Çin’de 27 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili gerçek kamuoyunda tepki topladı! Gönderiler sansürlendi

Sabah saatlerinde Guiyang kenti yakınlarındaki karayolu üzerinde 47 kişiyi taşıyan otobüs devrildi, kazada 27 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Polis, kazanın ardından yapılan açıklamada, kazanın nedeni ve yolcuların kimliğine ilişkin ayrıntılara yer vermedi.

Olayın ardından internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, otobüsteki kişilerin yaşadıkları bölgede Kovid-19 vakaları tespit edilmesi nedeniyle toplu olarak karantinaya alınan ve tecrit için başka bir şehre gönderilen vatandaşlar olduğu iddiaları ortaya atıldı. İnternette dolaşan fotoğraflarda, sürücü ve otobüsteki yolcuların kazadan önce koruyucu tehlikeli madde tulumu, göz siperi ve eldiven giydiği görüldü.

Sosyal paylaşım sitesi Weibo’daki kullanıcılar, kazayla ilgili yaptıkları paylaşımlarda Kovid-19’a karşı uygulanan son derece katı önlem ve kısıtlamaların sonuçlarına yönelik eleştirilerini dile getirdi. Bir kullanıcı, “Hükümet halka ne diyecek? Bu insanları Kovid öldürmedi, karantina yolunda öldüler” paylaşımında bulundu. ifadelerini kullandı.

Başka bir kullanıcı, “Bu, bilimsel olmayan Covid kontrol önlemlerinin neden olduğu en büyük trajedidir” dedi. yorumunu yaptı. Paylaşımlar kısa sürede resmi makamlar tarafından sansürlendi.

Guicou Komünist Partisi Sekreteri Shen Yin ve Vali Li Bingcun, olayı araştırmak için bir heyet görevlendirirken, sorumluların cezalandırılmasını emretti.

Eyaletin 6 milyon nüfuslu merkez kenti Guiyang, artan Kovid-19 vakaları nedeniyle bu ayın başında kapatıldı. Sağlık yetkilileri dün, şehirdeki karantina tesisinin kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle şehir dışındaki merkezlere 7 bin 396 kişinin sevk edildiğini, önümüzdeki günlerde 2 bin 900 kişinin daha sevk edileceğini duyurdu.

Ulusal Sağlık Komisyonu’nun verilerine göre eyalette Kovid-19 salgınının başlamasından bu yana virüs nedeniyle sadece 2 kişi hayatını kaybetti. Çin, Kovid-19’a karşı vakaların meydana geldiği yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi amaçlayan “sıfır vaka” stratejisi uyguluyor.

Strateji; Karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler ve imalat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş kapsamlı önlemler gerektirir. Tedbirler hayatın normal akışına müdahale etmenin yanı sıra ekonomik maliyetleri açısından da tartışmaları beraberinde getiriyor. Kaynak: AA

Dünya Haberleri

Leave a Comment