Başkan Yardımcısı Oktay’dan Pelosi’nin açıklamalarına tepki

class=”medyanet-inline-adv”>

İşte Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama…

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyareti sırasında yaptığı, tarihi ve güncel gerçeklerle bağdaşmayan, tamamen iyi niyetten yoksun, taraflı bir bakış açısını yansıtan, diplomatik çabaları sabote eden açıklamalar asla kabul edilemez. .

Beyaz Saray yönetimi, Ermeni diasporasının oylarına açıkça göz kırpan Pelosi ve birkaç lobi destekli siyasetçinin Karabağ sorununa ilişkin söylemlerinin ABD’nin resmi görüşünü yansıtıp yansıtmadığını netleştirmeli.

Bölgede kalıcı barış ve istikrara şiddetle ihtiyaç duyulduğu bir zamanda, tüm uluslararası aktörleri adil, sağduyulu ve her şeyden önce sorumlu davranmaya davet ediyorum.

class=”medyanet-inline-adv”>

30 yıldır haksız ve hukuksuz bir şekilde işgal edilen vatanın özgürleştirilmesi için mücadele eden Can Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz.

PELOSİ NE DEDİ?

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, üç günlük Erivan ziyareti sırasında dün sözde soykırım anıtı “Tsisernakabert”e çelenk koydu.

Pelosi, burada Azerbaycan’ı ‘saldırgan bir ülke’ ilan ederek, Amerika’da 8 Kasım’da yapılan Kongre ara seçimlerinde Ermeni oyları uğruna Güney Kafkasya’nın binlerce yıllık tarihini hiçe saymıştır. Ermenistan Meclis Başkanı Alen Simonyan ile başkent Erivan’da ortak basın toplantısı düzenleyen Nancy Pelosi, Güney Kafkasya bölgesindeki ihtilafta Ermenistan’ın yanında yer aldığını açık ve net bir şekilde ifade etti.

Ermenistan’ın 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk kez ABD’den bu kadar üst düzey bir heyetin Erivan’a geldiğini vurgulayan Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, “Biz buraya gelmeden kısa bir süre önce Ermenistan’a bir saldırı oldu. toprak bütünlüğü ve egemenliği sağlandı. Temsilciler Meclisi olarak Amerika’nın büyük önem verdiği Ermenistan’a yönelik bu saldırıyı kararlılıkla kınıyoruz. Bölgedeki ihtilafın çözümünde önemli rol oynayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Minsk Grubu üyesi olarak, Ermenistan ile aralarındaki ihtilafın adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesi için diplomatik çaba gösterecek. Azerbaycan ve Karabağ sorunu. ABD Kongresi’nin 2019’da 1915 Olaylarını ‘soykırım’ olarak kabul etmesinden sonra, Başkan Biden 2021’de ‘soykırım’ yaşandığını da kabul etti. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile yapacağımız görüşmede Ermenistan’ın güvenliğini ve demokratik kalkınma yolunu tüm detaylarıyla ele alacağız. ”

Leave a Comment