DYS’li öğretmenler için resmi mektup imzalama dönemi sona erdi! DYS Kullanarak Resimli Öğretmen

DYS’li öğretmenler için resmi mektup imzalama dönemi sona erdi! DYS Kullanarak Resimli Öğretmen

DYS WEB öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Artık öğretmenlerin resmi mektup imzalama dönemi sona erecek. Öğretmenlerle ilgili yazılar DYS üzerinden ilgili öğretmenlere iletilecektir. Öğretmenler, gelen mektup ve eklerini görmek, okumak ve onaylamak için MEBBİS bilgileri ile DYS WEB sistemine gireceklerdir. Okul idaresine sunmuş oldukları dilekçeleri takip edebileceklerdir. Uygulama Eylül 2022 tarihi itibari ile başlamıştır.

Tüm öğretmenler DYS sistemine tanımlandı. Doküman Yönetim Sistemi ile okul yöneticileri resmi yazıları öğretmenlere elektronik ortamda gönderebilecek ve iletebilecek. Öğretmenler kendilerine gönderilen yazıları MEBBİS üzerinden giriş yaparak görecek ve okuyacaktır.

ÖĞRETMENLER İÇİN DYS WEB UYGULAMASI İLE BELGE İMZALAMA YAPILIYOR!

Başkanlığımızın 2021/14 sayılı “Tasarruf Önlemleri” genelgesi kapsamında; Kurum giderlerinden tasarruf sağlamak, şeffaflığı sağlamak, bürokratik işlemleri azaltmak ve kaynakların etkin, ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla dokümanların öğretmenlerimize elektronik ortamda ulaştırılması çalışmalarına başlanmıştır.

DYS WEB ÖĞRETMENLER İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Öğretmenler arasında DYS başladı. Kurum yöneticileri tarafından kullanılan DYS’nin öğretmenler tarafından da kullanılacak olması öncelikle kağıt israfını önleyecektir. DYS üzerinden öğretmenlere e-posta yoluyla resmi yazı gönderme seçeneği bulunsa da, birçok okul resmi yazı yazdırıp öğretmenlere imzalatıyor. Artık bunların hiçbirine ihtiyaç olmayacak. Öğretmenlerle ilgili yazılar doğrudan ilgili öğretmenlere DYS üzerinden iletilecektir. Öğretmen telefonundan veya bilgisayarından MEBBİS bilgileri ile DYS sistemine girerek gelen yazıları ve yazıların eklerini görür, okur ve onaylar. DYS Web için MEB internet hattına gerek kalmayacak. Her yerden giriş yapabilirsiniz. Bu hem zamandan hem de evrak işlerinden tasarruf sağlayacaktır. MEB bu konu üzerinde uzun süredir çalışıyor. Niğde’de pilot uygulama olarak başlayan bu uygulama tüm okullarda uygulandı.

ÖĞRETMENLER İÇİN DYS (DOSYA YÖNETİM SİSTEMİ) KILAVUZU

DYS’nin öğretmenlere yaygınlaştırılması

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2012/39 sayılı genelgesi ile resmi yazışmaların elektronik ortamda yürütülmesi amacıyla Bakanlığımızda Doküman Yönetim Sistemi (DYS) projesi devreye alınmıştır. 2012 yılında Merkez Teşkilatı, 2013 yılında 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2014 yılında tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, 2017 yılında 52 bin okul, 2015-2021 yılları arasında toplam 63 dış temsilcilik (danışmanlık ve ataşelik) ve yurtdışında 54 okul DYS kapsamına alındı. DYS’nin bileşenleri olan OTOBAN, KEP, UETS ve EVRAKSORGU projeleri ile e-Devlet dönüşümünün gerçekleşmesine katkıları devam etmiştir. Dönüşümün devamı olarak, belge ile ilgili diğer iş süreçlerinin elektronik ortama alınması ve Başkanlığımızın 2021/14 sayılı “Tasarruf Tedbirleri” genelgesi kapsamında; Kurum giderlerinden tasarruf sağlamak, şeffaflığı sağlamak, bürokratik işlemleri azaltmak ve kaynakların etkin, ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla dokümanların öğretmenlerimize elektronik ortamda ulaştırılması çalışmalarına başlanmıştır. Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 8 kurumda 15.10.2021 tarihinden itibaren pilot uygulama başlatılmıştır.

