Denizbank ve İş Bankası, ABD’nin uyarısı üzerine Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı

Denizbank ve İş Bankası, ABD’den gelen yaptırım uyarıları üzerine Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı.

Fotoğraflar: AA / Reuters

Mir özellikle Rus turistler için önemli bir ödeme sistemiydi.

Karar, ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) geçen hafta Rus ödeme sistemi Mir’in Rusya dışında kullanımının yayılmasına yardımcı olanlara yaptırım uygulamaya hazır olduğunu açıklamasının ardından geldi.

BloombergHT’nin haberine göre İş Bankası, konuyla ilgili ABD Hazinesi’nin açıklamasını gördüklerini ve sistemin kullanımını askıya aldıklarını bildirdi. Konuyu aktaran Reuters, Denizbank’ın daha sonra Mir’i görevden alarak İş Bankası’na katıldığını bildirdi.

Türkiye, Ukrayna’nın işgali nedeniyle Moskova yönetimine yönelik yaptırımlara müdahil olmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ağustos’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından Mir sisteminin iki ülke arasındaki turizmi kolaylaştırdığını söyledi.

yaptırım uyarısı

Financial Times’da geçen hafta yayınlanan habere göre, ABD ve AB’nin Türkiye’deki bankacılık sektörünün yasadışı finansal işlemlerin gerçekleştirileceği bir alan haline gelmesinden ve Rusya’nın bir kanal açmasından endişe duyduğu kaydedildi. yaptırımları ihlal etmek.

Habere göre Batılı yetkililer, ABD’nin Rusya’nın Mir adlı yerel ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarına odaklandığını, AB’nin ise endişelerini doğrudan Türk yetkililere iletmek için bir heyet oluşturduğunu belirtti.

Türkiye’nin en büyük bankaları arasında yer alan Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank, Mir sistemine dahil olan bankalar arasındadır. Mir, Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard’a alternatif olarak geliştirildi.

Türkiye’ye FT’den üçüncü kez ‘Rusya’ uyarısı

FT’den dört gün arayla ikinci ‘Türkiye’ analizi: ABD yaptırımları hala risk taşıyor

FT’ye konuşan Batılı yetkili: Türkiye’ye yaptırım gelebilir

Leave a Comment