Biden, Çin saldırırsa ABD birliklerinin Tayvan’ı savunacağını söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in egemenlik çatışması içinde olan Tayvan’a saldırması durumunda Amerikan birliklerinin adayı savunacağını belirtti.

Başkan Biden dün gece CBS televizyonunda yayınlandı. “60 dakika” Programa verdiği röportajda Tayvan ile ilgili açıklamalarda bulundu.

program sunucusu, “ABD kuvvetleri adayı savunacak mı?” Biden soruya, “Evet, eşi benzeri görülmemiş bir saldırı olursa” cevabını verdi.

Biden, sunucu, “Ukrayna’nın aksine, ABD kuvvetleri, ABD ordusunun erkek ve kadın üyeleri, Çin işgal ederse Tayvan’ı savunacak mı?” soruya “Evet” Cevap olarak açıklamasını tekrarladı.

sunucunuz, “Çin Devlet Başkanı Xi (Cinping), Tayvan konusundaki tavrınız hakkında ne bilmeli?” Biden’ın sorusuna yanıt olarak “Uzun zaman önce imzaladığımız şeyin arkasındayız. Tek Çin politikasına bağlıyız ve Tayvan’ın bağımsızlığını zorlamıyoruz veya teşvik etmiyoruz. Bağımsızlık Tayvanlıların kendi kararıdır.” söz konusu.

“STRATEJİK Belirsizlik” Terk Edildi mi?

Biden’ın sözleri, Washington’ın şimdiye kadar Tayvan’da izlediği yolu yansıtıyor. “stratejik belirsizlik” Politikaya aykırı olan en bariz açıklama buydu.

“Tek Çin” Pekin politikasını benimseme ve Pekin yönetimini tüm Çin’in meşru hükümeti olarak tanıma politikasını benimseyen Washington, 1979 tarihli Tayvan İlişkileri Yasası’nda Ada’nın kendini savunmasını sağlayacak askeri kapasiteye sahip olmasına destek sağlama taahhüdü verdi. ve bölgedeki statükoyu tek taraflı olarak değiştirecek eylemlere karşı çıkmak.

Ancak bu taahhütler, ABD’ye Tayvan’ı askeri olarak doğrudan savunma yükümlülüğü getirmez. Washington’un ABD ordusunun adayı aktif olarak savunacağına dair resmi açıklamalar yapmaktan kaçındığı bu politika. “stratejik belirsizlik” denir.

Röportajın ardından programın yapımcıları Beyaz Saray’dan ABD’nin Tayvan politikasının değişmediğine vurgu yapan ve stratejik belirsizlik söylemini yineleyen bir açıklamaya da yer verdi. Açıklamada, “ABD, ABD ordusunun Tayvan’ı koruyacağını resmen söyleyemez” Rapor edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Mayıs ayında Japonya’ya yaptığı ziyarette benzer bir açıklama yapmıştı. “ABD, Çin’in işgali durumunda adayı askeri olarak savunacak mı?” soruya, “Evet, taahhüdümüz bu” o cevapladı.

Biden’ın sözlerinin ardından ABD-Çin ilişkilerinde Tayvan ile ilgili gerilimlerin arttığı gözlemlendi.

PELOSİ ZİYARETİ VE TIRMANMA GELİRİM

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 2-3 Ağustos’ta Tayvan’a yaptığı ziyaret tansiyonu doruğa çıkardı. Ziyaret öncesinde Pekin sözcüleri Pelosi’nin ziyaretinin gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. “askeri tepki” dahil olmak üzere güçlü kâr önlemleri alacakları konusunda uyardı.

Pelosi, 25 yıl sonra Çin ile egemenlik çatışması içinde olan adayı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olurken, ziyaret, adayı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Çin’in tepkisini çekti.

Ziyaretin ardından Çin ordusu ada çevresinde askeri tatbikatlara başladı ve 7 gün süren tatbikatlar ada çevresinde fiili bir abluka oluşturdu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin anakarasından atılan güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düştü.

Ordu sözcüsü, tatbikatların 10 Ağustos’ta tamamlandığını duyurdu, ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini belirtti.

Çin yönetimi de ziyaret nedeniyle Pelosi ve ailesine yaptırım uygulayacağını ve ABD yönetimiyle bazı ikili diyalog ve işbirliği mekanizmalarını durdurduğunu duyurdu.

Pekin, “tek Çin ilkesi”ni vurgulayarak, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerden Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

Leave a Comment