Dünya ve Ben Arasındaki macera – makale

Disney +Escape’in ardından yeni yerli dizisinin hayal kırıklığı yaratan ilk gösterimi Dünya ve Ben Arasında ilk 2 bölümüyle seyirciyle buluştu. Ezel’den bildiğimiz dizinin senaryosu Pınar Bulut imzasını taşırken yapımcının yönetmen koltuğunda Hekimoğlu, Avlu, Diriliş: Ertuğrul Aşktan çok günümüz ilişkilerinin farklılaşması üzerine kartlarını oynayan dizinin başrolleri gibi yapımların yönetmenliğini yapan Hülya Gezer, Demet Özdemir, Buğra Gülsoy, Hafsanur Sancaktutan, Metin Akdülger, İbrahim Selim, Melisa Döngel, Ali Yoğurtçuoğlu ve Zerrin Tekindor paylaşırlar.

Berkun Oya’nın oyunlarını andıran ismiyle Dünya ve Ben Arasındakaybettiği ilişkisini kurtarmak isteyen bir kadının, sevgilisiyle sosyal medyada oynadığı bir oyunun sonuçlarıyla baş etme mücadelesini konu alıyor. Bunu dijital çağda ilişkilerde bağlılık kavramı üzerinden sorguluyor.

Öncelik (Demet Özdemir) bir dergi yöneticisi, hırslı, güzel, iyi bir çevreye sahip ve kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bir kadın. Tolga (Buğra Gülsoy) ise ana akım dizilerde, kendisini bile rahatsız etmeyen yapımlarda oynayan, kendisi ile dünya arasına sıkışmış ünlü bir oyuncu ve kişidir. 4 yıl önce başlayan ilişkileri artık heyecanını yitiriyor. Her şeyden önce Tolga’nın dizilerini izleyemeyen bir profilden geliyor, aslında onu mesleği üzerinden bir nebze küçümsüyor. Tolga ise kapalı devre bir erkek profili çizerek her şeyi içinde yaşıyor. Ama en çok da anlaşılmaya, kendi sınırlarını zorlamaya ve belki de sıradan olmaya ihtiyacı var. Bu sırada yakın arkadaşı Burçin (Zerrin Tekindor), İlkin’e bir tavsiyede bulunur ve sosyal medyada sahte bir hesap açarak Tolga ile başka bir kadın gibi iletişim kurmasını sağlar. Ancak Tolga bir gün gelir ve bu yazışmayı biraz okuduğunu düşündüğü kadınla tanışmak ister. Önce ofisindeki stajyerlerden. Sinem(Hafsanur Sancaktutan) bu rolde. Ancak olaylar kontrolden çıkar ve merak uyandıran bir tırmanışa geçer. Diziye 5. bölümde katılacak olan Metin Akdülger ile tempo daha da artacak gibi görünüyor.

AŞK DEĞİL, İLİŞKİLER DEĞİŞİR

Dünya ve Ben Arasında Aslında birçok sistemin şekil değiştirdiği ve aşkın da bunlardan biri olduğu bir çağda yeni arayışların yarattığı kaos dünyasından ilham alan bir yapım. Demet Özdemir bazı sahnelerde gözüyle dahi oynayabilen bir oyuncu olsa da böyle bir yıldız rolü için biraz daha zamana ihtiyacı var gibi görünüyor. Ancak İlkin rolüyle bu yola oldukça çabuk çıkacağı söylenebilir. Buğra Gülsoy’un karakteri Tolga’da ilk 2 bölümde hareket alanı oldukça kısıtlı. Bir yandan, güçlü bir kadın karşısında kendini eksik hisseden erkek sembolizmine takılıp kalmıştır. Öte yandan, sebepsiz yere daha karanlık bir kadına çekilir. Seyirci koltuğundan bakıldığında bu bölüm ne yazık ki tam olarak doldurulmamaktadır. Kısacası bir mahremiyetin sıcaklığı camın bu tarafına geçmez. Belki de bu, elektriğin “her şey” olduğu yeni ilişkiler ve sinerji çağının bir örneği olabilir. Ancak bu elektrifikasyon seyirci açısından yeterince inandırıcı bir altyapı oluşturmuyor ve İlkin – Tolga ilişkisinde mesafe ne kadar yüzeysel olursa Sinem – Tolga ilişkisi o kadar dayanıksız kalıyor. Öte yandan aslen güçlü bir kadın olan İlkin’in o kadar da güçlü bir kadın olmadığı ortaya çıkar. Belki de başkası aracılığıyla yeniden kazanmaya çalıştığı sevgilisini fikren kendisini aldatmasına izin vererek bırakmak için geçerli bir sebep arıyordur. Sonlandırmaya gücü yetmediği bir ilişkiyi de beraberinde getirecek olaylarla, kendisi dahil herkesi şimdilik bilinmeyen bir sona sürüklemektedir.

Disney+ dijital bir platform olarak yayın hayatında olsa da gözünü televizyon izleyicisine dikmiş ve bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Dünya ile Ben Arasında, ele aldığı konular nedeniyle yıllardır ana akımın en çok izlenen dizileri arasında yer alıyor. yasak elma Netflix yapımı ile kuş uçuşuanımsatan nüansları vardır. Bir başka ilginç olan ise yapımın ana akım dizilere ciddi bir eleştiri de içermesi. Tolga’nın setteki sinir krizi belki de pek çok oyuncu, yönetmen, senarist ve set çalışanının genel izleyiciye hitap eden işlerde yaşadıklarını özetlerken, Disney+ aslında ana akım işlere buradan göz kırpıyor.

Dünya ile Benim Aramda şimdilik, durmuş olan ilişkileri yeniden başlatacak -kendilerine göre orijinal- bir yöntemin geçerliliği yolunda ilerliyor. One Tree Hills’in bir nevi kopya afişi ile ya bu sorunun cevabını ilerleyen bölümlerde göreceğiz ya da çoğumuzun alışık olduğu gibi tatsız, bitmeyen, zorlama ilişkilerin cevaplarıyla yine kendimizi teselli edeceğiz. asla verilemez.

Elçin Demiröz
odatv.com

Leave a Comment