Bronşit balgam söktürücü: Bronşit balgamına ve göğüs hırıltısına birebir! Doğal balgam söktürücü yöntemler

Balgam, göğsünüzde salgılanan kalın, yapışkan bir sıvıdır. Bu salgı doğal bir sürecin sonucu olsa da bazı durumlarda altta yatan bir hastalığın sonucu olabilir. Hasta olmadığınız sürece vücudunuz genellikle çok fazla balgam üretmez. Balgamınızın herhangi bir hastalığın göstergesi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu rengine bakmaktır. Aşırı balgam genellikle bir alerji veya enfeksiyonun sonucudur. Süt ve diğer süt ürünleri, kemoterapi, hamilelik ve hatta kandida enfeksiyonları gibi belirli gıdalardan veya koşullardan da kaynaklanabilir. Balgam oluşumu ile ortaya çıkan semptomlar genellikle nedene bağlı olarak değişir. Bu yazıda, kanıtlanmış doğal balgam söktürücü tariflerine ve yöntemlerine bakacağız.

Bronşit Balgam ve Göğüs Hırıltısı İçin Bire Bir (Denemeniz Gereken) Tarifi İçin Malzemeler

1 orta boy soğan (ben mor kullandım)
1 baş sarımsak
1 yemek kaşığı zencefil
1 yemek kaşığı tarçın
4 yemek kaşığı bal
1 limon
2 su bardağı kaynar su

Bronşit Balgam ve Göğüs Hırıltısı İçin Bire Bir (Denemeniz Gereken) Bir Tarif Nasıl Yapılır?

1 buçuk yaşından küçük çocuklara bu şurubu kullanmayın, oğlum şiddetli bronşit hastası oldu, yaptığımla baş edemedim, antibiyotikten dişleri çürümeye başladı, bu tarifi çok geç buldum çok şükür , bununla bitti, hastalanınca balgam gidiyor, umarım sizde de işe yarar. Gelelim tarifimize.

İlk olarak soğanı ve sarımsağı küp şeklinde doğrayın ve bir kavanoza koyun.
Üzerine kaynar su ekleyip soğumasını bekleyin.
Soğuyan suyun posasını süzün sadece suyuna ihtiyacımız var soğan ve sarımsağın etkisi suya geçecek
Suyu bir kavanoza alın, tarçın ve zencefili ekleyin ve 1 dakika çalkalayın.
Kavanozu tekrar açın ve içine bal ve limon suyunu ekleyin.
Tekrar ağzını kapatıp 2-3 dakika çalkalayın ve şurubunuz hazır.
3 yemekten sonra 1 yemek kaşığı verebilirsiniz rabbim şifa versin
NOT: Su sıcakken içine bal koymayın. Balın etkisi kaybolacaktır. Su tamamen soğuduktan sonra tüm malzemeleri ekleyin, toz zencefiliniz yoksa 1 yemek kaşığı taze zencefili rendeleyip üzerinde biriken köpüğü çıkarabilirsiniz.

Doğal Balgam söktürücü Tarifler

En etkili ve kanıtlanmış doğal balgam söktürücü tarifler ve yöntemler şunlardır:

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi genellikle doğal bir dekonjestan olarak kullanılır. Bunun nedeni, burun akıntısına yardımcı olduğu bilinen potasyum içeriğidir. Elma sirkesi ayrıca aşırı balgam üretimine neden olan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek doğal antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Elma sirkesini biraz su ile seyrelttiğinizden emin olun.

2. Nane Yağı

Nane yağı, tıkanıklığı gidermek için en çok kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Nane yağının ana bileşenlerinden biri, doğal bir balgam söktürücü olan ve antispazmodik özelliklere sahip olan mentoldür. Nane yağından çıkan buharlar ciğerlerinize kadar gidebilir. Bu, balgamı parçalamaya ve akciğer kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olabilir. Nane yağı da antibakteriyeldir ve vücudunuzda aşırı balgam oluşturan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir. Bunun için bir kase sıcak suya birkaç damla nane yağı ekleyin. Başınızı bir havlu veya battaniye ile örtün ve buharı derinden içinize çekin. Bunu günde 1 ila 2 kez yapabilirsiniz.

3. Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, onu güçlü bir dekonjestan ve mikropla mücadele maddesi yapan okaliptol içerir. Okaliptüs yağının dekonjestan özellikleri balgamın parçalanmasına yardımcı olur ve antimikrobiyal özellikleri enfeksiyonlarla savaşabilir. Bunun için bir kase sıcak suya birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Başınızı bir havluyla örtün ve tıkanıklığı giderecek buharı içinize çekin. Bunu günde 1-2 kez yapabilirsiniz.

4. Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su gargarası, soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmak için kanıtlanmış bir çözümdür. Her iki durum da balgam oluşumuna neden olabilir. Sıcak su boğaz tıkanıklığını anında rahatlatabilirken tuzun antibakteriyel özellikleri aşırı balgam üretimine neden olan enfeksiyonlarla savaşabilir. Bunun için bir bardak orta derecede sıcak suya bir çay kaşığı tuz ekleyin. İyice karıştırın ve bu solüsyonu gargara yapmak için kullanın. Bunu günde en az 3 kez yapmalısınız.

Balgam söktürücü çay tarifi nasıl yapılır?

5. Zencefil

Zencefil, antibakteriyel, antiviral, antispazmodik olan çeşitli polifenoller ve flavonoidler açısından zengindir. Bunlar enfeksiyonlarla savaşmaya ve aşırı balgam üretimi nedeniyle tıkanıklığı önlemeye yardımcı olabilir. Düzenli zencefil alımı, akciğer kaslarınız üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olacak ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olacaktır. Ayrıca zencefil, doğal bir balgam söktürücü olarak kullanımı nedeniyle çok popülerdir ve aşırı balgam veya mukus oluşumunun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

6. Sarımsak

Sarımsak, tıbbi özelliklerinin çoğunu veren allisin adı verilen bir bileşik içerir. Balgam oluşumunu azaltmaya yardımcı olmak için doğal bir balgam söktürücü olarak kullanılmasının yanı sıra sarımsak, solunum bezlerinizin daha fazla balgam üretmesine neden olabilecek bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

7. Zerdeçal

Kurkumin varlığı, zerdeçalın harika iyileştirici özelliklerinin çoğunu veren önemli bir özelliktir. Curcumin doğal bir antiseptiktir. Ayrıca çeşitli mantar, bakteri ve virüslere karşı antimikrobiyal özellikler gösterir. Bu nedenle zerdeçal, göğsünüzde ve boğazınızda biriken balgamı gevşeterek tıkanmış hava yollarını açmaya yardımcı olur.

8. Nemlendirici

Kendinizi soğuk ve kuru havaya maruz bırakmak balgam oluşumunu kötüleştirebilir. Bu nedenle, çevredeki havayı nemli tutmak için odanızda bir nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanmanız önerilir. Nemli hava, mukusun gevşemesine yardımcı olarak burun pasajlarından ve solunum yollarından geçmeyi kolaylaştırır. Bu, vücudunuzun ürettiği aşırı balgamın altında yatan neden olabilecek boğaz ağrısı ve öksürük gibi enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

9. Bal

Bal, aşırı balgamı azaltmaya yardımcı olabilecek başka bir doğal ilaçtır. Yapılan araştırmalar balın çocuklarda öksürük gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkili olduğunu, dekonjestan ve balgam söktürücü özelliklerinin balgam ve mukus birikimine karşı çok etkili olabileceğini kanıtlamıştır.

10. Soğan

Soğanlar çeşitli besinler açısından zengin bir kaynaktır, ancak onları oldukça popüler yapan quercetin adı verilen bir bileşiğin varlığıdır. Quercetin’in çeşitli hastalıklara karşı faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ancak alerjilere ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da son derece etkilidir. Quercetin, anti-alerjik bir ajandır ve solunum yollarınızda balgam veya mukus oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda bağışıklık arttırıcı özellikleri ile bilinir ve bu nedenle genel sağlığınızı iyileştirmek için de kullanılabilir.

11. Limon Suyu

Limon suyu balgamdan kurtulmanın en etkili yollarından biridir. Limon zengin bir C vitamini kaynağıdır. C vitamininin grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonların tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Her ikisine de genellikle aşırı balgam üretimi eşlik eder. Bunun dışında limon bakterisittir ve vücudunuzun aşırı miktarda balgam üretmesine neden olan bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

12. Bitkisel Çaylar

Herhangi bir sıcak sıvının yutulması aşırı balgamdan kurtulmaya yardımcı olur ve sıcak sıvı bitkisel bir karışım olduğunda sonuçlar olağanüstüdür. Yeşil çay, papatya çayı, kekik ve nane çayı boğazınızdaki ve göğsünüzdeki balgamdan anında rahatlama sağlar. Sıcak su iltihaplı bezlerinizi yatıştırırken, şifalı bitkiler balgam oluşumunun önemli bir nedeni olabilen mikrobiyal enfeksiyonlarla savaşır. Böylece istenmeyen mukus veya balgamın salgılanmasını azaltabilir.

