Bu Gizli Seçilmiş bir haber: İskender yağından ne çıktı – Sağlık

Gıda Dedektifi kurucusu Musa Özsoy, piyasada tereyağı görünümünde satılan “İskenderlik yağı” adlı margarini gündeme getirdi.

resim

Piyasadaki diğer margarin türlerinde kullanılan bitkisel yağın cinsi “içerikler” bölümünde yer almıştır. Örneğin başka bir markanın ürettiği “İskenderlik yağı” adlı bir üründe palm yağı kullanıldığı bilgisi vardı.

Ancak Paşaköy markası, paketin üzerinde süt ve tereyağı görsellerinin kullanıldığı margarinin “içerikler” kısmına hangi bitkisel yağın kullanıldığını yazmadı. Bunun yerine “Yağlı bitkisel yağ” ifadesi kullanıldı.

DENİZ GEZMİŞ MARGARİNLE MÜCADELE

Gazeteci ve yazar Soner Yalçın, “Gizli Seçimler” kitabında margarini ve Deniz Gezmiş’in margarinle mücadelesini şöyle yazdı:

“Karışımı kolaylaştırmak için ‘monogliseritler ve digliseritler E470-E477’ adı verilen bir katkı maddesi var. Daha çok yoğurt, kaymak, tereyağı, margarin, peynir, dondurma ve sütlü tatlılarda kullanılır. Bitkisel ve hayvansal kaynaklı yağlardan elde edildiği için tıpkı trans yağlar gibi damarları tıkar ve çeşitli kalp damar hastalıklarına neden olur.

Margarin, Fransız kimyager Mege Mouries tarafından 1869’da üretildi. ‘inci beyazı’ olarak tanımladığı bu besine, Yunanca’da ‘inci’ anlamına gelen ‘margaran’ adını verdi. Köylülerin muhalefeti ile 1897 yılında tereyağ üretimi ve satışı yapılan yerlerde ‘margaran’ kanunla yasaklanmıştır. 100 yıl sonra Türkiye de benzer bir sorunla karşı karşıya kaldı ama köylü tereyağını koruyamadı ve ‘sınıf atlama’ sembolüne dönüşen margarine yenik düştü!

Hiç tarih bilmiyorlar! 31 Ağustos 1967’de ABD’nin gıda hegemonyasına karşı Deniz Gezmiş, TMTF, İÜTB, İTÜTOTB, İYOTB, ODTÜ-ÖB ve AUYOTB öğrenci dernekleri ortaklaşa Marmara ve Ege bölgelerindeki 10 il ve 40 köyü kapsayan bir zeytinyağı kampanyası başlattı. . 10 günlük gezileri sırasında sorunun temel nedenlerini açıkladılar ve halktan ürünlerini korumalarını istediler.

Türkiye’nin ilk margarin fabrikası ABD’nin yardımıyla kuruldu. Margarin öyle bir alışkanlık haline geldi ki gün gelecek – Şili’de olduğu gibi – Ecevit hükümeti o margarin kuyruklarıyla yıkılacak…”

Odatv.com

Leave a Comment