Davutoğlu, CHP ile İYİ Parti arasındaki “HDP’ye bakanlık verilebilir” tartışmasında tavrını net bir şekilde ortaya koydu.

Gelecek Partisi Başkan Ahmet Davutoğlu, HaberTürk ekranlarında gazeteci Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Davutoğlu’nun açıklamaları arasında, Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” sözleriyle başlayan CHP ile İYİ Parti arasında HDP tartışması da yer aldı.

HDP’nin 6’lı masada olmadığını belirten Davutoğlu, “6’lı masada HDP yok. 6 lider oturuyor. Hiçbir oturumda gündeme gelmedi. Bunun için masada olması lazım ya da masada olması lazım. HDP’ye verilecek o şey. Gürsel Tekin veya bir başkası.” “Kendi bakış açısına sahip olabilir. Ama Sayın Kılıçdaroğlu böyle bir konuyu gündeme getirmedi. HDP’nin kendi kurduğu bir ittifak daha var. 6. Masa HDP kitlesinden oy istemeyecek mi? İstiyor mu? İstiyor. AK Parti mi? Parti de MHP kitlesinden oy isteyecek. Dün Sultanbeyli’de gençler ‘Bu ülkede yüzde 50 aldınız, yine alacaksınız’ yazılı pankart açtı.

Davutoğlu, HDP’nin dışlanmasını doğru bulmadığını belirtti. Birlik sağlanamaz. Şu anda birliğimizi sağlayacak ortak bir aidiyet duygusu. Pervin Buldan ve Mithat Sancar geldiğinde de çok net ifade ettim. Türkiye’de siyasetin normalleşmesi için herkesin vesayetten kurtulması gerekiyor. HDP’nin İmralı ve Kandil’in dışında olması gerekiyor. “Meclis’teki duruşlarını ortaya koymaları gerekiyor. Hükümetin yaptığı HDP’yi dışlamak, Osman Öcalan’ı TRT’ye getirmek. Böyle bir ikiyüzlülük mümkün değil” dedi.

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Kürtler bana ‘Serok Ahmet’ diyor. Çünkü terörle mücadeleye öncülük ettim. Kürtler beni neden seviyor? Hem polise hem de askere şu talimatı verdim: Ulu Cami’de binlerce Kürt vatandaşa dedim ki, Dicle kıyısında doğan bir Kürt çocuğunun Toros dağlarının kenarında doğan Türkmen çocuğu kadar hakkı vardır dedim. Kürtlerin haklarını savunacak. Kürt arkadaşlarıma söylüyorum, Türklerde bir endişe varsa bu endişeyi ortadan kaldırırsınız. Bu ülkeyi böyle koruyacağız. Kürtlerin hakları, Kürt dili Türkler tarafından savunulacaktır. Kürtçe öğrenmenin nesi yanlış? İngilizce, Farsça öğreniyoruz. İngilizce ve Farsça öğreniyoruz. Veliaht prens iken unvanı Galler Prensi idi. Önce Galce dilini öğrendi. Türklerin ve Kürtlerin ağır ağır savaşmadığı tek bir savaş.”

Barış Yahya Çinçin

Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu Siyaset Güncel Haberler

Leave a Comment