Cumhurbaşkanı Erdoğan BM tribününden dünyaya seslendi… Yunan basını skandal manşetlerle duyurdu

Oluşturulma Tarihi: 21 Eylül 2022 08:16

Dünyanın gözü, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nin bulunduğu New York’ta. Dün burada bir konuşma yapan Erdoğan’ın sözleri dünya basınında geniş yer buldu. Uluslararası ajanslar Erdoğan’ın konuşmasını aboneleriyle paylaşırken, Yunan basınında skandal bir manşet çıktı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünyanın dört bir yanından 150’den fazla devlet ve hükümet başkanının katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantıları, yoğun güvenlik önlemleriyle ABD’nin New York kentinde başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurul Salonu’nda katılımcılara gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamaları uluslararası ajanslar tarafından ‘acil’ koduyla Anbean abonelerine iletildi. Erdoğan’ın BM kürsüsünden yaptığı açıklamalara dünya basını geniş yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM tribününden dünyaya seslendi... Yunan basını skandal manşetlerle duyurdu

ERDOĞAN’DAN BARIŞ ÇAĞRISI

Al Jazeera, ‘Dünya liderleri BM Genel Kurulu’na hitap ediyor’ başlıklı haberinde Erdoğan’ın açıklamalarına da yer verdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘Erdoğan, Ankara’nın anlaşmazlığın çözümünde rol alması ve BM reformuna destek çağrısında bulundu’ başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi;

‘Erdoğan BM merkezindeki dünya liderlerine Ukrayna’daki savaş için barışçıl bir çözüme ihtiyaç olduğunu söyledi.’

‘PUTİN’LE İLGİLİ DÜNYA LİDERLERİNDEN BİRİ’

CNBC, Erdoğan’ın iki ülke arasındaki diplomatik temaslarda önemine dikkat çekerek, “Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağlarını koparmayan birkaç dünya liderinden biri” yorumunu yaptı.

Raporda, “Türk lider, Zaporizhzhia nükleer santralinin güvenliğini sağlamak için Moskova ile Kiev arasında arabuluculuk yapmayı teklif ediyor” denildi.

Alman Tagesschau gazetesi ‘Erdoğan’dan Yunanistan’a ağır eleştiri’ başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi;

Türkiye, Yunanistan’ı mültecileri yasadışı bir şekilde geri itmekle bir kez daha suçladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Atina’nın Ege’yi mülteci mezarlığına çevirdiğini söyledi.’

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM tribününden dünyaya seslendi... Yunan basını skandal manşetlerle duyurdu

YUNAN BASININDAN SKANDAL MANŞETLER

Komşu medya da Erdoğan’ın açıklamalarına geniş yer verdi. Yunan gazetesi Kathimerini, Erdoğan’ın konuşmasını skandal bir manşetle okuyucularına duyurdu.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘Erdoğan BM’yi kullanarak Yunanistan’a saldırdı’ başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi;

Yunanistan’ın Ege’yi göçmenler için mezarlığa çevirdiğini belirten Erdoğan, Atina’nın yasadışı geri itmelerle Ege’de göçmenlere yönelik şiddeti artırdığını söyledi. Erdoğan, Yunanistan’ın Müslüman topluma karşı siyasi baskı ve ayrımcılık politikası ve insanlık dışı geri itme politikası izlediğini de belirtti.’

Ta Nea ise ‘Erdoğan Ege’yi ateşe vermeye hazır’ başlıklı haberinde, “Türkiye Cumhurbaşkanı özellikle mülteci meselesine yatırım yapmayı tercih etti” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın “Yunanistan, Ege’yi mülteci mezarlığına çeviriyor” sözleri de haberde yer aldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

CNN Yunanistan, Erdoğan’ın ‘Yunanistan’ı insanlığa karşı suçlarla itham etmeye çalıştığını’ yazdı. Gazete, Atina’nın Erdoğan’ın konuşmasına yanıt verdiğini belirtti.

Bir diğer Yunan gazetesi To Vima, ‘Erdoğan BM’de: Yunanistan’ı ‘katil devlet’ olarak sunmak başlığıyla çıktı.

Leave a Comment