Cizre’de 11 yıllık temizlik işçisi duvarları tablolarla süsledi

2011 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde belediyeye taşeron olarak işe alınan Mehmet Aydın, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini duvarlara boyuyor.

Cizre'de 11 yıllık temizlik işçisi duvarları tablolarla süsledi

11 yıldır Cizre Belediyesi’nde temizlik işçisi olan 42 yaşındaki Mehmet Aydın, resim yeteneğiyle semtin duvarlarını tuvale dönüştürdü.

Şırnak’ın Karageçit köyünde yaşayan Aydın, terör nedeniyle 1987 yılında ailesiyle birlikte önce Cizre’ye ardından da İstanbul’a taşınmak zorunda kaldı.

Küçük yaştan beri resim yapan Aydın, ilk kişisel resim sergisini 1998 yılında İstanbul’da açtı.

Cizre’de 11 yıllık temizlik işçisi duvarları tablolarla süsledi – VİDEO

Yıllar sonra Cizre’ye döndü

Ailenin 11 çocuklu en büyük oğlu olan Aydın, yıllar sonra Cizre’ye dönerek eğitimine devam ederken bir yandan da aile bütçesine katkıda bulunmak için çalıştı.

2011 yılında Cizre ilçesinde belediyeye taşeron olarak atanan Aydın, farklı üniversitelerde görev yapmaktadır. “Bina Boyama”, “Fotoğrafçılık ve Kameraman” ile birlikte “Ofis yönetimi ve yönetici yardımı” programdan mezun oldu.

Resim yeteneği fark edildikten sonra geçici olarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne atanan Aydın, 4 aydır ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini Cizre’deki duvarlara boyuyor.

Cizre'de 11 yıllık temizlik işçisi duvarları resimlerle süsledi #1

Aydın’ın duvarlara resmettiği Nuh Peygamber ve İsmail Ebul-İz El-Cezeri’nin türbeleri, Ulu Cami, Hamidiye Kışlası, Mehmet Ağa Kasrı, Molla Ahmed’in bulunduğu dönemin üniversitelerinden Kızıl Medrese Ünlü İslam düşünürlerinden Ciziri ders verdi, 1450-1451 yılları arasında Cizre’de yaşayan, aşık olan ancak tanışamayan iki gencin Mem ve Zin’in resimleri büyük ilgi gördü.

Cizre'de 11 yıllık temizlik işçisi duvarları tablolarla süsledi #2

“Sanatı hayatın bir parçası olarak görüyorum”

AA’nın haberine göre; Mehmet Aydın, ilçede farklı duvarlara farklı boya ve tekniklerle resimler yaptığını belirterek, resimlerinde karakalem tekniğinin yanı sıra su, yağlı ve akrilik boyalar da kullandığını söyledi.

“Sanatı hayatın bir parçası olarak görüyorum. Sanat benim için hayattır. İnsanın kendi kültürünü ve değerlerini duvarlara boyaması büyük bir mutluluk ve şanstır.” Aydın, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmak için duvarlara boyadığını söyledi.

Tabloların beğeniyle karşılandığını ve görenlerin “Keşke daha önce yapılsaydı” dediğini belirten Aydın, duvar resmi yapmayı öğrenmek isteyenlerin de olduğunu kaydetti.

Cizre'de 11 yıllık temizlik işçisi duvarları 3 numaralı resimlerle süsledi

“Yetenek kullanıldı”

Cizre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cüneyt Munis de belediyede temizlik işçisi olarak çalışan Mehmet Aydın’ın resim yeteneğinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Resimlerle ilçe genelinde güzel bir görüntü oluşturduklarını kaydeden Munis, şunları kaydetti: “İlçemize gelen yerli ve yabancı turistler bu görüntü karşısında selfie çekiyor.” söz konusu.

Aydın’ı verim alabilecekleri bir konumda değerlendirmekten memnuniyet duyduklarını ifade eden Munis, ilçede bu tür çalışmaların devam edeceğini ve daha güzel bir şehir manzarası için hizmet vermeye devam edeceklerini belirtti.

Cizre'de 11 yıllık temizlik işçisi duvarları #4 resimlerle süsledi

“Cizre sokaklarını güzelleştiriyor”

Vatandaşlardan Songül Tunç, çizimleri çok başarılı bulduğunu belirterek, ilçenin tarihini ve kültürünü yansıtan resimlerin önünde fotoğraf çekmenin mümkün olduğunu belirtti.

Mecit Çağırcı ise Aydın’ın resimlerinin ilçeye renk kattığını belirterek, “Cizre sokaklarını güzelleştiriyor. Çok mutluyuz.” söz konusu.

Cizre'de 11 yıllık temizlik işçisi duvarları #5 resimlerle süsledi

Cizre'de 11 yıllık temizlik işçisi duvarları 6 numaralı resimlerle süsledi

Leave a Comment