‘Büyükşen çifti’ cinayetinde yeni gelişme: Duruşma ertelendi

Konya’nın Merkez Karatay ilçesine bağlı İsmail Mahallesi’nde 2018 yılında evlerinde öldürülen Metin ve Necla Büyükşen çiftinin cinayet davası Konya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Cinayete azmettirdiği iddiasıyla tutuklanan Esra Taş (28) ve sevgilisi Abdullah Başdemir (47), cinayeti işlediği iddia edilen Ertuğrul Çelik (47) ve yardım ettiği iddia edilen Zekeriya Okşen’in (40) yargılanmasına başlandı. Dava, 21 Eylül Çarşamba günü başladı.

Azmettirici Başdemir’in Esra Taş’la ilgili ‘aşk’ savunması şoke etti; Mahkeme heyeti, duruşmayı 24 Ekim’e erteledi.

BAŞDEMİR: 3 GÜNDÜR TANIDIĞIM KADIN İÇİN NEDEN BİR ŞEY YAPIYORUM?

Duruşmada, ilk olarak azmettirici olduğu iddia edilen Abdullah Başdemir’in savunması alındı. Başdemir, savunmasında Esra Taş ile yeni tanıştığını belirterek yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“14 aydır tutukluyum. Olayın olduğu gün her gün piknik yaptığımız saate denk geldi. İsmail Mahallesi’ne hiç gitmedim. Hüseyin K ile bir alakam yok. Piknik yapıp evlerimize dağıldık. 14 aydır neden tutuklu kaldığımı bile bilmiyorum. Cinayetle hiçbir ilgim yok. Esra Taş ile yeni tanıştık. Her hafta oturuyorduk. Ezra kız arkadaşlarıyla geliyordu. Esra benim kız arkadaşım değil. Esra diğer hayatımı terk edeceğini söylediği için ona yardım ettim. Bir ay mahsur kaldık. Ona yardım ettim. Ertuğrul Çelik bizim köylümüz. Misafirlerle birlikte çalıştığı yere gidiyorduk. Cinayetle hiçbir ilgim olamaz. Neden 3 gündür tanıdığım kadın için böyle bir şey yapayım ya da neden eğlendiğim kadın için bunu yapayım.

“CİNEYİ HÜSEYİN VE ESRA’NIN İŞLEDİĞİNİ DÜŞÜNDÜM”

Başdemir, olaya yardım ettiği iddia edilen Zekeriya Okşen’i tanımadığını söyledi. “Zekeriya Okşen’i hiç tanımıyorum. Olay günü Esra’ya ‘Bugün kurtuluyorsun’ gibi bir şey söylemedim. Ben gözaltına alınana kadar Hüseyin ve Esra’nın cinayeti işlediğini düşündüm. Çünkü Hüseyin, Bosna Hersek mahallesinde Esra’ya ev aldı.Dosyadaki telefon kayıtları bana aittir” söz konusu.

Abdullah Başdemir, savunmasında, öldürülen Büyükşen çiftinin oğullarından doktor Osman Büyükşen’e salonda bulunan karşı çıkıyor. “Osman hocama bir şey sormak istiyorum. Ölenlerin katillerinin bulunmasını mı istiyor yoksa bir kurban mı arıyor? Davayı kapatmak mı istiyor? dedi.

“ESRA’YA AŞIK DEĞİLİM”

Öldürülen Büyükşen çiftinin ailesinin avukatı Başdemir, “Madem Esra’ya aşık değildin, bunu neden yaptın?” diye sordu. Başdemir de “Esra’ya aşık değilim. Esra’ya ulaşmak isteseydim bedelini öderdim” söz konusu.

avukatın ”Esra’nın diğer hayatı ile ne demek istiyorsun? Esra ve ailesine para yardımı yaptın mı?” Başdemir’in sorusu üzerine, “Esra erkeklerle para için tanışan bir kadındı. Son 1 yıldır Esra’ya değer vermeye başladığım için Esra’ya para verdim. cevabını verdi.

ERTUĞRUL ÇELİK: AİLEDEKİ OLAYI BENİM İÇİN BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ertuğrul Çelik savunmasında suçlamaları reddetti. Abdullah Başdemir ve Esra Taş’ın olay günü arkadaşlarıyla mangal yaptığı barajdaki tesiste koruma bulunmadığını belirten Çelik, savunmasında şunları söyledi:

