Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda konuştu – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu’nda BM’nin 77. Genel Kurulu’na katıldı.

Erdoğan’ın katılımcılara hitaben yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“Toplantımızı, dünyamızın aynı anda birden fazla tehditle baş etmeye çalıştığı kritik bir zamanda gerçekleştiriyoruz. Türkiye olarak salgın sürecinde 161 ülkeye ayrım gözetmeksizin destek verdik. Yerli aşımızı tüm insanlığın hizmetine sunduk. İklim değişikliğiyle mücadelede geçen yıl Paris Anlaşması’nı onayladık, net sıfır emisyon hedefimizi belirledik, duyurduk.

Salgının vurduğu küresel ekonominin savaş nedeniyle yeni bir şok dalgasına maruz kaldığını görüyoruz. Enflasyon baskısı dünyadaki tüm ekonomileri olumsuz etkiliyor. Enerji arz güvenliğinin önemi de yeniden gündeme geldi. Süreç aynı zamanda gıda güvenliğini de riske attı. Dünya nüfusunun beşte birinin açlığın pençesinde olması açıklanamaz. Dünya, 2030 yılına kadar sıfır açlık hedefinden uzaklaşmaya başlamıştır. Bu karanlık tabloyu aydınlatmanın tek yolu, dayanışma ve adil bir yaklaşımla onu güçlendirmektir.

Ortak bir gündemle hareket etmemiz gereken bir döneme girdik. Ukrayna’da 7. ayını dolduran çatışmanın ilk gününden bu yana savaşın kazananı olmayacak düşüncesiyle hareket ettik. Son dönemde alevlenen savaşın Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı temelinde sonlandırılması için çabalarımızı artırmaya devam edeceğiz. Diyaloğun kilit rolünü vurguluyoruz. Tarafları önce Antalya’da sonra İstanbul’da buluşturduk.

“BM’NİN SON YILLARDAKİ EN BÜYÜK BAŞARISI”

Sayın Genel Sekreter ile yaptığımız çalışmalar sonucunda Ukrayna tahılının dünyaya ulaşmasını sağladık. Tahıl arzının sürdürülmesinde kritik öneme sahip olan bu anlaşma, BM’nin son yıllardaki en büyük başarılarından biri. Her geçen gün ivme kazanan sevkiyatları memnuniyetle karşılıyoruz. İstanbul Mutabakatı, müzakerelerin sonuç verdiğini gösterdi. Aynı yaklaşım nükleer santral için de uygulanabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu - 1
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl Koridoru’nun başarısını anlatırken bu fotoğrafı gösterdi.

“ONURLU ÇIKIŞ İÇİN BİR ÇÖZÜM”

Birlikte, her iki tarafın da krizden onurlu bir şekilde çıkmasını sağlayacak makul, adil ve uygulanabilir bir diplomatik çözüm bulmamız gerekiyor. Tüm bu felaketler bize BM’de etkin çok taraflılığı somutlaştırmak için daha fazla çaba gösterme sorumluluğumuzu hatırlattı. Güvenlik Konseyi’nin hesap verebilir bir işleyişe ulaşması önemli bir dönüm noktası olacaktır. Bize ortak görevimizi unutturmamak için dünya beşten büyüktür yaklaşımını her platformda çizmeye devam edeceğiz. Tüm üye devletlerden destek beklediğimizi belirtmek isterim. Uluslararası kuruluşları ve tüm ülkeleri Türkiye’nin kalıcı barışı tesis etme çabalarına samimi destek vermeye çağırıyorum.

Türkiye’nin dış politika vizyonu her zaman barış odaklı olmuştur. Çatışmaları çözmeye çalışıyoruz. Uygun olduğunda, uyuşmazlıkların çözümünde kolaylaştırıcı olarak arabulucu olarak hareket ederiz. Sorunların değil, çözümlerin bir parçası olmamızı sağlamak için inisiyatif alırız. Çıkmazın devam etmesi bölgemizin istikrarını ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü daha da tehdit ediyor. Ülkemizin sağladığı güvenlik şemsiyesi ve uluslararası yardımlar sayesinde 4 milyon sivil hayata tutunmalı. Güvenlik Konseyi görevini yerine getirmelidir.

“PKK VE TÜREVLERİNE AYKIRI OLMUYORUZ”

Güvenlik güçlerimize terör saldırıları düzenleyen ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK ve türevlerine kayıtsız kalmamız beklenemez. Teröre karşı her türlü tedbiri alabilecek kapasitede olduğumuzu ve terör örgütlerine karşı gereğini yapmaktan asla çekinmeyeceğimizi kuvvetle belirtiriz.

