Dünyanın en zengin ikinci insanı Gautam Adani kimdir? Gautam Adani kaç yaşında, ne iş yapıyor?

Mayıs 2020’de Adani, Hindistan Güneş Enerjisi Kurumu (SECI) tarafından 6 milyar ABD doları değerindeki dünyanın en büyük güneş enerjisi ihalesini kazandı. 8000 MW’lık fotovoltaik santral projesini Adani Green üstlenecek; Adani Solar, 2000 MW ek güneş pili ve modül üretim kapasitesi kuracak.

Adani, Eylül 2020’de Hindistan’ın Delhi’den sonra en yoğun ikinci havalimanı olan Mumbai Uluslararası Havalimanı’nın %74 hissesini satın aldı.

Kasım 2021’de Hindistan’ın Bloomberg Ekonomik Forumu’nda konuşan Adani, grubun yeni bir yeşil enerji işine 70 milyar ABD doları yatırım yaptığını söyledi.

Şubat 2022’de Mukesh Ambani’yi geçerek Asya’nın en zengin insanı oldu. Ağustos 2022’de Fortune tarafından dünyanın en zengin 3. kişisi seçildi.

Mayıs 2022’de Adani ailesi, Ambuja Cements ve yan kuruluşu ACC’yi açık deniz özel amaçlı bir kuruluş aracılığıyla Holcim Group’tan 10.5 milyar dolara satın aldı.

Ağustos 2022’de Adani Group’un bir birimi olan AMG Media Networks Limited (AMNL), ulusal haber yayıncısı NDTV’nin %29,18’ine sahip olan RRPR Holding’i satın almayı planladığını ve %26’sını daha satın almayı planladığını duyurdu. açık bir teklif yaptı. NDTV yaptığı açıklamada, Adani’nin hisseyi şirketin kurucuları, eski gazeteci Radhika Roy ve ekonomist eşi Prannoy Roy’a haber vermeden üçüncü bir şahıs aracılığıyla satın aldığını ve anlaşmanın “tartışmasız, rızasız veya ihbarsız” yapıldığını söyledi. Adani, Başbakan Narendra Modi’nin iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’ne yakın olarak kabul edildiğinden, bu öneri Hindistan’daki editoryal bağımsızlıkla ilgili endişeleri de artırdı.

Leave a Comment