Baltık ülkeleri ve Polonya kapılarını Rus vatandaşlarına kapattı – Son Dakika Dünya Haberleri

Baltık ülkeleri ve Polonya kapılarını Rus vatandaşlarına kapattı.

AB, Rusya ile vize kolaylaştırma anlaşmasını 12 Eylül’den itibaren askıya almak için geçen hafta bir anlaşmaya vardı. Ardından 4 ülke ortak bir açıklama yaparak Rus vatandaşlarına vize vermeyi tamamen durduracaklarını duyurdu.

Uygulama bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Baltık ülkeleri ve Polonya kapılarını Rus vatandaşlarına kapattı - 1

Diğer AB ülkelerine girerken Rus vatandaşları için kurallar artık genel koşullardan oluşacak. Rus vatandaşlarının vize almaları daha zor olacak, başvurular için daha fazla belge istenebilecek, vize işlemleri daha uzun sürebilir ve başvuru ücretleri artabilir.

Baltık ülkeleri, Polonya, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti gibi bazı ülkeler bir süre bu fikri desteklediler, ancak Fransa, Almanya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi gibi üyeler buna karşı çıktılar ve bunun yerine sadece kontrollerin sıkılaştırılmasını talep ettiler.

İSVİÇRE BU YIL 9 BİNDEN FAZLA RUS VATANDAŞINA VİZE VERİYOR

Bu yıl İsviçre’de 9 binden fazla Rus vatandaşına turist vizesi verildi.

İsviçre’nin NZZ gazetesinde yer alan haberde, Ukrayna savaşının ardından birçok Avrupa ülkesinin vize anlaşmasını iptal ettiği ve Rus vatandaşlarının seyahat rotalarını İsviçre’ye yönelttiği bildirildi.

Haberde, İsviçre makamlarının yılbaşından bu yana Rus vatandaşlarının 9 binden fazla vize başvurusunu onayladığı ve gelen turistlerin çoğunlukla 3 günden fazla ülkede kaldığı kaydedildi.

Diğer ülkelerden vize alıp İsviçre’ye kara yoluyla giriş yapan Rus vatandaşlarının bulunduğu haberde, Temmuz ayı sonuna doğru İsviçre genelindeki otellerin Rus turistler için 61 bin 214 rezervasyon yaptığı belirtildi.

Ukrayna’ya yönelik saldırılar nedeniyle birçok Avrupa ülkesi Rusya ile vize anlaşmalarını iptal ederken, İsviçre’nin bu konuda adım atmaması tepkilere neden oldu.

Tepkiler üzerine hükümet 16 Eylül’de Rusya’ya vize kolaylığı sağlayan anlaşmayı tek taraflı olarak feshettiğini duyurdu.

Leave a Comment