Bu kan grubuna sahip olanlar dikkat! İnme riski diğerlerinden çok daha fazla – Sağlık ve Beslenme Haberleri

kimin verilere göre; Dünyada her 40 saniyede bir kişi inme geçirir, buna inme de denir. felç etmek yakalanmak. Bu hastalık kalıcı olabileceği gibi geçici de olabilir veya tedavi ile düzeltilebilir. Ancak son araştırmalarda uzmanlar felç geçirme riskinin en yüksek olduğu kan gruplarını açıkladı. Bazı kan gruplarının hastalıklarla ilişkili olabileceğinin vurgulandığı araştırmada, en düşük risk grup 0 kişilerdir.

kan grupları, Zihinsel ve bedensel-hareket yetersizliklerinin etiyolojisinde en önemli tıbbi-biyolojik nedenlerden biridir.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi (UMSOM) araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir meta-analize göre, bir kişinin kan grubu erken felç geçirme riskinin artmasıyla bağlantılı olabilir.

Sonuçlar Nöroloji dergisinde Yayınlandı.

“Erken felç geçirenlerin sayısı artıyor. Bu insanların yaşamı tehdit eden olaydan ölme olasılıkları daha yüksek ve hayatta kalanlar potansiyel olarak onlarca yıllık sakatlıkla karşı karşıya.”

“Buna rağmen, erken felçlerin nedenleri hakkında çok az araştırma var” dedi.

Çalışma, 17.000 felçli hastayı ve hiç inme geçirmemiş yaklaşık 600.000 sağlıklı kontrolü içeren, genetik ve iskemik inme üzerine 48 çalışmanın meta-analizi yoluyla gerçekleştirildi.

Daha sonra inme ile ilişkili genetik varyantları belirlemek için toplanan tüm kromozomları analiz ettiler ve erken başlangıçlı inme ile belirli kan türleri arasında bir bağlantı buldular.

Çalışma, erken felç geçiren kişilerin bu kan grubuna sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu ve bu kan grubuna (en yaygın kan grubuna) sahip olma olasılığının daha düşük olduğunu buldu – geç felç geçirmiş ve hiç felç geçirmemiş kişilere kıyasla. felç.

Hem erken hem de geç inme, kontrollere kıyasla kan grubu B’ye sahip olma olasılığı daha yüksekti. Cinsiyet ve diğer faktörleri ayarladıktan sonra, araştırmacılar, A kan grubuna sahip kişilerin, diğer kan gruplarına sahip kişilere göre erken felç geçirme riskinin yüzde 16 daha yüksek olduğunu buldular.

Kan grubu O olan kişiler, diğer kan gruplarına sahip kişilere göre yüzde 12 daha düşük felç riskine sahiptir.

“Meta-analizimiz insanların genetik profillerine baktı ve kan grubu ile erken başlangıçlı inme riski arasında ilişkiler buldu.”

“Kan grubu ve inme arasındaki daha sonra başlayan ilişki, erken inme ile bulduğumuzdan çok daha zayıftı” dedi.

Araştırmacılar, artan riskin çok mütevazı olduğunu ve Kan grubu A olan kişiler, erken başlangıçlı inme geçirme konusunda endişelenmemelidir. veya bu bulguya dayalı olarak ekstra tarama veya tıbbi testlerden geçmemek.

Dr.Kittner “A kan grubunun neden daha yüksek bir risk oluşturduğunu hala bilmiyoruz, ancak muhtemelen kan damarlarını oluşturan trombositler ve hücreler gibi kan pıhtılaşma faktörleriyle ve aynı zamanda hepsi bir rol oynayan diğer dolaşımdaki proteinlerle bir ilgisi var. kan pıhtılarının gelişiminde rol oynar” dedi.

Önceki çalışmalar, A tipi kanı olan kişilerin, derin ven trombozu olarak bilinen bacaklarda kan pıhtısı geliştirme riskinin biraz daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyada her yıl 15 milyon insan felç geçiriyor. Bu, 40 saniyede 1 vuruş veya günde 2.200 vuruş anlamına gelir.

Her yıl 5 milyon felçten kurtulan engelli ve 5 milyon kişi ölüyor. En sık ölüm ve sakatlık nedenlerinden biridir.

Diğer Sağlık ve Beslenme Haberleri İçin Tıklayınız

Leave a Comment