Biden’dan Çin’e uyarı: ABD ordusu Tayvan’ı koruyor

Oluşturulma Tarihi: 19 Eylül 2022 08:58

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim, ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamalarıyla zirve yaptı. Ülke basınına konuşan Biden, Çin’e çok net bir mesaj verdi. Biden, “Çin saldırırsa, ABD ordusu Tayvan’ı koruyacaktır” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD Başkanı Joe Biden bir röportajda ABD ordusunun Tayvan’ı olası bir Çin saldırısına karşı koruyacağını söyledi.

Amerikan CBS kanalına röportaj veren ABD Başkanı Joe Biden, “Yani ABD ordusu Tayvan’ı savunacak?” dedi. diye sorulduğunda “Evet” cevabını verdi.

Pazar günü yayınlanan röportaj, Beyaz Saray’ın Tayvan politikasının değişmediğini ortaya koyuyor. Washington’un Tayvan politikası “stratejik belirsizliğe” dayanıyordu. Tayvan’ı korumaya tamamen bağlı olduğunu beyan etmese de, Amerikan yönetimleri bu olasılığı hiçbir zaman dışlamadı.

Doğu Çin’de kendi kendini ilan eden bir hükümet olan Tayvan; Pekin adayı kendi bölgesi olarak görüyor. Washington ve Pekin arasında Tayvan konusunda gerginlikler son zamanlarda yeniden tırmandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD, Tayvan’ı ayrı bir ülke olarak tanımıyor; Çin’in bir parçası sayılıyor ve ayrı bir diplomatik ilişki geliştirmiyor. Örneğin, Tayvan’ın ayrı bir ABD Büyükelçiliği yoktur. Ancak ada yönetimiyle yakın ilişkileri var ve Tayvan’ı savunmada destekliyor.

Biden, röportajında ​​bunu açıkça ortaya koydu:

“Tek Çin politikamız devam ediyor. Tayvan kendi bağımsızlık yorumunu yapıyor. Bu konuda farklı bir yönde hareket etmiyoruz, Tayvan’ı bağımsızlık için teşvik etmiyoruz. Bu onların kendi kararıdır.”

Biden, Mayıs ayında da benzer yorumlar yapmıştı; Çin’in olası bir işgali durumunda Tayvan’ı savunacaklarını söyledi. Ancak hemen ardından Beyaz Saray’dan bir açıklama yapıldı ve Amerika’nın yıllardır benimsediği ‘Tek Çin’ politikasından vazgeçmediği açıklandı.

Bu röportajın ardından Beyaz Saray yine bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bay Biden, Tayvan politikamızın değişmediğini bir kez daha açıkça ortaya koydu” denildi.

Tayvan ve Çin 1949’daki iç savaş sırasında ayrıldı. Ancak Çin hala adadaki iddiasını koruyor.

Bu, Biden’ın Tayvan’la ilgili resmi politikayı bir adım öteye taşıyan bir yıl içinde üçüncü açıklaması. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı geçen yıl Ekim ayında ve bu yıl Mayıs ayında askeri operasyon olasılığını açıkça dile getirdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bu ayın başlarında ABD, Tayvan’a 1,1 milyar dolar değerinde silah ve füze savunma sistemleri satma kararını açıkladı; Bu karar Çin ile gerginliğin tırmanmasına yol açtı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında adaya yaptığı ziyaretten sonra gerginlik daha da tırmandı – Biden bunun çok iyi bir fikir olmadığını söylese de.

Ziyaretin ardından Çin, Tayvan çevresine beş günlük bir askeri abluka uyguladı; ABD ayrıca Çin ordusunun ada çevresinde füze denemeleri yaptığını iddia etti. Ancak Pekin yönetimi bu iddiayı doğrulamadı; Tayvan ise füzelerin tehdit oluşturmayacak şekilde atmosfere atıldığını savundu.

ABD’NİN ÇİN’E KARŞI ASKERİ ÜSTÜNLÜĞÜ VAR MI?

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD Başkanı’nın Tayvan’a verdiği açık güvenlik garantisi son günlerin en sıcak konularından biri. Ama Amerika, Başkan Biden’ın vaat ettiği gibi Tayvan’ı koruyacak askeri üstünlüğe sahip mi?

Askeri analistler, mevcut tehdit göz önüne alındığında, ABD donanmasının Çin ve Rusya gibi rakiplerle savaşmanın potansiyel zorluklarını karşılayacak kadar hızlı büyümediğine dikkat çekiyor.

Çin, en son 2018’de Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’na 120’den fazla savaş gemisi ekledi. Analistler, böyle bir güç için ABD’nin en az 355 gemiye sahip olması gerektiğini vurguluyor.

Çin donanması son dört yılda gücünü daha da artırdı. Çin hükümeti büyük bir uçak gemisi filosu, silahlı yüzey gemileri ve birkaç denizaltı inşa etti. Eleştirmenler, Çin’in aksine ABD’nin filo sayısını ve gemi üretimini azalttığına dikkat çekiyor.

Leave a Comment