Cumhurbaşkanı Erdoğan BM eğitim zirvesinde konuştu: Tarihi adımlar attık – Son Dakika Dünya Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Toplantıları kapsamında bulunduğu ABD’de “Eğitimde Dönüşüm Zirvesi”ne katıldı.

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, anaokulundan üniversiteye kadar her kademede eğitimi ücretsiz olarak sunan bir ülke olduklarını belirterek, “20 yıldır eğitimin yaygınlaştırılması, eğitimin yaygınlaştırılması, yaygınlaştırılması için tarihi adımlar atıyoruz. kalite ve fırsat eşitliği.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

“Eğitim, milletleri ayakta tutan, değişimi ön planda tutan ve dünyaya değer katan temel unsurdur. “Güçlü toplum, güçlü ülke” ideali ancak insan sermayesinin iyi değerlendirilmesi ve nitelikli bir eğitim sürecinden geçirilmesiyle gerçekleşebilir.

Türkiye, anaokulundan üniversiteye kadar her düzeyde eğitim ve öğretimi tamamen ücretsiz olarak sunan bir ülkedir. Son 20 yıldır eğitimin yaygınlaştırılması, eğitimin kalitesinin artırılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması yolunda tarihi adımlar atıyoruz.

Derslik sayısının artırılmasından öğretmen atamalarına, ücretsiz ders kitaplarından ekonomik durumu kısıtlı ailelere yardıma kadar her alanda eğitim altyapısını güçlendirmeye çalışıyoruz. Eğitim kurumlarını spor salonları, dijital kütüphaneler, laboratuvarlar, akıllı tahtalar ile donattık ve modern imkanlar sağladık.

“5 YAŞ ÇOCUKLARIN OKUL ORANI YÜZDE 93’E ÇIKARTTIK”

“4+4+4 eğitim reformu” ile zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. “Kızları Okula Gidelim” projemiz ile kızlarımızın eğitimini teşvik ederek okullaşma oranını yüzde 90’ın üzerine çıkardık. Okul öncesi eğitim kampanyamız sayesinde 5 yaşındakilerin okullulaşma oranını yüzde 78’den yüzde 93’e çıkardık. Önümüzdeki dönemde yüzde 100’e ulaşmayı hedefliyoruz.

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid salgını sırasında öğrencilerin pek çok elektronik içeriğe erişebilecekleri dijital platformlar, ücretsiz materyal desteği ve yaz okulları gibi uygulamaları hayata geçirdik. Ayrıca öğrencilerin gelişim aşamalarındaki okuryazarlık, aritmetik ve beceri eksikliklerini gidermek için çeşitli önlemler uyguladık.

“ÇEVRE BİLİNCİMİZ VAR”

Üzerinde titizlikle durduğumuz bir diğer konu da mesleki eğitim. Üreterek öğrenme yaklaşımıyla mesleki eğitim kurumlarımız ve sanayi bölgelerimiz arasında yakın işbirliği kurarız. Mesleki ve teknik eğitim alanındaki tecrübemizi diğer ülkelerle paylaşmak amacıyla Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini kurduk.

Türkiye Maarif Vakfı ile başta Afrika, Asya ve Balkanlar olmak üzere 49 ülkeye yayılan eğitim kurumlarıyla önemli bir boşluğu doldurduk.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansımız TİKA, özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere eğitim ve teknik eğitim desteği de vermektedir. Türkiye bursları ile ülkemizde her yıl farklı seviyelerde binlerce öğrenciye ücretsiz eğitim sunuyoruz. Ülkemizde misafir ettiğimiz 4 milyondan fazla mültecinin çocuklarını kendi çocuklarımızdan ayrı tutmuyoruz, onların eğitimi için her türlü çabayı gösteriyoruz. Uluslararası çalışmalarımızın yanı sıra eğitim müfredatımızı da günümüz ihtiyaçlarına göre güncelliyor ve yeniliyoruz. Çevre bilincini erken yaşlardan itibaren aşılamak için K12 programına çevre eğitimi ve iklim değişikliği derslerini ekledik. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ülkesine, milletine ve tüm insanlığa faydalı bireyler olarak yetiştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya devam ediyoruz.

Eğitimde Dönüşüm Zirvesi’nin daha aydınlık, yaşanabilir ve adil bir dünyanın temellerinin atılmasına vesile olmasını diliyorum.”

Leave a Comment