Bunu seksten sonra yapmazsan, başın belaya girebilir! Unutanlar hastalanır

Cinsel ilişki sonrası idrar yaparken idrar yollarında yanma hissederseniz dikkat! Genellikle cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan bu ağrılı durum çoğu kadının başına gelmektedir. Bu tür sorunlar yaşıyorsanız, bunları yaptığınızdan emin olun. Balayı sistitini sizler için açıkladık…

eski abone ol

Kadınların büyük çoğunluğu cinsel ilişkiden sonra idrara çıktıklarında idrar yollarında yanma hissi duyabilirler. Cinsel ilişki sonrası oluşan bu rahatsız edici duruma “balayı sistiti” denir.

Balayı sistiti nedir?

Genellikle birçok kadında cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan bu acı verici durum sizin de başınıza gelmiş olabilir. Önlenmesi neredeyse imkansız olan bu durum için kadınların cinsel ilişki sonrası ağrılı mesane enfeksiyonlarından kaçınmaya özen göstermeleri gerekir. Enfeksiyonlar, idrar yaparken ağrıya ve yanma hissine neden olan mesane iltihabı olan sistit adı verilen bir duruma neden olabilir. Çoğu kişinin normal olarak yaşadığı idrar yolu enfeksiyonu cinsel aktivite ile tetiklendiğinde bu duruma ‘balayı sistiti’ adı verilir.

Belirtiler, neden olduğu ve bunu önlemenin yolları da dahil olmak üzere durum hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Balayı sistitine ne sebep olur?

Balayı sistiti, bir kadının ilk kez veya uzun bir süre sonra cinsel ilişkiye girmesiyle ortaya çıkar. Buna anüs çevresindeki deride yaşama eğilimi gösteren ve cinsel ilişki sırasında eşinizin cinsel organlarından üretranıza geçebilen E.coli bakterisi neden olur. Üretradaki bakteriler mesaneye hareket edebilir ve sistiti tetikleyebilir. Ek olarak, cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk, mukoza zarının iltihaplanmasına yol açarak onları enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Sistit belirtileri nelerdir?

Çoğu kadın hayatlarında en az bir kez sistit geçirir. Sistit, 20’li yaşlardaki kadınlarda daha sık görülür. Ayrıca vakaların sadece %4’ünde mesane enfeksiyonuna dönüşür. Sistit belirtileri aşağıdaki gibidir:

– Normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacı
– Tuvalete gitmek için gece kalkma ihtiyacı
– İdrar yaparken batma veya yanma hissi
– Alt karın (mide) ağrısı veya bel ağrısı
– Normal idrardan daha bulanık ve kötü kokulu idrar

Cinsel ilişki sonrası sistitten korunmak için ne yapılmalı?

– Üretraya giren bakterileri temizlemek için cinsel ilişkiden sonra idrar yapmak

– Bağırsak bakterilerini üretraya sokmamak için cinsel organlarınızı önden arkaya doğru silmek

– Her gün en az 1,5 lt su için

– Vajinal kuruluk durumunda, mukoz membranların tahriş olmasını önlemek için su bazlı kayganlaştırıcı kullanılması

– Mesaneyi tahriş edebilecek çok fazla kahve, soda veya meyve sularından kaçınarak sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak

Leave a Comment