Bakan Ersoy’dan festival ve konser yasaklarına ‘açıklama’: ‘Maalesef bölgesel hassasiyetler doğabilir’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV’de “Seda Okir ile Özel Röportaj” Programa konuk olan Ersoy gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yenilenen Kız Kulesi ile ilgili tartışmalara da değinen Ersoy, 1940’lı yıllarda çıkan yangından sonra kulenin 1944’te restore edildiğini belirterek, “Kız Kulesi’ne ne derseniz deyin, balkon kısmı var, balkon olarak kullanılıyor. bir seyir terası oraya kadar yığma bir yapıdır ondan sonra orjinalini yani yangından öncesini anlatıyorum kule ahşap malzeme ile tamamlanıyor orijinal malzeme ahşap ve kule ahşap malzeme ile tamamlanıyor Tabii ki ahşap kısım tamamen yanmış, yığma kısım hasar görmüş” dedi.

Bakan Ersoy, kulede bugüne kadar yapılan çalışmalar kapsamında, yapının daha önceki restorasyonlarda kullanılan uygun olmayan malzemelerden farklı statik hesaplara göre arındırılmaya çalışıldığını söyledi.

Daha önceki yenileme ve restorasyon çalışmalarında binanın yükünün arttığını belirten Ersoy, “Bugün Marmara Denizi’nde orta şiddette bir deprem veya hortum olsa zaten kuleyi alır, devirir, götürür. Çünkü sistem birbirine bağlı değil. Bu restorasyon çalışmasına başladığımızda ilk önce şunu söyledik: “Bu konuda uzman, saygın danışmanlar yetiştirelim. Bilim kurulu oluşturduk” dedi.

60 TL ‘SEMBOLİK’ ÜCRET

Kız Kulesi restorasyonunun danışma kurulunda Prof. Dr. Feridun Cili, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Mimar Han Tümertekin’in de yer aldığını vurgulayan Bakan Ersoy, ayrıca Prof. “Kız Kulesi eskiden İstanbul’dan izlenebilen bir kule iken şimdi İstanbul Kız Kulesi’nden görülebiliyor. Aslında çok köklü bir değişimden geçiyoruz. Çünkü artık ziyarete açık. diğer müzelerimiz gibi müze kartının da geçerli olduğu bir işletme.Vatandaşları 60 lira gibi sembolik bir ücret ödeyecek.18 yaş altı ve 65 yaş üstü zaten ücretsiz.Vatandaşlar ziyaret edip görebilecek rahat.” o devam etti.

KAPADOKYA’DAKİ TEHLİKELER

Mehmet Nuri Ersoy, peribacaları ile ilgili paylaşılan fotoğraflara da değinerek, “Fotoğrafa bu açıdan bakarsanız gerçekten ağır bir iş makinesi peri bacasını yıkıyormuş gibi görünüyor. Bu fotoğrafı kim yayınladı derseniz bakın bakın. bu fotoğrafı kim yayınladı, ilk kim ortaya çıkardı, kaçak yapıları kim yıktı. , kaçak yapıyı yapanlar.” ifadelerini kullandı.

Bölge başkanlığının bölgeyi korumak için kurulduğunun altını çizen Ersoy, şöyle devam etti:

“Çünkü UNESCO 2006 raporunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir tavsiyede bulunuyor. UNESCO, bölgeyi korumak için burada yeni bir yönetim sistemi oluşturmanız gerektiğini söylüyor. Aslında UNESCO bizden bunu talep ediyor. ‘Yapmalısınız’ diyor. böyle bir yapı yapın, yani bir yönetim planı, bir yönetim sistemi yapın, burayı korumak için onu oluşturmalısınız, çünkü burası çok büyük ve çok değerli bir alan.’ Bunun üzerine bölge başkanlığını, Kapadokya Bölge Başkanlığı’nı kuruyoruz.Aslında asıl çıkış noktası bu.Bölge başkanlığı neden kuruluyor?Özellikle kaçak yapılara hızlı müdahale edebilmek için, koruma planlarını yapmak için bölge başkanlığını kuruyoruz. Bölgenin hızlı bir şekilde yönetilmesini ve bölgenin doğru yönetilmesini sağlamak.”

Paylaşılan fotoğrafın “algı oluşturmak ya da dezenformasyon yapmak isteyenlerin yaymak istediği görüntüyü verdiğini” iddia eden Ersoy, “Fotoğrafa diğer tarafından bakarsanız, resme bakın, işte bu. aslı yıkılmış varlık bunu göstermiyor tabiki peribacasının yanında gibi duruyor değil mi arkadan bakınca tuvalete bakın müdahalenin yapıldığı yer burası .Peri bacası burada. Aralarında 33 metre mesafe var. Tabii bu fotoğrafı nasıl çektiğinle alakalı” dedi.

“ÜZGÜN HASSASİYETLER”

Bakan Ersoy, yasaklanan konserler ve iptal edilen festivallerle ilgili şunları söyledi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bize göre ne kadar az kısıtlama, ne kadar az kısıtlama, ne kadar az iptal o kadar iyi. Etkinlik, kültür ve kültürel etkinliklerin maksimum düzeyde olması zaten bakanlığımızın hedef ve programları arasında yer alıyor. Bizim bu konulara yaklaşımımız bu ama maalesef bazen bölgesel hassasiyetler olabiliyor ve bölgesel hassasiyetler nedeniyle kaymakamlıklar kapatma, iptal veya erteleme, yasak demeyelim gibi kararlar alabiliyor. bizde ilk merci kaymakamdır son çare değildir son çare hukuktur hukuk yoluna başvurarak karar düzeltme imkanı vardır tavsiyem böyle bir kararla karşı karşıya kalındığında yasal sürecin yürütülmesidir . Hukuki bir karara varmayı çok daha olumlu buluyorum.”

İçişleri Bakanlığı’ndan sayısal veri istediğini de sözlerine ekleyen Ersoy, iptal kararlarının nadiren verildiğine dikkat çekerek, “Bugüne kadar kaç konser ve etkinlik yapıldı? Yılbaşından bu yana yaklaşık 5 bine yakın konser ve etkinlik düzenlendi. Yıl Kaç iptal kararı çıktı dedim. Toplam 19 iptal ve erteleme kararı var. 13’ü kaymakamlar, 6’sı da organizatörler tarafından yapıldı. Yani yaklaşık 5 bine yakın iptal kararı çıktı. olaylar aslında yapıldı.”

Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ne kadar çok kültür ve sanat faaliyeti gerçekleştirdiğini, bunun hem kültürel faaliyetler hem de turizmi desteklemek açısından önemli olduğunu belirterek, bu konuya yapıcı yaklaştıklarını iddia etti.

Leave a Comment