Emine Erdoğan, ABD’de ‘Uluslararası Müslüman Kadın Başarı ve Topluma Katkı Ödülü’nü aldı

class=”medyanet-inline-adv”>

Törende USCMO Genel Sekreteri Usame Jammal tarafından karşılanan Emine Erdoğan, salondaki davetlilerden büyük ilgi gördü. Emine Erdoğan, ödül töreninin ardından yaptığı konuşmada, programı düzenleyen Müslüman Kuruluşlar Meclisi’ne teşekkür ederek, “Dünyanın vicdanı olan bu kıymetli ödülü ülkem adına kabul ediyorum” dedi.

“SEVGİ VE RAHMETİN BİR ÜLKENİN KARAKTERİ OLACAĞINA GÜVENİ YENİLEDİK”

Türkiye’nin hayırseverliğin en üst düzeyde olduğu bir vakıf medeniyeti mirasına sahip olduğunu belirten ve İslam dininin insanlar arasındaki en güzel rekabet olduğunu hatırlatan Emine Erdoğan, “Bu anlamda medeniyet raporumuz örneklerle dolu. zarafetiyle görenleri hayrete düşüren bir hayır yarışının öyküsünü anlatıyor. Ne mutlu ki 2022 Küresel İnsani Yardım Raporuna göre 2021’de ‘dünyanın en cömert ülkesi’ olmaya devam ettik. Sevgi ve şefkatin bir ülkenin karakteri olabileceğine dair güvenimizi tazeledik.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Emine Erdoğan, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin her yerde yardıma koştuklarını belirterek, Afrika’da, Suriye’de, Filistin’de ve Ukrayna’da sıkıntıya düşen farklı insanları değil, aynı insanlık ailesinin fertlerini gördüklerini ifade etti. . “Yardım deneyimi bir dış politikadan çok daha fazlasıdır.

Emine Erdoğan, ABD'de Uluslararası Müslüman Kadınların Başarı ve Topluma Katkı Ödülü'nü aldı

İnsanlığın her kıtada savaşlar, insani krizler, doğal afetler, salgın hastalıklar gibi birçok belayla imtihan edildiğini ve bu nedenle de dost bir ele olan ihtiyacın her geçen gün arttığını kaydeden Emine Erdoğan, “2020 yılında 1. Her 45 kişiden 1’i muhtaç. 2021 yılında her 33 kişiden 1’i insani yardıma muhtaç hale geldi. Böyle bir ortamda sadece ikili düzeyde değil, Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla da insani yardımlarımızı artırmaya devam ediyoruz. ) Somali ve Filistin dahil 122 ülkeye ulaştı İnsani yardımlarımızla kanayan bir yaraya geçici tampon sağlamayı veya bir an için açlığı gidermeyi hedeflemiyoruz.

Emine Erdoğan, ABD'de Uluslararası Müslüman Kadınların Başarı ve Topluma Katkı Ödülü'nü aldı

Aksine yardımlaşma felsefemiz kardeşlerimizin elinden tutup onları ayağa kaldırmak, yıkılanları yerine koymak, yeniden inşa etmek ve diriltmektir. Kızılay, AFAD ve TİKA başta olmak üzere tüm kurumlarımız, insanlığın ölmediğine, sadece dünyanın her yerine yardım olmadığına inanmaktadır.”class=”medianet-inline-adv”>

Emine Erdoğan, kırılgan bölgelerin sağlık ihtiyaçlarını sürdürülebilir çözümlerle karşılamaya çalıştıklarının altını çizerek, Sudan, Somali ve Bangladeş’te kurdukları hastanelerin bu yaklaşımın bir örneği olduğuna dikkat çekti.

Emine Erdoğan, Kovid-19 salgını sırasında tüm dünya belirsizliğe kapalıyken Türkiye’nin 160 ülkeye yardım göndererek Afrika’ya 4,42 milyon doz aşı bağışladığını belirterek, “Hep birlikte olursa kurtuluşun anlamlı olacağına inanıyorduk. , yalnız değil.”

