Elizabeth’e “Victoria dönemi töreni”: Kim davet edilmedi – Dünya

Kraliçe Victoria’nın 1901’deki cenazesinde olduğu gibi, 142 denizci Kraliçe Elizabeth’in tabutunu 19. yüzyıl toplarının üzerinde taşıyacak.

14.16 güncellemesi

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinde, milli marşın “Kral” versiyonu söylendi.

İngiltere’de milli marş, tahttaki kişinin kral veya kraliçe olmasına bağlı olarak “Tanrı Kralı Korusun” veya “Kraliçeyi Tanrı Korusun” olarak okunur.

Bugünkü törende İngiliz basını “Kraliçeyi Tanrı Korusun”un son kez okunmasını beklerken törende God Bless the King’in versiyonu söylendi.

13.40 güncellemesi

ABD Başkanı Joe Biden, törene özel arabası ve korumalarıyla geldi. Afrikalı liderler otobüsle taşındı. Liderlerin törene gelişi sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Avrupalı ​​liderlerin de cenazeye otobüslerle götürüldüğü belirtildi.

Cenazeye katılım kurallarını daha önce açıklayan İngiltere, “güvenlik önlemleri” kapsamında dünya liderlerinin törene kişisel araçlarıyla katılamayacaklarını duyurmuştu.

ABD Başkanı’na ayrıcalık tanınması sosyal medyanın tepkisini çekti.

13.22 güncellemesi

Kraliçe Elizabeth’in tabutu ilahiler eşliğinde Westminster Kilisesi’nde taşındı ve dini tören başladı.

13.19

Dokuz yaşındaki Prens George ve yedi yaşındaki Prenses Charlotte, anneleri Galler Prensesi ve Kraliçe eşi Camilla ile birlikte Abbey’e geldi.

13.07

Kraliçe’nin tabutunun üstüne çiçekler ve bir kart eklendi.

Güncelleme 13.00

Prens Harry’nin ülkenin yeni hükümdarı Kral Charles III’ün isteği üzerine askeri üniforma giyeceği öğrenildi. Kraliyet sözcüsü, Prens Harry’nin askeri üniforma giyeceğini doğruladı.

Güncelleme 12:46

Kraliçe II. Elizabeth’in tabutu, 142 denizci ve İskoç Muhafız bandosu eşliğinde Westminster Abbey’e doğru yola çıktı.

12.40 güncellemesi

Kraliçe II. Elizabeth’in tabutunun yakında Westminster Abbey’e taşınacağı açıklandı.

Kral Charles III Wesminster’a varır.

Aziz Mary Kilisesi’nin çanları Kraliçe için çaldı.

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi Türkiye saati ile 12:30’da Westminster Abbey’e nakledilecek. Westminster Abbey, İngiliz Kraliyetinin taç giyme ve cenaze törenlerinin yapıldığı manastır olarak bilinir.

Kraliçe'nin cenazesi: Kraliçe'nin tabutu, 120 yıldır devlet cenazelerine hizmet eden ve Portsmouth'ta muhafaza edilen tarihi silahlı araba ile taşınacak |  Haberler
Elizabeth’in tabutu silah arabasıyla taşınacak

BİDEN KOPYALANDI

ABD Başkanı Joe Biden, Kraliçe II. Elizabeth’in anısına hazırladığı günlüğüne dolma kalemle yazdı.

Joe Biden’ın Elizabeth anısına yazdığı mesajda önüne koyduğu kağıdın bir kopyasını çıkarması dikkat çekti. Joe Biden, konuşmaları sırasında unutkanlığı önlemek için hazırladığı “hatırlatma kartları” ile gündeme geldi.

ABD başkanlarının bir gelenek olarak imzadan sonra hediye olarak dolma kalem vermeleri ve yazı yazmalarıyla tanınırlar. British Royal Channel tarafından yayınlanan videoda Joe Biden’ın kalemi takdim ettiği görülmüyordu. Biden’ın kalemi kime hediye edeceği merak konusu oldu.

DÜNYADAKİ TÜM DİNAMİKLER DAVETLİ

Törene Norveç, İsveç ve Suudi Arabistan başta olmak üzere dünyada monarşi ile yönetilen tüm ülkelerin hanedanları davet edildi.

Reuters tarafından yayınlanan listeye göre törene ABD Başkanı Biden, Kanada Başbakanı Trudeau, İsrail Devlet Başkanı Herzog ve British Dominion yöneticilerinin katılması bekleniyor.

Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan, devlet başkanı veya Başbakan rütbesinden temsilcilerle törende bulunmayacak.

Cumhurbaşkanının huzurunda yapılacak törene Türk devletleri dışında pek çok Afrika ülkesinin katılmayacağı açıklandı.

Törene Rusya, Venezuela, Belarus ve Suriye devlet yetkilileri davet edilmedi.

İlgili haberler: Kraliçe’nin cenazesine kimler davet edilmedi

Odatv.com

Leave a Comment