Büyükşen çiftinin Konya’da öldürülmesinin zanlıları hakim karşısına çıktı!

class=”medyanet-inline-adv”>

Olay, 3 Eylül 2018 günü saat 22:00 sıralarında İsmail Mahallesi’nde tek katlı bir evde meydana geldi. Kapısı açık olan Büyükşen çiftine ait eve kar maskesi takan kişi girerek emekli memur Metin Büyükşen ve eşi Necla Büyükşen’e ateş etti. Çiftin evdeki kızı Büşra Büyükşen (24) de saldırganın poposuna isabet etmesiyle bayıldı. Ölmüş taklidi yaptıktan sonra yatak odasının penceresinden atlayarak komşusunun arabasına binen Büşra Büyükşen, jandarmaya giderek olayı anlattı. Eve gelen jandarma ekipleri, Necla-Metin Büyükşen çiftinin cansız bedenlerini buldu.

SANIKLARIN YARGILAMASI BAŞLADI

Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya sanıklar Esra Taş, sevgilisi Abdullah Başdemir, cinayeti işlediği iddia edilen Ertuğrul Çelik ve olaya yardım ettiği belirtilen tutuklu Zekeriya Okşen katıldı. Katil Büyükşen çiftinin çocukları Osman, Uğur ve Büşra Büyükşen ile sanıkların yakınları ve tarafların avukatları salonda hazır bulundu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Konya'da Büyükşen çiftinin öldürülmesinin zanlıları hakim karşısına çıktı

BAŞDEMİR: 3 GÜNDÜR TANIDIĞIM KADIN İÇİN NEDEN BİR ŞEY YAPIYORUM?

Duruşmada, ilk olarak azmettirici olduğu iddia edilen Abdullah Başdemir’in savunması alındı. Başdemir, savunmasında Esra Taş ile yeni tanıştığını belirterek yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“14 aydır tutukluyum. Olayın olduğu gün her gün piknik yaptığımız saate denk geldi. İsmail Mahallesi’ne hiç gitmedim. Hüseyin K ile bir alakam yok. Piknik yapıp evlerimize dağıldık. 14 aydır neden tutuklu kaldığımı bile bilmiyorum. Cinayetle hiçbir ilgim yok. Esra Taş ile yeni tanıştık. Her hafta oturuyorduk.

Ezra kız arkadaşlarıyla geliyordu. Esra benim kız arkadaşım değil. Esra diğer hayatımı terk edeceğini söylediği için ona yardım ettim. Bir ay mahsur kaldık. Ona yardım ettim. Ertuğrul Çelik bizim köylümüz. Misafirlerle birlikte çalıştığı yere gidiyorduk. Cinayetle hiçbir ilgim olamaz. Neden 3 gündür tanıdığım kadın için böyle bir şey yapayım ya da neden eğlendiğim kadın için bunu yapayım.

class=”medyanet-inline-adv”>

Konya'da Büyükşen çiftinin öldürülmesinin zanlıları hakim karşısına çıktı

Azmettirici olduğu iddia edilen Abdullah Başdemir…

Olaya yardım ettiği iddia edilen Zekeriya Okşen’i tanımadığını belirten Başdemir, “Zekeriya Okşen’i hiç tanımıyorum. Olay günü Esra’ya ‘Senden kurtuluyorsun’ gibi bir şey söylemedim. Ben gözaltına alınana kadar cinayeti Hüseyin ve Esra’nın işlediğini sanıyordum çünkü Hüseyin, Esra’ya Bosna Hersek mahallesinde bir ev aldı. Dosyadaki telefon kayıtları bana aittir” dedi.