“Hakkımda yapılan suçlamaları kabul etmiyorum. Olay günü görevde değildim. Meram Tıp Fakültesine gittim. Annem için doktorla konuştum. Olay, 22:30 sıralarında meydana geldi. Olayın yaşandığı İsmail Mahallesi ile köyüm arası 120-130 kilometre. 22.51’de barajda telefon ettim, bu nasıl olur? Ölüleri ya da katilleri tanımıyorum. Abdullah’ın o gün beni aramasının sebebi kaçakçılık istemek. O saatler arasında İsmail’e nasıl gidebilirim? Baraja gitme sebebim onları dışarı çıkarmaktı. Büşra beni göz torbalarımdan tanıdı. Ben cinayet işlemedim. işlem yapamıyorum Hep başkasını suçladılar. 5 yıldır hiç yaşlanmadım mı? Beni nasıl tanıdı? Bilirsin helva hazır yağ hazır Ertuğrul gel şeker ol dediler. 18 dakikada nasıl cinayet işleyebilirim? Aile meselelerini üzerime yıkmaya çalışıyorlar.”

OKŞEN: AÇIK ADRES VERMEDİM

Olayın işlenmesine yardımcı olduğu iddiasıyla bir süre tutuklu kaldıktan sonra yargılanan Zekeriya Okşen, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “31 Ağustos’ta Esra beni aradı. Kafeye gittiğimde Esra’yı iki kez gördüm. Esra’yı hala tanımıyorum. İki kez aradı. Biri Hüseyin’i sordu. İkincisinde bana ‘Esra’yı gördüm’ dedi. Hamileyim Hüseyin’in evini tarif et’ dedim. ‘Camiden dönmesini istersen sana söylerler’ dedim. tam adres vermedim” dedi.

BÜŞRA BÜYÜKŞEN: ERTUĞRUL ÇELİK’İN O GÜN GÖRDÜĞÜM GÖZLERİ

Olay günü saldırganın kurşunuyla bilincini kaybeden çiftin kızı Büşra Büyükşen, ölü taklidi yaptıktan sonra yatak odasının penceresinden atlayarak tanık ve müşteki olarak mahkemeye çıkarıldı. Olay günü yaşananları anlatan Büşra Büyükşen, şunları söyledi:

“Bu insanların varlığından bile haberim yoktu. Metin ve Necla benim annem babam oluyor. Esra, Abdullah ve Ertuğrul’dan şikayetçiyim. 21.30 sıralarında babam camiden geldi. Daha sonra arabayı garaja park etmek için dışarı çıktı. Sonra televizyon izledi. 10 dakika sonra Ertuğrul geldi. Babama ateş etti ve bize döndü. Sonra çaydanlığı atmak istedim. Dışarıdaki tarlaya çıktı ve tüfeğiyle oynamaya başladı. Uğur kardeşimin tüfeğini almak istedi. Ama bulamadım. Sonra bana tüfekle vurdu. Bayılma hilesi yaptım. Bir süre sonra dışarı çıktım. Çıktıktan sonra koşmaya başladım. Osman Topbaş geldi. Arabasına bindim, jandarmaya gittik. Sonra Uğur kardeşimin yanına gittik. Sonra olay yerine geldik. Az önce babamın vurulduğunu gördüm. Hastanede bana annemin öldüğünü söylediler.”

Saldırganı gözlerinden tanıdığını belirten Büşra Büyükşen, şunları söyledi: “Kar maskesi takıyordu. Siyah pantolon, kısa kollu siyah bir tişört ve eldiven giymişti. Ertuğrul Çelik’in gözleri o gün gördüğüm gözler. Ailede bir olayı tanımadığım bir kişinin üzerine nasıl atabilirim? söz konusu.

OSMAN BÜYÜKŞEN: GERÇEK KATİLİ BULUYORUZ

Öldürülen Büyükşen çiftinin çocuklarından Doktor Osman Büyükşen de sanıklardan şikayetçi olduğunu belirtti. “Gece 23:00’te olayı duydum. Çabuk gelmemi söylediler. İstanbul’dan yola çıktım. Davanın hukuki ve siyasi yollardan soruşturulmasını istedim. Abdullah Başdemir önceki ifadesinde bana ‘Mağdur mu arıyorsunuz? Yoksa katilimi mi arıyorsunuz?’ dedi. Gerçek katilin peşindeyiz, şikayetçiyim” dedi.

Olayın ardından başlatılan soruşturmada, Büyükşen çiftinin oğlu Uğur ile gelini Betül Büyükşen’in daha önce çıkan ‘mihr tartışması’ nedeniyle öldürülmüş olabilecekleri vurgulandı. Bu nedenle o sırada gözaltına alınıp serbest bırakılan Uğur Büyükşen’in de müşteki olarak dinlendiği öğrenildi. Uğur Büyükşen, “Bu davada mağdur olan benim, şikayetçiyim” dedi.

Mahkeme, ifadelerin ardından duruşmayı 24 Ekim’e erteledi.

Leave a Comment