Covid-19 nedeniyle 9 üyesini kaybeden ailenin genetik sonuçları sevindirdi

Rize’nin Güneysu İlçesi’ne bağlı Gürgen köyünde aynı aileden 9 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Genç Ailenin çağrısı üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından genetik tarama çalışması başlatıldı.
Ailenin kan soy ağacı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı tarafından çıkarıldı.

KORONAVİRÜS ÖLÜMLERİNE NEDEN OLAN AJANLAR YOKTUR

Ailede tespit edilen kişilerden kan örnekleri alınarak genetik çalışma için Ankara ve İstanbul’daki çeşitli hastanelere gönderildi.

Aileden “riskli” olduğu belirlenen 13 kişiden alınan örneklerin laboratuvarda yapılan genetik analizleri sonucunda, koronavirüs ölümlerine neden olan herhangi bir faktöre rastlanmadı.

Yakınlarını Kovid-19’dan kaybeden 63 yaşındaki Ali Genç, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan gen taraması sonuçlarının temiz çıktığını söyledi.

Şu anda hastalık nedeniyle ailede bir sıkıntı olmadığını belirten genç, “Merhum bizim ailemizde öldü. Rabbim geride kalanlara uzun ömür versin. Ateş düştüğü yeri yaktı. .Koronavirüs sürecinde bize genetiğinizde bir hastalığınız olduğunu söylediler.Testimizi yaptırdık.Sonrasında testimiz sonucunda herhangi bir sorun çıkmadı.Ailemden 9 kişiyi kaybettim.Allah hidayet vermesin. böyle bir acı kimseye.”

“ÇOK KORKUYORUZ”

Koronavirüs sürecinde çok zor zamanlar geçirdiklerini ifade eden genç, “Devletimiz elinden geleni yaptı ama giden geri gelmiyor. Gen taraması yapılmadan önce çok gergindik ama çok gergindik. sonucumuz net olduğunda mutluyuz.”

Leave a Comment