Abdullah Başdemir, savunmasında, “Osman hocama bir şey sormak istiyorum. Ölenlerin katillerinin bulunmasını mı istiyor, yoksa mağdur mu arıyor? Davayı kapatmak mı istiyor?” söz konusu.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘ESRA’YA AŞIK DEĞİLİM’

Öldürülen Büyükşen çiftinin ailesinin avukatı Başdemir’e, “Esra’ya aşık değilseniz bunu neden yaptınız?” diye sordu. Başdemir, “Esra’ya aşık değilim. Esra’ya ulaşmak isteseydim bedelini öderdim” dedi.

Avukatınız, “Esra’nın ahireti derken ne demek istiyorsunuz? Esra ve ailesine para yardımı yaptınız mı?” dedi. Başdemir’in sorusu üzerine, “Esra erkeklerle para için görüşen bir kadındı. Son 1 yıldır Esra’ya değer vermeye başladığımdan beri ona para yardımı yaptım” diye yanıtladı.

‘KİMSE ÖLDÜRMEDİM, ÖLÜMÜ BİLMİYORUM’

Diğer azmettirici olduğu iddia edilen Esra Taş, yanlışlıkla öldürülen Necla-Metin Büyükşen çiftinin cinayet davasının ilk duruşmasında azmettirme suçlamasıyla tutuklanan Abdullah Başdemir’in savunmasının ardından dinlendi. 4 yıl önce Konya’da.

class=”medyanet-inline-adv”>

Taş, mahkemedeki ifadesinde, “Önceki ifadelerim doğru değil. Bana baskı yaptılar. Sürekli ‘Abdullah yaptı deyin’ dediler. Abim bana ‘Cinayeti Abdullah işledi. Sen yaptın’ dedi. haber yok, sana fayda olsun diye yaptı.” Jandarma bana sürekli baskı yaptı, Hatice (tanık) gibi ifade vermemi istediler.Vicdanım çok rahatsız.Beni çok korkuttular” dedi.

Ailesi öldürülen çiftle aynı mahallede oturan eski sevgilisi Hüseyin K. ile 1 yıldır ilişki yaşadığını belirten Taş, şunları söyledi:

“Hüseyin’e kızgınım. 1 yıllık ilişkim vardı. Ailesiyle bir sorunum yoktu. Hüseyin bana ‘Benimle kaçar mısın?’ diye sordu. diye sordu yola çıktığımızda patronu ve ailesi sürekli onu telefonla arıyordu daha sonra patronu ve annesiyle kendi cep telefonumdan konuştum Hüseyin hamile olduğumu söylememi istedi ama olmadı dosya.

Konya'da Büyükşen çiftinin öldürülmesinin zanlıları hakim karşısına çıktı

Azmettirdiği iddiasıyla tutuklanan Esra Taş…

Daha sonra Hüseyin bana onun kötü olduğunu söyledi; Konya’ya döndük. Bir gün kiralık bir dairede kaldım ve sonra arkadaşımla birlikte. Abdullah’la ilk tanıştığımız gün cinayet günüydü. O gün Mustafa Okşen beni aradı. Onunla sadece Hüseyin için konuşuyorum. Mustafa kardeşimle tek konuşmam onun Hüseyin’in arkadaşı olduğuydu, sonra bana Zekeriya’nın numarasını verdi. Zekeriya’nın kardeşine Hüseyin’in evini sordum. Hüseyin’in nerede olduğunu merak ettim. Zekeriya abi burayı ‘Camiyi arkana al, soldaki ev’ şeklinde tarif etti ama ben bu adresi kimseye vermedim. Daha sonra 4 kız Abdullah’a mangal yapmaya gitti. Bir süre Ertuğrul abi geldi ve gitti. Abdullah’ın ağabeyi bize baktı ve gitti. O gün oradaki pansiyonda Abdullah’la birlikteydik. Ben kimseyi öldürmedim, ölüleri tanımıyorum.”

