Cumhuriyet Gazetesi’nden Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğine destek: Ülke menfaatinedir

T24 Haber Merkezi

cumhuriyetin ilk sayfasında “editoryal” konumlandırılmış ve “editoryal” Gazete yönetiminin görüşlerini yansıtan “Olayların Arkasındaki Gerçek” başlıklı köşe yazısında, “Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne gelecekteki üyeliği ulusal çıkarlarıyla uyumludur” görüş savunulmuştur.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı, eskiden ‘Şanghay Beşlisi’ olarak bilinen örgütün zirvesine katıldı. Tayyip Erdoğan ilk kez katıldıktan sonra “Şanghay Organizasyonunun Önemi” başlıklı yazıda, “Bu örgüte katılan ülkeler demokrasiyle yönetilmez, Türkiye’nin bu örgütte yer alması sakıncalıdır” iddialarının dünyadaki gelişmelerle çeliştiği iddia edildi ve “ABD’nin görülmemesi gerektiği” vurgulandı. Makalede, “ABD, dünyanın her yerindeki otoriter devletlerle işbirliği yapıyor. Ulusal çıkarları için her türlü model ülke ile yakın ilişkiler içindedir. söylendi.

“Olayların Arkasındaki Gerçek” başlıklı köşe yazısında “Türkiye’nin demokratik hayatında karşılaştığı iki gerici faşist darbe (12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980) ve 15 Temmuz 2016’daki casusluk girişimi ABD’nin gözetimi ve desteğiyle gerçekleşmiştir. Bu durum, tüm dünyanın bildiği, asla unutulmaması gereken…” açıklamalara yer verildi.

“Cumhuriyet gazetesi”Çin’in ekonomik olarak ABD’yi yakalarken bir yandan da onunla hesaplaşma aşamasına girdiğini yazdı. konuşmalar dikkate alınmalıdır. değerlendirmesini yaptı.

“Olayların Arkasındaki Gerçek” başlıklı köşe yazısında “Şanghay Örgütü’nün Önemi” başlığıyla yayınlanan yazının ilgili bölümü şöyle:

“Bu aşamada Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak Avrasya’yı temsilen böyle bir toplantıya katılması ve gelecekte bu örgüte üye olması ulusal çıkarlarına uygundur. Bu örgüte katılan ülkeler demokrasi ile yönetilmez, Türkiye’nin bu örgütte yer alması elverişsizdir.” İddialar dünyadaki gelişmelerle çelişiyor. ABD’yi bir demokrasi modeli olarak görmek de yanlış. ABD dünyanın her yerinde otoriter devletlerle işbirliği yapıyor ve yakın ilişkiler sürdürüyor. ulusal çıkarları için her türlü model ülke ile.

Şu soruyu unutmayalım: NATO dünyaya demokrasi mi ihraç ediyor? Türkiye’nin demokratik hayatında karşılaştığı iki gerici faşist darbe (12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980) ve 15 Temmuz 2016 casusluk girişimi ABD’nin gözetimi ve desteğiyle gerçekleşti. Tüm dünya tarafından bilinen bu durum asla unutulmamalıdır.

Türkiye’nin ulusal çıkarları, dış politikada hiçbir işe yaramayan ideolojik saplantılara yer vermeden, ilişkilerini geniş bir perspektifle sürdürmesine bağlıdır. Türkiye, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden ve özgürlüklerden ödün vermeden, dünya gerçeklerine sırtını dönmeden, ulusal çıkarlarının gereklerini yerine getirmelidir.

Erdoğan: Hedef üyelik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkant’taki Şanghay İşbirliği Örgütü Liderler Zirvesi’nden dönüşünde gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye’nin örgüte üye olmayı hedeflediğini söyledi.

“Artık bundan sonraki süreç bu işin en ileri aşamasına doğru atılmış bir adım. Bu adım tabii ki önümüzdeki döneme ev sahipliği yapacak Hindistan’daki görüşmelerde daha üst düzeyde gündeme gelecek. Üye ya da değil farklı ama bizim bu ülkelerle ilişkilerimiz atılan adımla çok daha farklı bir konuma taşınacak” dedi. Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğini mi kastettiği sorulduğunda, şunları söyledi: “Elbette. Hedef o.” dedi

ŞİÖ’nün mevcut üyeleri arasında Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan, İran ve Beyaz Rusya bulunmaktadır.

cumhuriyet gazetesi, Alev CoşkunBaşkanlığını ve gazetenin sahibi olduğu Cumhuriyet Vakfı tarafından yönetilmektedir.

Leave a Comment