Derin Uzaydan Gelen Gizemli Bir Elmas Keşfedildi

Bilim adamları, bildiğimiz elmastan daha sert ve dayanıklı bir yapı keşfettiler. Bu yapının kaynağı, gezegenimize düşen başıboş bir göktaşıdır.

Dünya üzerinde birçok farklı jeolojik oluşum olmasına rağmen, evrenin her yerindeki koşullar gezegenimizdeki ile aynı değildir. farklı koşullar altında farklı yapılar oluşturulabilir bilim adamları daha önceki kontrollü deneylerinde bunu defalarca kanıtladılar.

Bu yeni bir çalışma ise hipotez Bunu doğal bir örnekle destekliyor: Dünyamıza meteorla düşen bir taş, elmastan daha sert ve dayanıklı yapısıyla dikkat çekiyor. Bu taşın ilk ortaya çıktığı nokta da oldukça dikkat çekicidir.

binlerce yıllık uzay elması

uzay taşı

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nden jeolog Andy Tomkins, göktaşları adı verilen göktaşlarını kataloglamak için bir çalışma yürütüyordu. Bu çalışmada, garip, “kıvrılmış” bir elmasa benzeyen bir uzay taşı keşfetti. Kuzeybatı Afrika’da bulunan taş, daha sonra doktora öğrencisi Alan Salek ile çalışmaya başladı.

Tomkins’in teorisine göre, göktaşının içinde Lonsdaleit İçinde altıgen bir karbon allotropu bulunan göktaşı (aynı elementin kristalleri olarak adlandırılan, farklı geometrik yapılara sahip, farklı şekillerde düzenlenmesiyle oluşturulmuş) adı verilen türdedir. 4.5 milyar yıl önce Mevcut bir cüce gezegenin kabuğundan başladı. Bu yapılar, gezegenin sonunu getiren bir meteor çarpması sonucu ortaya çıktı.

Son teknoloji yöntemler sayesinde bu yapı geleceğe yöneliktir. büyük atılımlar temelinde olabileceğini söyleyen başka bir araştırmacı,

Göktaşı analiz etmek için araştırmacılar ekibi elektron mikroskobu ve nesnenin bileşenlerini uzayda haritalayarak, taşın içindeki lonsdaleit, elmas ve grafiti gözlemleyebildiler.

Lonsdaleite adı verilen yapılar normalde üç farklı şekilde çıkıyor. Bilim adamları, doğal oluşumun araştırılmasıyla bu maddenin sanayide üretilmesinde yeni yöntemlerin ortaya çıkacağına inanıyor. Bilim adamlarının daha önce teoride ortaya koydukları bu yapının keşfi sayesinde evrendeki etkileşimleri gözlemleyebileceğiz.

Kaynak :
https://edition.cnn.com/2022/09/16/world/space-diamond-lonsdaleite-scn/index.html

Leave a Comment