Bakan Karaismailoğlu, Muğla’da restore edilen tarihi köprüyü inceledi.

Programlara katılmak için Muğla’ya gelen Karaismailoğlu, Stratonikeia ve Lagina gibi önemli antik kentleri birbirine bağlayan antik yol güzergahı üzerindeki eski Roma köprüsü üzerinde yapılan restorasyon çalışmalarını görmek için bölgeye gitti.

Bölgede incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi alan Karaismailoğlu, Muğla’da vatandaşların hayatını kolaylaştırmak adına birçok projeyi tamamladıklarını ve devam eden projelerin hızlandırılması için çalıştıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, dünyanın hayran olduğu, en son teknolojiyi kullanan, yerli mühendisler istihdam eden, dünyanın en iyi iş ve projelerini yürüten bir bakanlık olduklarını belirterek, saygı duyulan tarihi köprüleri de hayata geçiren bir bakanlık olarak gururlu işler yaptıklarını kaydetti. ülkedeki atalar tarafından.

Karaismailoğlu, yıllara meydan okuyarak yıkılan yapıları yeniden canlandırdıklarını vurgulayarak, “Milas-Söke karayolunun hemen yanında, yıllara meydan okuyan 1600 yıllık tarihi Sarıçay Köprüsü’nü restore ediyoruz.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin her yerinde benzer çalışmalar yürüttüklerini belirterek, tarihi Sarıçay Köprüsü’nün önümüzdeki ay hizmete açılacağını bildirdi. ifade edildi.

2019 yılında ihalesi yapılan 95 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki tarihi köprü üzerinde temel seviyesinde yürütülen çalışmalarda, Roma döneminde yapılan çalışmalarda Menteşeoğulları ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılara rastlanmış, ayak-kemer ve tempan bölgeleri.

Çalışmalar sırasında tamamen tahrip olan 3 kemerin ayaklarının altında ahşap kazık izleri bulunarak 11 kemerli köprü aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Köprüde döşeme, dere yatağı düzenleme ve çevre düzenlemesi dışında tüm çalışmalar tamamlandı.

AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler Anadolu Ajansı internet sitesinde özet olarak yayınlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Leave a Comment