoğan: Mutfak kültürel mirasın en önemli unsurlarından biri

GELENEKSEL VE ​​ATIKSIZ TARİFLERLE YAPILAN TÜRK YEMEKLERİ TESLİM EDİLDİ

Programın son bölümünde misafirler için hazırlanan Türk mutfağı kitabından geleneksel ve atıksız tariflerle hazırlanan Türk yemekleri ikram edildi. Emine Erdoğan ve konuk Hanımlar, lokum sardı, sert şekerleri kesti ve kemik suyundan yapılan kolajen dondurmanın tadına baktı. Konuklara şef Yunus Emre Akkor’un tarif ettiği tatlılar da ikram edildi.

Emine Erdoğan: Mutfak kültürel mirasın en önemli unsurlarından biri

Programda Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Klasik Türk Müziği ve Osmanlı Müziği’nden seçme eserlerden oluşan özel bir repertuvarı çoğunluğu yabancılardan oluşan davetlilere sundu.

Leave a Comment