Covid-19 enfeksiyonu varlığında farklı hastalıklar için bazı ilaçların kesilmesi gerekebilir.

Bu sorunun varlığında, ilacınızı bırakmanız gerekebilir.

Tüm dünyaya yayılan, 180 milyon vakaya ve 4 milyon ölüme neden olan Covid-19 enfeksiyonu, sindirim sistemini atlamaz. Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uzman Dr. Reşat Memişoğlu, aniden gelişen sindirim sistemi hastalıklarının Covid-19’dan kaynaklanabileceğine dikkat çekiyor ve etkilerini anlatıyor.

DİJİTAL SİSTEME VURDUĞU TAKTİRDE TEHLİKE

Covid-19’un yaygın belirtileri arasında; Solunum yolu şikayetleri, öksürük, ateş ve nefes darlığı olsa da farklı belirtiler de görülebilmektedir. Bunlardan birinin sindirim sisteminde tahriş olduğu ve bu sorunun ciddi bir enfeksiyonun habercisi olarak görülmesi gerektiği belirtiliyor.

COVİD-19 KENDİNİ BU ŞEKİLDE ALIYOR

ABD’de yapılan bir çalışmada, Covid-19 enfeksiyonlarının yüzde 30’unda sindirim sistemi şikayetleri var. Bu şikayetler bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal ve iştahsızlık olarak sıralanır. Bağırsakların enfeksiyona bağlı olarak hızlı hareket etmesi nedeniyle yağ asitlerinin emilimi bozulduğunda, dışkıda görülen değişiklikler enfeksiyonun sindirim sistemini ele geçirmiş olduğu anlamına gelir.

VÜCUTTA ENFEKSİYON NEYE NEDEN OLUR?

Covid-19’a yakalananların sadece yüzde 16’sı sindirim sistemi şikayetleri ile belirti gösteriyor. Hastalık önce sindirim sistemini, ardından solunum yollarını ve diğer organları etkiler. Sorunlar, yüksek karaciğer fonksiyon testleri veya karaciğer yetmezliğine kadar gidebilen sorunları içerir. Bu durumda aşırı yorgunluk, iştahsızlık ve ciddi kilo kaybı ile karşılaşılabilir. Kaşıntı, morarma, çok kolay kanama, karın ve bacaklarda şişlik, göz ve ciltte sarılık şikayetleri de karşılaşılan sorunlar arasında sıralanır. Daha önce karaciğer hastalığı geçirmiş olanlarda Covid-19 çok daha ağır seyrediyor. Kan testlerine ek olarak karın ultrasonu veya tomografisi gereklidir. Safra kesesi veya pankreas iltihabı, ince veya kalın bağırsağın hareketsizliğine bağlı belirgin karın şişkinliği ve ince bağırsakta oksijen eksikliğine bağlı hayatı tehdit eden yan etkiler görülebilir.

İYİLEŞTİRSENİZ BİLE VİRÜS YAYILIYOR

tecrübe. Reşat Memişoğlu, mide asidinin bu virüsü yok etmek için genellikle yeterli olduğunu ancak viral yükün çok yüksek olduğu durumlarda veya hastanın asit azaltıcı ilaçlar kullandığı durumlarda vücudun savunma sisteminin yetersiz kaldığını söylüyor. Covid-19’un enfeksiyona rağmen haftalarca sindirim sisteminde kalabileceğini kaydeden Memişoğlu, başkalarına da bulaşabileceğini belirterek, “Daha önce sindirim sistemi hastalığı geçirmiş olanlarda sorun çok daha şiddetli olabilir. Bu hastalıklar arasında karaciğer sirozu, inflamatuar bağırsak hastalıkları, mide ve yemek borusunun diğer ülseratif hastalıkları bulunur. Covid-19 enfeksiyonunda tedavilerinde kullanılan bazı ilaçların kesilmesi gerekebilir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

ÖLÇÜ NASIL ALINIR?

Tüm bu nedenlerle Covid-19 enfeksiyonu şüphesinde diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi eller burnu sildikten ve hapşırdıktan sonra, yemek yemeden önce, yemek pişirirken ve tuvaleti kullanırken en az 20 saniye boyunca yıkanmalıdır. Aynı şekilde klozet, kapı kolları, telefon vb. Sık kullanılan aletlerin sürekli temizlenmesi de çok önemli kabul edilmektedir.

BELİRTİLERE KARŞI NE YAPILMALI?

Hastalığın semptomlarını yaşayanlar ve özellikle ishali olanlar gün içerisinde bol su içmeli ve muz, pirinç ve tost gibi besinleri tüketmelidir. Akdeniz diyetinden zengin bir diyet (meyve, sebze ve zeytinyağı bazlı gıda ürünleri) ile sıvı miktarını artırmak için çorba ve çeşitli meşrubatlar önerilir. Bu noktada dinlenmenin çok önemli olduğu belirtilmektedir.

VÜCUDUN GEÇTİ OLDUĞU NASIL ANLANIR?

Koyu renkli dışkı, 2 günden fazla süren ishal, bilinç değişiklikleri, aşırı karın ağrısı, idrar çıkışında azalma, ciltte aşırı kuruluk veya çökük göz gibi belirtiler vücudun önemli ölçüde susuz kaldığını gösterir. Bu durumda vücut susuzluğuna karşı ek olarak dışkı kültürü yanında serum bağlama ve kan testleri de yapılmalıdır. Dikkatli olmak ve başkalarına bulaştırmamak için erken önlem almak, hastaların büyük çoğunluğunda Covid-19 enfeksiyonunu yara almadan atlatmak demektir.
Leave a Comment