Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı! Başvurular Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatla esnafa müjdeli haber geldi.

Esnaf, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili verdiği talimatla rahatladı. Birer birer açıklanan müjdeli haber, esnafı memnun etti. Pandemi döneminde işleri gözden kaçmayan esnafa yardım yapılırken, pandemi sonrasında da yardımlar yapılmaya devam edilecek. Toplam 4 milyar 622 milyon lira destek verilirken başvurular başladı. Başvuru süresi bir ay boyunca devam edecek. E-devlet üzerinden yapılacak başvurular meslek kodlarına göre yapılacaktır.

Başvuru adımlarında sorun yaşayan vatandaşlar esnaf odalarından gerekli yardımı alabilirler. Destek ödemeleri hak kazanan vatandaşların hesaplarına yapılacaktır.

5 Bin TL Ödeme

Devlet tarafından sağlanan hibe desteğinden gerçek kişi tüccarlar ile gelir vergisi mükellefi esnaf ve sanatkarlar da yararlanabilecek. Bir defaya mahsus verilecek olan hibe, kahvehaneler, kafeler, çay bahçeleri, öğrenci yurtları ve kantinler gibi yerleri 2 ayrı grupta 5 bin ile 3 bin lira arasında kapsıyor.

3 Bin TL Ödeme

3 bin lira tutarından yararlanabilecek iki grup var. Bakım, onarım, onarım ve kaporta işleri yapanlar, hırdavatçı, müzisyen, kuru temizleme, oto yıkama, seyyar satıcı, şekerci, oyuncak, kunduracı, bakırcı, çilingir, terzi, kursiyer gibi yerler vardır. Desteklerden yararlanan restoranlar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler ve pazarlamacılar da bu gruba dahil oldu.

Farklı esnaf türlerini desteklemeye devam ediyor. Devam eden destekler arasında 4 ay boyunca bin liralık gelir kaybı desteği ile büyükşehirde 750 lira, diğer illerde 500 lira kira desteği bulunuyor. Bakanlığın belirlediği birinci ve ikinci gruptaki ekonomik faaliyetler bakanlığın internet sitesinde görüntülenebilir. Benzer destekler diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da alınabilir. Bu desteklerden yararlananların kamu kesimi desteğinden yararlanmasına engel değildir. Kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği desteklerden başvuru yaparak yararlanmak mümkündür. Nakit desteğe ihtiyacı olan esnaf vatandaşlar hibe başvurusuna katılabilirler.

Leave a Comment