Ekrem İmamoğlu davasında son dakika

İmamoğlu davası ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinin ardından YSK’lılara hakaretten 4 yıl 1 aya kadar hapis cezasıyla yargılandığı dava 11 Kasım’a ertelendi.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek davada ara karar verilmesi bekleniyor. Son duruşmada İmamoğlu’nun avukatı, YSK’lıların şikayetçi olmadığını belirten bir dilekçe sundu. Savcılık, söz konusu yeni gelişmenin değerlendirilmesinin ardından yeni mütalaa sunulması için süre istedi.

“ŞİKAYET YOK” DESENİ

Avukat Kemal Polat, eski YSK Genel Başkanı Sadi Güven’in bir gazeteye verdiği röportajda herhangi bir şikayeti olmadığını belirttiğini hatırlattı. Polat, aralarında Sadi Güven’in de bulunduğu 4 mağdurun şikayetçi olmadığını belirten dilekçe verdi.

Duruşma savcısı ise önceki duruşmada mütalaasını verdiğini belirttiği mahkemeye sunduğu bilirkişi raporunu savcılıkça değerlendirmesinin ardından esasa ilişkin yeni mütalaa hazırlanması için süre istedi ancak sanığın avukatının müvekkili lehine olabileceğini ifade ettiği belirtildi.

YARGIÇA RED

Haklarında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezasıyla dava açılan İmamoğlu’nun avukatları, mahkemede ret talebinde bulundu. Mahkeme, hâkimin tarafsızlığına şüphe oluşturacak bir durum bulunmadığını, taleplerinin reddedilmesi nedeniyle bu yöntemin uygulandığını ve yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, sanığın avukatının ret talebinin reddine karar verdi.

VALİLİKTEN YASAK

İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki duruşma nedeniyle Kartal Kaymakamlığı tarafından ‘toplantılar, basın açıklamaları ve gösteri yürüyüşleri’ yasaklandı.

GECİKMİŞ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaretten yargılandığı dava, tanıkların dinlenmesi için 11 Kasım’a ertelendi.

CHP’DEN ÇAĞRI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile birlikte 16 milyon İstanbullu yargılanıyor” diyerek İstanbulluları Anadolu Adliyesi’ne çağırdı.

CHP İstanbul Milletvekili, CHP Genel Başkanı Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun hak, hukuk ve adalet için, geleceğimiz için, seçmenin iradesini korumak için yanındayız” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Ekrem İmamoğlu’na destek vererek, “Halkın iradesi ve demokratik hukuk sistemi her türlü bürokratik vesayetten üstündür. Gençlerimize karşı sorumluluğum ve demokrasiye olan inancımla yanınızdayım.”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Biz demokrasinin, İstanbul halkının, adaletin ve Ekrem İmamoğlu’nun yanındayız. Ve her zaman yanınızda olacağız.” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de, “Doğru sarsılacak ama yıkılmayacak! Yalnız değilsin Ekrem Başkan… Milyonlarca insanın iradesi gibi demokrasi de hukuk kazanacak. İstanbullular kazandı.”
Leave a Comment