Demirtaş ve Mızraklı İran’daki protestolara destek için saçlarını kazıdı

İran’da Mehsa Emini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındığı sırada yaşamını yitirmesinin ardından başlayan gösteriler devam ediyor. HDP’nin eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve hücre arkadaşı Diyarbakır’ın görevden alınan belediye başkanı Selçuk Mızraklı, İran’daki protestolara destek için saçlarını kazıdı.

Fotoğraf: Diken

İran’ın Kürdistan bölgesinden 22 yaşındaki Mehsa Emini, geçen hafta Tahran’da ahlak polisi tarafından tutuklandıktan sonra komada öldü. Ölümün ardından başkent Tahran da dahil olmak üzere ülke genelinde protestolar başladı.

Gösterilerde kadınlar başörtülerini yakarak veya saçlarını keserek hükümeti protesto etti. Bazı erkek protestocular da saçlarını keserek kadınlara destek oluyor.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, sosyal medyadan Demirtaş ve Mızraklı’nın İran’daki protestolara destek için saçlarını kazıttığını duyurdu.

Demirtaş’ın mektubu şöyle: “İran ‘ahlak polisi’ tarafından saçları açıkta olduğu için öldürülen Mahsa Amini’nin acısını yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz.

Baskı ve zulme direnmek sadece kadınların sorumluluğu değildir. Kadınların cesurca önderlik ettiği eşitlik ve özgürlük mücadelesine destek vermek ve İran’da özgürlük için direnenlerin yanında olduğumuzu belirtmek için hücre arkadaşım Dr. Selçuk Mızraklı ile bugün saçlarımızı traş ettik.

Tüm baskı ve tiranlık planları sonunda halkın direnişi karşısında çökecektir. Direnenlere selam olsun.

Mahsa Amini’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve halkımıza başsağlığı ve sabırlar dileriz; Selamlar ile dayanışma duygularımızı iletiyoruz.”

Leave a Comment