‘İLK SÖZÜMÜN GEÇERSİZ DEĞERLENDİRİLMESİNİ İSTİYORUM’

class=”medyanet-inline-adv”>

Eski sevgilisi Hüseyin K.’nin ailesiyle arasının iyi olduğunu kaydeden Esra Taş, “Hüseyin K.’nin ailesiyle hiç kötü bir görüşmem olmadı. Hüseyin’in yanında olacak olsam bile ailesiyle bir araya gelmek istediğimi söyledim. Annesiyle çok iyi konuştum. Bana her zaman iyi davrandılar. Abdullah ile son 1 yılda düzelmeye başladık. Bana jandarmadan baskı yaptılar. Bana baskı yapan komutanlar adeta tokat atıyordu. İlk ifademin geçersiz kılınmasını istiyorum. Abdullah’a kimseye veya hiç kimseye bir şey yapmasını söylemedim. O aklı başında bir insandır. Kimsenin canına ve malına göz dikmedim. Hüseyin’in annesi ve babası da benimle çok iyi konuştu” dedi.

ÖNCE MIHR UYUŞMAZLIĞI BAŞARISIZ OLDU

Olayın ardından başlatılan soruşturmada, Büyükşen çiftinin oğlu Uğur ile gelini Betül Büyükşen’in önceki mihr anlaşmazlığı nedeniyle öldürülmüş olabileceği vurgulandı. Uğur Büyükşen, eşi Betül Büyükşen ve Betül Büyükşen’in ailesi ve yakınları gözaltına alındı. Şüpheliler daha sonra serbest bırakıldı.

ADRES KARIŞIK VE KOMŞU AİLENİN YERİNE KARIŞIK BÜYÜK AİLE ÖLDÜRÜLDÜ

Soruşturma kapsamında Büyükşen çiftinin yanlışlıkla öldürülmüş olma ihtimaline de odaklanıldı. Soruşturmayı derinleştiren ekipler, çiftin komşularının evli oğulları Hüseyin K. ile Esra Taş’ın bir süredir ilişki yaşadığını ve ayrıldığını belirledi. Esra Taş’ın ayrılma gerekçesi olarak Hüseyin K.’nin anne ve babasını suçladığı belirlendi. Esra Taş’ın Hüseyin K.’nin annesi MK ve babası MK’yı öldürmeye karar verdiği ve Abdullah Başdemir’i kışkırttığı belirlendi.

Konya'da Büyükşen çiftinin öldürülmesinin zanlıları hakim karşısına çıktı

Esra Taş, sevgilisi Abdullah Başdemir ve çiftin aynı mahallede görüştüğü Zekeriya Okşen ve kuzeni Mustafa Okşen’in de aralarında bulunduğu 25 kişi, 13 Temmuz 2021’de düzenlenen operasyonda gözaltına alındı. Şüpheliler Abdullah Başdemir, Esra Taş, Zekeriya Okşen gözaltına alındı. ve Mustafa Okşen çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Tutuklulardan Mustafa Okşen, cezaevinde geçirdiği hastalık nedeniyle 17 Ağustos 2021’de öldü. ‘Öldürmeye kasten yardım etmek’ suçlamasıyla gözaltına alınan Zekeriya Okşen, tutukluluk süresine itiraz ederek 4 Şubat’ta serbest bırakıldı.

Konya'da Büyükşen çiftinin öldürülmesinin zanlıları hakim karşısına çıktı

ÖNCE AFGAN Çoban, SONRA GÜVENLİK ZAMANI TUTUKLANDI

Olayın kışkırtıcısı olduğu iddia edilen Abdullah Başdemir’in çiftliğinde çobanlık yapan ve ardından Konya’dan ayrılarak Ankara’ya giden Afgan uyruklu Abdülhamid Özbek, ‘kiralık katil’ suçlamasıyla tutuklandı. Özbek, soruşturma sürerken 22 Ekim 2021’de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ayrıca soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve Selçuk Üniversitesi’nin Çumra’daki tesisinde güvenlik görevlisi olan Ertuğrul Çelik, çıkarıldığı mahkemece 22 Nisan 2022’de tutuklandı.

