Borsa İstanbul’da yaşananlar büyük bir skandal.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 11 Eylül’de attığı tweetlerin ardından borsanın düşüşe geçtiğini söyledi. Borsa İstanbul’da yaşananların büyük bir skandal olduğunu belirten Öztrak, manipülasyonların ciddi bir soruşturmadan geçeceğini vurguladı.

Abone Ol

Google Haberleri

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Borsa İstanbul’daki manipülasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Öztrak, “Nebati Bakanı, Borsadaki yükselişle övünürken, küçük yatırımcıların üzerine kağıt atmak isteyen manipülatörlerin eline düştü” dedi.

Öztran yaptığı açıklamada, “Sebze Bakanı’nın küçük yatırımcıya “Borsaya Gel” yapmasının hemen ardından bu hisselerde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandı. Borsa İstanbul’da son bir ayda özellikle kamu bankaları ve mali endeks, büyük bir skandaldır.”

Borsa İstanbul’daki manipülasyonların ciddi bir soruşturmadan geçeceğini belirten Öztrak, “Yapılanlar kimsenin yanına kalmayacak” dedi.

Faik Öztrak’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

1) “Faiz neden, enflasyon sonucu” yanılgısından en çok kim yararlandı? Tabii ki, faiz lobileri ve zombi yanlısı şirketler. Milletin parası ve birikimi damgalanırken; Bankalar ve iflas yanlısı şirketler süpürüldü.

2) Bankaların kârları geçen yıl ikiye katlandı. Geçen yılın Temmuz ayında 40,2 milyar TL olan bankaların net kârı, bu yılın aynı ayında 207,9 milyar TL’ye yükseldi.

3) Yüksek enflasyon sadece ulusun satın alma gücünü kırmakla kalmadı. Ayrıca az sayıda koruyucunun onu dişten ayağa arttırdığını da ezdi. Bunu karşılayabilecek konut için koştu. Konut fiyatları tavan yaptı. Milletimizin ev alma hayalini bile çaldılar.

4) Milletin elindekilere imrenen bu yönetim, milletin elinden aldı, yandaşlarını ve çıkar lobilerini ezdi. Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri olmayan bir servet transferine imza attı. Milletin alın terini ve emeğini, hatta yılların emeğini isteyerek enflasyona çevirdi.

5) Hatalı ekonomi politikalarıyla ülkenin tasarruflarını enflasyona indirenler bununla da kalmadı. Borsa İstanbul’u milletin soyulduğu kumarhaneye çevirdiler. Borsadaki manipülasyonlara sadece seyirci kalmadılar, manipülasyonlara da su taşıdılar.

6) Nebati Bakanı, Menkul Kıymetler Borsasındaki yükselişle övünerken, küçük yatırımcılara kağıt atmak isteyen manipülatörlerin eline geçti. Bakan, bakanlığından ayrıldı. Fon yöneticisi oldu. 11 Eylül’deki tweetlerinin hemen ardından borsa düşüşe geçti.

7) Özellikle bazı kamu bankalarının hisselerindeki fiyat hareketleri anormal ötesidir. Peki bu bankalar kimin için? Tabii ki Nebati Bakanı ile. Nebati Bakanı’nın küçük yatırımcıyı “Borsaya Gel” yapmasının hemen ardından bu hisselerde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandı.

8) Borsa İstanbul’da geçtiğimiz ay özellikle kamu bankaları ve finans endeksi için yaşananlar büyük bir skandal. Tasarruflarını yüksek enflasyondan korumak için çaresizce adres arayan küçük yatırımcılar bir kez daha sarsıldı.

9) Ülke sarsılırken küçük yatırımcıları korumakla görevli Sermaye Piyasası Kurulu ne yaptı? Hiçbiri. Maalesef tuzun koktuğu günlerden geçiyoruz. Ama şimdi çok az kaldı.

10) Borsa İstanbul’da küçük yatırımcıları sarsan ve koruyan bu manipülasyonlar ciddi bir soruşturmaya konu olacak. Yapılanlardan kimse kâr etmeyecek” dedi.

Videolu haberler için YouTube kanalımıza abone olmak

Leave a Comment