Donetsk ve Luhansk’ta referandum kararına ABD ve NATO’dan tepki: Sonucu kabul etmeyeceğiz

UkraynaAylarca süren çatışmaların ardından doğu Donbas bölgesinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Ukrayna2014 yılında başlayan iç savaşın ardından 2015 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden, Rusyatarafından resmen tanınan Donetsk ve Luhansk bölgeleri Rusyabağlanması konusunda referandum yapılmasına karar verdi.

Rusya İşgal altındaki Kherson, Zaporozhye ve Melitopol bölgelerinin halk kongreleri de Donetsk ve Luhansk’ta yapıldı. RusyaTürkiye’de katılım için referandum yapılması kararı görüşülürken, bu bölgelerde referandum yapılmasını destekleyen kararlar alındı.

Luhansk ve Donetsk bölgeleri tarafından yapılan ayrı açıklamalarda 23 Eylül ve 27 Eylül’de referandum yapılması kararı duyurulurken, Luhansk’tan yapılan açıklamada, “Toplantı sırasında Halk Meclisi üyeleri Luhansk Halk Meclisi’ni birbirine bağlama kararı aldı. Cumhuriyeti Rusya Federasyonu’nun bir parçası olarak Rusya Federasyonu’na bağladılar, referanduma ilişkin yasayı kabul ettiler.

Denis Pushilin, Donetsk Bölgesi’nde düzenlenen halk kongresinde yaptığı konuşmada, “Donbass eve dönüyor. Bence zamanı geldi. Katılacak tüm vatandaşlar için sağlamamız gereken güvenlik göz önünde bulundurularak bir oylama yapılacak. Sevgili. Vladimir Vladimirovich (Putin), referandumda olumlu bir karar çıkması durumunda, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’na katılımı konusunu bir an önce değerlendirmenizi rica ediyorum” dedi.

UkraynaRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Donbass bölgesinin Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki referandum kararları hakkında yorum yaparak, “En başından beri ve özel askeri harekat öncesinde halkların kaderini belirlemesi gerektiğini söyledik. Donbass halkları istiyor. kendi kaderlerinin efendisi olmak.”

Dünyanın gündemine oturan bu gelişmeye ABD tarafından ilk tepki ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’dan geldi. “Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için sözde referandumu kullanacağını biliyoruz. Bu referandum egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine aykırıdır, uluslararası sistemi ve Birleşmiş Milletler tüzüğünü baltalamaktadır. Sullivan Beyaz Saray’ın günlük basın brifinginde yaptığı konuşmada, ABD hiçbir şey yapmayacak” dedi. Rusya’nın iddialarını zaman kabul etmeyecektir.” ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de ayrılıkçıların Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk ve Kherson’da düzenleyeceği seçimlerle ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı. “Sahte seçimlerin meşruiyeti yoktur” diyen Stoltenberg, seçimlerin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında herhangi bir değişiklik getirmeyeceğini belirtti. Stoltenberg, “Bu, Putin’in savaşının daha da tırmanması anlamına geliyor. Uluslararası toplum, uluslararası hukukun açık ihlalini kınamalı ve Ukrayna’ya verdiği desteği artırmalı.” dedi. deyimini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların yapacaklarını açıkladıkları referandumla ilgili yazılı açıklama yapıldı. “Bu, Rusya’nın yasadışı askeri kontrolünü meşrulaştırma girişimidir.” Açıklamada, eylemin Ukrayna’nın sınırlarını zorla değiştirmeye yönelik olduğu belirtildi. Açıklamada, AB bu tür “bol oyları” şiddetle kınarken, “bu tür eylemlerin sonuçları geçersiz olacak ve AB ve üye ülkeleri tarafından tanınmayacaktır.” söylendi.

Ukrayna Rusya NATO Dünya Haberleri

Leave a Comment