Savaştan kaçan sivillerin insani koşullarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için 100 bin briket ev inşa ediyoruz. 1 milyon Suriyelinin topraklarına dönmesini sağlayacak 200 bin konutun yapımına da başlıyoruz. Suriye’de hayata geçireceğimiz yerleşimler projesi için herkesin gerekli çabayı göstermesini ve dayanışma göstermesini bekliyoruz.

YUNANİSTAN’A ZOR TEPKİ

Mülteci krizi, daha iyi bir gelecek arayışına giren masumları, çizmelerini toplama kamplarına batırarak ölüme göndererek çözülemez. Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’de göçmenlere yönelik zulmünün arttığını görüyoruz. Biz Aylan, bebek cesetlerinin kıyılara çarpmaması için uğraşırken Yunanistan, hukuksuz ve pervasız itmeleriyle Ege’yi mülteci mezarlığına dönüştürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu - 2

Geçen hafta 9 aylık bebek Asım ve 4 yaşındaki Abdülvahap, Yunan sahil güvenliklerinin teknelerini batırması sonucu aileleriyle birlikte yaşamını yitirdi. Avrupa ve Birleşmiş Milletler kurumlarının insanlığa karşı suç oluşturan bu vahşete dur demesinin zamanı gelmiştir.

“DAYANIŞMA BEKLEME HAKKIMIZ”

Bir diğer komşu ülke olan Irak’ta barışın hakim olması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Refahın sürdürülebilir şekilde artması ve Irak’ta terör örgütü sömürüsünün önlenmesi ancak bu şekilde mümkündür. Terör örgütlerinin ülkemizi hedef alan istikrarsızlığı istismar eden eylemlerine asla izin vermeyiz. İsim değişikliği gibi ucuz kurnazlıkla PKK’yı meşrulaştırmaya çalışanları bir an önce teröre silah ve destek vermeyi bırakmaya çağırıyoruz. Her ad altında terör örgütlerine karşı mücadelesini sürdüren Türkiye’nin dostlarından dayanışma beklemek doğal hakkımızdır. Terör örgütleri ve zalim rejimler yerine ülkemizle işbirliği yaparak bölgenin güvenliğine ve refahına katkıda bulunmak isteyen herkesle çalışmaya hazırız.

“BAĞIMSIZ FİLİSTİN DIŞINDA FORMÜL YOK”

Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz ısrarla vurgulanması gereken yerler arasındadır. Türkiye olarak BM’nin Libya’daki çabalarını destekliyoruz. Ana hedef adil bir seçim ve meşruiyetini Libya halkından alan bir hükümet olmalıdır. İsrail-Filistin çatışmasında iki devleti destekliyoruz. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti’nin kurulmasından başka adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm yolu yoktur.

AZERBAYCAN-ERMENİ GERİLİMİ

Bölgenin barışı ve geleceği için çabalarımızı sürdürmeye kararlıyız. İran’ın nükleer programıyla ilgili sorunların diplomasi yoluyla çözülmesini bekliyoruz. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki süreçleri destekleyerek çözüm fırsatı için önemli adımlar attık. İki ülke arasında kapsamlı bir barış anlaşmasının bir an önce imzalanmasının mümkün olduğuna inanıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu - 3
Cumhurbaşkanı konuşmasında Kızılay aracılığıyla Suriye’de inşa edilen briket evlerin fotoğrafını gösterdi.

“YUNANİSTAN TAHRİK POLİTİKASINA DURDURMALIDIR”

Ege ve Doğu Akdeniz’de hiçbir zaman ülkemize eşit olmayan siyasi ve askeri düzeye rağmen, güç gösterisi peşinde koşanlar kendilerini gülünç duruma düşürüyor. Yunanistan’ın gerilim ve provokasyon siyasetini bir kenara bırakmasını, işbirliği ve dayanışma çağrılarımıza kulak vermesini bekliyoruz. Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz’de hakkını sonuna kadar savunurken, siyasi hesapları için gerilim stratejisi izleyenlere asla aldanmayacaktır. Umudumuz Yunanistan’ın tüm sorunlu faaliyetlerine son vermesidir.

“KKTC RESMİ TANIDI”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte iyi niyetli çalışmalar yaptık. Uluslararası toplumu, Kıbrıs Türklerine yönelik zulmü sona erdirmeye ve bir an önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmen tanımaya davet ediyoruz.

Bu yıl NATO’ya katılımının 70. yıldönümüne ulaşan Türkiye’nin güçlü bir müttefiki olan Avrupa-Atlantik güvenliğine katkıda bulunuyoruz. En batılı Asyalı olarak, yine Asya girişimiyle aynı hedef için çalışıyoruz.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN F-16 YORUMU

Leave a Comment