Emine Erdoğan, ABD'de Uluslararası Müslüman Kadınların Başarı ve Topluma Katkı Ödülü'nü aldı

“ULUSLARARASI PLATFORMLARDA TÜM İNSANLARIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Ukrayna Savaşı ile dünyadaki mülteci sayısının 100 milyonu aştığını ve raporların bu sayıyı ‘dramatik bir dönüm noktası’ olarak nitelendirdiğini belirten Emine Erdoğan, “Bildiğiniz gibi topraklarımız Türkiye için güvenli liman oldu. “Türkiye olarak Afrika’dan Ukrayna’ya, Filistin’den Suriye’ye uluslararası platformlarda tüm mazlumların sesi olmaya devam edeceğiz. Bu çabanın tüm insanlığın ortak çabası olmasını diliyorum” dedi.

Emine Erdoğan, ABD'de Uluslararası Müslüman Kadınların Başarı ve Topluma Katkı Ödülü'nü aldı

class=”medyanet-inline-adv”>

Emine Erdoğan, ziyaret ettiği tüm mazlum coğrafyalarda kadın ve çocukların sorunlarıyla yakından ilgilendiğini belirterek, “Maalesef tüm bu krizlerin en büyük mağdurları hep kadınlar ve çocuklar. Bu nedenle özel projeler tasarlanıyor. kadınları ekonomik olarak güçlendirmek, çocukların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamak için” dedi. 2016 yılında Türkiye’de açtığımız Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi bunun en güzel örneğidir. Afrika’nın farklı ülkelerinden kadınların el sanatlarını alıyoruz, bu adil pazarda satıyoruz ve geliri olduğu gibi gönderiyoruz” dedi.

Emine Erdoğan, insan hayatına verilen önemin tüm coğrafyalarda eşit olmadığını ve bu anlamda dünyanın büyük çelişkiler içinde olduğunu belirterek, “Bir yanda çocuk haklarını konuşuyoruz, öte yanda da olabiliriz. Savaşların sürdüğü ülkelerdeki boş oyun alanlarına aldırmadan ya da insan hakları ihlallerinden bahsettiğimizde Filistin gündemde.Unutmayalım ki insanlar barışı ve refahı herkesin ortak paydası yapmakla yükümlüdürler.Rabbimiz Rahman Suresi’nde buyuruyor. , “İyiliğin mükâfatı ancak iyiliktir.” Bundan daha güzel bir haber olur mu? Buradaki herkese seslenmek istiyorum: Gelin, kan kaybedenler. Haydi insanlığı ayağa kaldıralım. Gelelim bütün alem çocuklarına. Dünyayı insanlığın gerçek çocukları olarak kabul edelim. Dünyayı herkes için güvenli ve insan onurunun korunduğu bir yer haline getirelim.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Programda, Afrikalı-Amerikalı aktivist Ayşe al-Adeviye, Emine Erdoğan ile birlikte kurduğu ‘İslam’da Kadınlar’ örgütündeki insan hakları ve sosyal adalet alanındaki faaliyetleri nedeniyle ödüle layık görüldü.

Emine Erdoğan, ABD'de Uluslararası Müslüman Kadınların Başarı ve Topluma Katkı Ödülü'nü aldı

Ödülü Emine Erdoğan’dan aldıktan sonra yaptığı konuşmada Adeviye, Emine Erdoğan’ın din ve kadın haklarının savunulmasında önemli bir rol oynadığını belirterek, ödülü onun elinden almanın gurur verici olduğunu kaydetti.

NASA’nın yönetici kadrosunda yer alan ilk Müslüman olan NASA Program Yöneticisi Tahani Amer de ödül törenine Zoom üzerinden bağlanarak, “Müslüman kadınlar bilmeli ki şu anda hepinizi temsil ediyorum” dedi.

Emine Erdoğan, ABD'de Uluslararası Müslüman Kadınların Başarı ve Topluma Katkı Ödülü'nü aldı

Ayrıca, Kovid-19 salgını sırasında yaptığı çalışmalar nedeniyle Dr. Uzma Syed, Amerikalı gazeteci Ayşe K. Mustafa ve televizyon muhabiri Thire Rahman, başarılarıyla Müslüman kadınlara ilham verdikleri için ödüle layık görüldü.

Leave a Comment