Çifte cinayetle ilgili iddianame 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Serbest bırakılan tutuklu sanıklar Esra Taş, Abdullah Başdemir, Ertuğrul Çelik ve Zekeriya Okşen’in “kasten adam öldürme” suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve “ikamet dokunulmazlığını ihlal” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Ertuğrul Çelik için de Büyükşen çiftinin kızı Büşra Büyükşen’i yaraladığı için “basit yaralama” suçundan 1,5 yıla kadar hapis istendi.

ÖLÜ SAYISI YAPAN BUSRA TEŞHİS VERDİ

128 sayfalık iddianamede, Büyükşen çiftinin aile fertleri ile Abdullah Başdemir’in çiftliğinde çalışan Afgan çobanların da aralarında bulunduğu 97 kişinin soruşturma kapsamında yargılanmamasına karar verildi. Büyükşen çiftini öldürdüğü iddia edilen Ertuğrul Çelik’in kimliğinin, olay günü ölü taklidi yaparak hayatta kalan Büşra Büyükşen tarafından belirlendiği belirtildi. Büşra Büyükşen yaptığı açıklamada, “Evimize giren, babama ateş eden ve arka odada tüfeğinin dipçikiyle kafama vurarak boyu, kilosu, fiziki yapısı itibariyle beni yaralayan kişidir. , kollarındaki kıl oranı, göz yapısı, göz rengi, göz kapakları ve göz altı torbaları. “Bu kişiyi kesin olarak teşhis edebilirim” dedi.

Konya'da Büyükşen çiftinin öldürülmesinin zanlıları hakim karşısına çıktı

UYDU FOTOĞRAFLARIYLA AÇIKLANAN KARMA ADRESLER

İddianamede, Esra Taş’ın evli Hüseyin K. ile ilişkisinin sona ermesinden sorumlu tuttuğu Hüseyin K.’nin annesi MK ve babası MK’nın öldürülmesine karar verdiği ve Abdullah Başdemir’i kışkırttığı belirtildi. Hüseyin K.’nin anne ve babasının evinin Büyükşen çiftinin evi ile nasıl karıştırıldığı uydu fotoğraflarıyla detaylı bir şekilde anlatıldı. Esra Taş’ın Zekeriya ve Mustafa Okşen’den aldığı adres açıklamasını Abdullah Başdemir ile paylaştığı belirtildi.

Konya'da Büyükşen çiftinin öldürülmesinin zanlıları hakim karşısına çıktı

Esra Taş’ın ifadesinde, “Zekeriya Okşen’den Hüseyin K.’nin İsmail Mahallesi’nde ikamet ettiği baba evinin adresini sordum. Son olay günü yaptığım görüşmede, ‘Siz içeri girdikten sonra ‘dedim. Köyün arkanda camii, Hüseyin K.’nin babasının solundaki ev olacak. Olay günü Abdullah Başdemir ile bu adresi paylaştım” dedi. İddianamede yine Büyükşen çifti ile Hüseyin K.’nin anne ve babasının fiziksel benzerlikleri anlatıldı. Hüseyin K.’nin iş yerinin hafif ticari aracının çarpması sonucu hayatını kaybeden Metin Büyükşen’e ait aracın benzerliği de iddianamede yer aldı.

Jandarmaya giderek koca çiftin durumunu sordu.

İddianamede; Soruşturma kapsamında Esra Taş’ın çevresindeki kişilerin ifadelerinin alınmasının ardından Abdullah Başdemir’in daha önce bir olayla ilgili görüştüğü jandarma görevlisine cinayete sevgilisinin karışıp karışmadığını sorduğu belirtildi. İddianamede; Başdemir’in cinayeti ilk olarak burada seslendirdiği ve olayın dışında olduğunu göstermek için çaba gösterdiği belirtildi.

BU VİDEO İLGİLENEBİLİR

Leave a Comment