Cenazede bir ilk! Japon kral ve kraliçe detayı…

CNN TURK Londra Temsilcisi Metin Güneş, “Londra, Kraliçe’ye veda ediyor ve şu anda 200 ülkeden Devlet Başkanları, Başbakanlar, İmparatorlar, Krallar ve Kraliçeler katılıyor. Bu törene yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Aralarında en az 100 dünya lideri var. İngiltere… Hiç bu kadar çok dünya liderini ve dünyanın diğer bölgelerinden kraliyet ailesi üyelerini bir arada görmemişti.

Törene Japon imparatoru ve imparatoriçesi de katıldı. Japonya imparatorlarının cenazelere katılmama geleneği vardır. Cenazelere katılmanın ölümü kirlettiğine inanırlar, ancak bu sefer Japonya İmparatoru bu gelenekten taviz vermiştir.

Liderlerin törenin yapıldığı katedrale gelişi de olay olurken, sadece ABD Başkanı Joe Biden’a ayrıcalık tanındı. Biden, bir uzlaşma olan altı arabalık bir konvoyda katedrale geldi. Biden genellikle gideceği yere 14 araçlık bir konvoyla gidiyor. Liderler katedrale otobüsle geldi. Törenlere dünya liderlerinin yanı sıra İngiltere’nin yeni başbakanı ve eski başbakanları da katıldı.

Kraliçe’nin cesedi topun içinde katedrale getirildi. Kralla birlikte, Kraliçe’nin çocukları ve torunları topun arkasından yürüdüler. Tören sırasında İngiltere genelinde iki dakikalık saygı duruşu yapıldı. Kraliçe II. Elizabeth, Westminster Katedrali’nde Prens Philip ile evlenmiş, bu katedralde taç giymiş ve sonunda bu katedralde cenazesi olmuştu. Şimdi Windsor Kalesi’ndeki son dinlenme yerine, kocası Prens Philip’in yanına gömülecek.” İfadeleri kullandı.

Leave a Comment