Dev pil yatırımında çığır açıyor

Hüseyin GÖKÇE /ANKARA

Koç Holding’in 32 milyar liralık pil yatırımı için geri sayım başladı. Ankara’da 532 bin metrekare alan üzerinde elektrikli araçlar için kurulacak lityum pil hücresi ve pil fabrikasında ÇED süreci tamamlandı. ÇED sürecinin tamamlanmasıyla Başkent OSB’de tahsis sözleşmesi imzalandı. 18 ayda tamamlanması beklenen projenin inşaat aşamasında 5 bin 200 kişiye istihdam sağlanacak. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Mart ayında yaptığı açıklamada, projenin Türkiye’ye çok önemli bir küresel rekabet ortamı sağlayacak yatırımın ilk adımı olarak tarihe geçeceğini duyurdu. Pil üretiminde avantaj. Yatırımla ilgili ilk haber Kasım 2021’de DÜNYA tarafından duyuruldu.

Dünyada ve Türkiye’de elektrikli otomobil kullanımı yaygınlaşırken, Türkiye bu alanda ilerlemek için yerli elektrikli otomobil TOGG’u üretim bandından çıkarmaya hazırlanıyor. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye’de üretimi olan elektrikli araçlar için pil hücresi ve pil talebini karşılamaya yönelik hazırlıklar devam ediyor. Bu kapsamda en büyük yatırımı Koç Holding’in Türkiye’deki ortaklarından Battery Cell International yapacak.

Yatırım tercihi Ankara oldu

Yatırımla ilgili olarak, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Koç, Ford Motor Company ve SK On Co. Ltd. Türkiye’de önemli bir küresel rekabet avantajına sahip olan Koç, “Koç Topluluğu’nun otomotiv sektöründeki gücü ve iç pazardaki lider konumu, ortağımız Ford’un bize ve ülkemize olan güveni ve SK On Co.’nun köklü tecrübesi, Ltd. Bu projeye olan inancımızı daha da pekiştiriyor.”

ÇED raporu olumlu çıktı

Başkent OSB’nin Ankara Sincan’da 3. etabında yapılacak yatırım, Pil Hücresi Uluslararası Pil Üretim Sanayi ve Tedarik Ltd. Şti. tarafından yapılacaktır. Toplam 532 bin metrekare taban alanı üzerinde gerçekleştirilecek olan yatırımın 392 bin 600 metrekaresi üretim alanından, 41 bin metrekaresi ise yardımcı alanlardan oluşacak. Tesiste yılda 330 milyon lityum iyon pil yığını üretilecek. Bu üretimle birlikte tesiste 45 GWh kapasiteli pil üretim hücresi kurulacak. Yatırım için Mayıs ayında yapılan ÇED başvurusu 12 Eylül itibarıyla olumluydu. Ardından yatırımın yapılacağı Başkent OSB ile tahsis anlaşması imzalandı. Yatırım henüz planlama aşamasındayken yer seçimi konusunda Manisa da dahil olmak üzere çeşitli alternatifler gündeme geldi. Ancak yatırımcı şirketin sunduğu diğer seçeneklere rağmen yatırım yeri için Ankara’yı tercih ettiği belirtiliyor. Tüm yatırım süreçleri tamamlanırken kısa sürede temelinin atılması bekleniyor.

Leave a Comment