Bayraktar KIZILELMA Yunan medyasını salladı

yeniakit.com.tr

Baykar firması tarafından Selçuk Bayraktar öncülüğünde geliştirilen ve 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanan Muharebe İnsansız Hava Aracı Sistemi KIZILELMA, Yunan medyasının gündemine oturdu.

KIZILELMA’nın Türklerin iddia ettiği kadar üstün bir sistem olmadığını savunan Yunan Askeri Analisti Paliouras, şunları söyledi:

“Ama potansiyeli var. İleride süpersonik (süpersonik hız) olacak bir drone. Türkler bile mevcut savaş uçaklarının yerini alabileceğini iddia ediyorlar. Tabii bu hemen olacak bir şey değil. özellikleri, 6 ton ağırlığında ve bir drone için oldukça ağır. Silah “Yük 1 ton. Bu oldukça fazla. Kızıl Elma A versiyonunda maksimum 900 km hıza sahip olacak ancak Türkler süpersonik olacak B versiyonunu hazırlıyor. 1000 km’lik bir görev menziline ve ayrıca savaş uçaklarındaki gibi bir radara sahip olacak.”

KIZILELMA’nın TEKNOFEST Fuarı’nda sergilendiğini hatırlatan Paliouras, şöyle devam etti:

“Prototipin ilk uçuşu 2023’te olacak. Bundan sonra 2-3 yıl sürebilecek bir geliştirme ve test süreci bekliyoruz. Bu çok kısa bir süre. Normalde bir savaş uçağının geliştirilmesi yaklaşık 10 yıl sürüyor. Türkler esasen bunu kullanarak hava kuvvetlerini değiştirmek istiyorlar.”

Paliouras, Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki savaş uçaklarının yaşlandığını ve sonunun geldiğini iddia ederek, “Yavaş ama istikrarlı bir şekilde Türk Hava Kuvvetleri yaşlanıyor. Ömrünün sonuna yaklaşan uçaklar değiştirilemez. Yedek parça alamazlar, modernize edemezler. Sonuç olarak Türkiye’nin sadece kağıt üzerinde büyük bir hava kuvveti var. “ Hayali ifadeler kullandı.

Türklerin son derece hırslı bir millet olduğunu söyleyen Paliouras, “Şimdilik drone’lar hava kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası” söz konusu.

Leave a Comment