13. Ananas

Ananas, A ve C vitaminleri ile doludur. Bildiğimiz gibi C vitamini, soğuk algınlığı ve öksürük semptomlarını hafifletebilir ve bu da aşırı balgam üretiminin neden olduğu tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur. Ek olarak, ananas, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan ve bezlerinizin istenmeyen mukus üretmesine neden olan iltihabı azaltmaya yardımcı olan bromelain adı verilen zengin bir enzim kaynağıdır.

14. Yağ Çekme
Yağ çekme, ağız sağlığını iyileştirdiği bilinen popüler bir uygulamadır. Yağı ağızda durulamak tüm toksinleri, mikropları ve fazla balgamı ortaya çıkarır. Bu, zamanla çeşitli rahatsızlıklardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

15. Portakal Suyu

Portakal suyu, soğuk algınlığı ile birlikte öksürüğe neden olan enfeksiyonlarla savaşmanın ve vücudunuzda balgam birikmesini önlemenin etkili bir yolu olan C vitamini ile doludur.

16. Çorba

Günde birkaç kez sıcak çorba tüketmek, mukus ve balgam oluşumunu azaltmanın bir başka etkili yoludur. Zencefil ve sarımsak gibi önemli besinleri içeren çorbalar özellikle biriken balgamı bloke etmede etkilidir.

Bu balgam söktürücü yöntemler balgam oluşumundan kurtulmak için etkili çözümlerdir. Ancak, yakın zamanda bu sorunla karşılaşmamak için ek önlemler almanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Balgam yutarsam ne olur?

Mukusunuzu yutmak size zarar vermez. Midenizdeki asitler mukusunuzu (diğer proteinler gibi) sindirecek ve ayrıca midenizdeki (varsa) hücresel kalıntıları ve bakterileri nötralize edecektir. Mukusun midenizdeki asitlerden kurtulması pek olası değildir. Yine de balgamı yutmamaya çalışmalısınız.

Balgam ve Mukus Arasındaki Fark Nedir?

Mukus, burnunuzun mukoza zarından salgılanan kalın, yapışkan bir sıvıdır. Solunum yolunuzdan mukus salgılandığında buna balgam denir.

Boğazda Birikmiş Mukustan Nasıl Kurtulurum?

Düzenli olarak ılık sıvılar ve bol su içerek boğazınızdaki mukustan kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca tuzlu su ile gargara yapabilir ve buharını içinize çekebilirsiniz.

Süt Ürünleri Aşırı Mukusa Neden Olabilir mi?

Süt ürünleri boğazınızda çok fazla balgam çıkarmasa da balgamınızı daha kalın hale getirerek ve boğazınızı daha fazla tahriş ederek tıkanıklığı daha da kötüleştirebilirler.

Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?

Belirtileriniz 10 günden fazla sürüyorsa ve ardından yeşil veya sarı balgam geliyorsa, bunlar bakteriyel enfeksiyon belirtileri olduğundan doktorunuza danışmanız gerekebilir. Ayrıca burun akıntısı veya balgamınızda kan varsa hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Marshmallow çiçekli süt balgamı tarifi

1 bardak kaynamış su veya sütün içerisine bir marshmallow içeceği ekleyin, kapağını kapatın ve 5 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra kapağı kapalı olarak 3-4 dakika bekletin. İsteğe bağlı olarak biraz sıcak olarak ısıttıktan sonra 1 tatlı kaşığı bal eklemek size kalmış.

Yeşil balgam neye iyi gelir?

Bol su içerek katılaşan balgamın yumuşamasına ve ondan kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz. Sıcak suyla duş alırken 5-10 dakika boyunca buharı soluyabilir ve bir kase sıcak suyun içine nane veya okaliptüs yağını damlatarak derin nefesler alabilirsiniz. Bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek içebilirsiniz.

Balgam kurutma ilacı: SECROL, balgamın salgılanmasını sulandıran ve kolaylaştıran balgam söktürücü bir ilaçtır. Bu sayede balgamın kolayca dışarı atılmasını sağlayarak solunum sıkıntısını giderir ve öksürüğü azaltır.

NOT: Tüm bu yöntemler hiçbir şekilde tedavi edici değildir. Yukarıda sayılan besinlerden herhangi birine alerjiniz varsa kesinlikle kullanmamalısınız. Kesin çözüm ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

İlginizi çekebilir → Ceviz nedir, faydaları nelerdir? Pekan yağı şifa deposu! Kalp hastalıklarına iyi gelir → TIKLAYIN

Leave a Comment