2022 yılı Eylül ayı itibari ile tüm illerde ve tüm okullarda uygulanmaya başlanmıştır.

Yeni uygulama ile okul yöneticileri resmi evrakları öğretmenlerimize gönderecek. DYS aracılığıyla öğretmenlere gönderilebilir Öğretmenlerimiz de bu makaleleri görmeli ve “okudum“bilgiyi işaretleyin DYS WEB (https://dysweb.meb.gov.tr) yapabilecektir. Öğretmen yemek DYS MEBBİS bilgileri ile giriş yapılacaktır.

dis-1-1.jpg

MEBBİS’e e-devlet ile girerseniz bu ekran açılır. Buradan DYS’ye tıklayın. MEBBİS bilgileri ile giriş yaptığınızda direkt olarak aşağıdaki gibi DYS sistemi açılır.

ogretmen-dys-1.jpg

ÖĞRETMEN DYS SİSTEMİ

dis3-2.jpg

ÖĞRETMENLER KURULUŞLARINA VERİLECEK DİLEKETLERİ GÖREBİLECEKTİR

Öğretmenlerimiz DYS WEB’e internet tarayıcıları (bilgisayarlar) ve mobil cihazlardan erişebileceklerdir. Sistem üzerinden yapılabilecek başvurular aşağıda listelenmiştir.

– Farklı kurumlardaki görevlerinizi görebilir ve görevler arasında geçiş yapabilirsiniz.
– Sorumlu olduğunuz kurumlarda size bildirilen belge ve ekleri görüntüleyebilir veya indirebilirsiniz.
– Size bildirilen belgeleri görüntüleyebilir ve “Okudum” butonuna tıklayarak bilgilendirildiğinizi yöneticinize bildirebilirsiniz.
– Size bildirilen aktif dokümanların listelendiği “İş listesi” ekranında arama yapabilirsiniz. Belgeyi üzerine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.
– Size tebliğ edilen evrakların aynı anda hangi öğretmenlere tebliğ edildiğini görebilirsiniz.
– Görevinizin olduğu okuldaki rolünüze geçtikten sonra”Sorguları” menüsündenKişi Belge Sorgulama” Ekranı kullanarak daha önce işlem yaptığınız belgeler arasında (Oku butonuna basarak) arama yapabilirsiniz.

– Kurumunuza vermiş olduğunuz dilekçeleri Sorular menüsünden iletin.dilekçelerim” sayfasına tıklayarak görebilirsiniz. Kurumunuz tarafından size yanıt olarak yazılan resmi belgeler
görebilirsin.
– Ayarlar sayfasını kullanma ABONE OLMAK Arayüz ekranları ile ilgili ayarlamalar yapabilirsiniz.

DYSWEB’e Giriş.

dis1-1.jpg

Kurum yöneticileri tarafından resmi belgelerin öğretmenlere DYS kullanılarak bildirilmesi süreci

dis2-1.jpg

DYSWEB kullanan öğretmenlerin ekran görüntüleri.
İş Listesi Ekranı

dis3-1.jpg

– Belge Görüntüleme Ekranı

dis4-1.jpg

– Belge Ekleri Görüntüleme Ekranı

dis5-1.jpg

– Öğretmen “Okudum” butonuna tıklar.

dis6-1.jpg

DYSWEB Kullanım Kılavuzunu İndirme için BURAYA TIKLAYIN (PDF)

Kaynak: zekihaber.com

Leave a Comment