Elazığ’dan iki fotoğraf, birinin çevirisi; Kılıçdaroğlu ‘Cumhuriyet Mucizesi’nin sonuçlarından biri

Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ’a gitti. Gitmeden önce sözleri çarpıtıldı ve şehrin reklam panoları afişlerle süslendi. Kılıçdaroğlu, ismiyle afişin önüne çıktı”Kalsın bu ayrımcılığın, bu dilin, kinle vedalaşalım hep birlikte kinimizden.Tweet attı, mesaj attı. Bu arada Elazığ’a geldiğini bildiren afişler de kırıldı.

Ancak bunu yapanların silemeyeceği bir gerçek vardır.

Kılıçdaroğlu’nun hayatını bilenler için Elazığ tanıdık bir yer. Liseyi burada okudu ve birinci olarak bitirdi. O günlerden fotoğraflar var.

Ve o gün ve öncesindeki fotoğraflara baktığınızda Kılıçdaroğlu’nun bu cumhuriyetin hikayelerinden biri olduğunu göreceksiniz. Dersim’in Nazimiye ilçesine bağlı bir köyde doğdu, fakir bir ailenin yedi çocuğundan biri, okulu zor şartlarda bitirmiş, zorlu sınavlardan sonra bürokraside çalışmış, siyasete atılmış ve ülkenin kurucu lideri olmuştur. Parti.

Elbette siyasi olarak hataları ve eksiklikleri var… Ama bu, hayatında yaşadığı ‘zorlukları’ aşarak geldiği noktayı görmezden gelmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Kılıçdaroğlu”Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek“dediğinde”sermayeye değil emeğe karşı tutum“Bunu söylediğinde sadece siyasi bir duruş sergilemiyor. Aynı zamanda onun yaşadıklarını bu ülkenin çocuklarının yaşamaması için uğraşıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğraflarına bir bakın… Bazılarımız anlamaz bazılarını…

Mesela tayt giymeyen, lastik çizme giymeyen, açlıkla imtihan edilmemiş, ayrımcılığa uğramamış olanlarımız…

Ama bazılarımız anlayacaktır…

70 yıllık ömründe yolsuzluğa bulaşmamış, devletten aldığı maaşla çocuklarını okutmuş, mütevazı, halinden memnun ama sevdiği bir hayatı olan milyonlar…

Başkanlığa aday olup olmayacağını bilmiyorum.

Veya…

Bir asır önce toplumsal cinsiyet eşitliğini getiren, eğitim devrimi ile modern bir ülke olarak harap bir ülke kurmak için yola çıkan, köy çocuklarını okula götüren ve ülkenin geleceğine eken Cumhuriyetin mucizevi hikayesi; Yoksulluktan yoksunluktan linç girişimine kadar birçok zorlukla karşılaşan, adalet için ayak tabanlarını patlatarak yaklaşık 500 kilometre yürüyen, sağdan sola partiler getiren Kılıçdaroğlu’nun serüvenini de izleyebilirsiniz…

Murat Sabuncu kimdir?

Murat Sabuncu İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Asya Öncesi Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Sertifika programını tamamladı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri alanında yüksek lisansını tamamladı.

Dergi, gazete, radyo, televizyon ve internet haber sitelerinde muhabir, editör, yayın koordinatörü, yazı işleri müdürü ve köşe yazarlığı yaptı.

En uzun süre Milliyet gazetesinde çalıştı. Tempo dergisinin yazı işleri müdürü ve Fortune dergisinin kurucu direktörüydü. Skytürk 360’ta ekonomiden siyasete çeşitli programlar hazırlayıp sundu.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni oldu. İkinci ayında tutuklanarak Silivri Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Tutuklu olduğu cezaevinde 1,5 yıl tutuklu kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra sekiz ay boyunca gazeteyi yönetti.

T24’te köşe yazarıdır. 2016 yılından bu yana pasaportu ve daimi basın kartı kendisine verilmedi. Yargıtay’ın iki kez verdiği beraat kararına rağmen 7,5 yıl hapis istemini içeren dosyası Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda bekliyor.

“Gazze: Mahsuscuk’tan Bir Aşk Hikâyesi” adlı kitabında bölgeden tanıklıklarını ve izlenimlerini paylaştı. Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü sahibi. Sorbonne’da hukuk okuyan bir oğlu ve Nuri adında bir kedisi var.

Leave a Comment