Bakan Ersoy NTV’deydi: Türkiye Galataport ile taarruza geçti – Son Dakika Türkiye Haberleri

Flaş Haber!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV’de yayınlanan Seda EĞİR ile Özel Röportaj programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Ersoy, Kapadokya’da devam eden yol çalışmasıyla peribacalarının değil kaçak yapıların yıkıldığını, yeni yol sayesinde kültür varlıklarının korunduğunu fotoğraflarla açıkladı.

Ersoy, tıpkı Kapadokya Bölgesi’nde olduğu gibi İstanbul’da da Kız Kulesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili sosyal medyada yanlış bilgilerin paylaşıldığına dikkat çekti.

Kültür ve Turizm Bakanı, Kız Kulesi’nin aslına uygun olarak restore edildiğini vurgulayarak, “80 yıllık yanlışlar düzeltiliyor” dedi.

Bakan Ersoy NTV'deydi: Türkiye Galataport ile taarruza geçti - 1
Kız Kulesi’nde Eylül 2021’de restorasyon çalışmaları başladı. Bu ayın başlarında sosyal medyada paylaşılan bir görüntü tartışma yarattı. Kulenin tepesinin olmadığı iddiaları tepki çekti.

Geçen yıl restore edilen tarihi binanın görüntüleri sosyal medyada paylaşılırken, “Kız Kulesi yıkılır mı?” Sorusunu da beraberinde getirdi.

Bakan Ersoy ilk olarak bu konuya değindi.

Ersoy’un konuşmasından satırbaşları:

Kız Kulesi’nin geçmişine bakmak gerekiyor. 40’lı yıllarda bir yangın çıktı ve sonra restore edildi. Beton ağır bir malzemedir, yapıya yük bindiriyordu.

”HORTUM ÇIKARSA KULEYİ ALIR”

Şu anda Marmara Denizi’nde bir hortum çıksa kuleyi alıp götürürdü. Bunun önüne geçmek için restoran sürecini başlattık. Birçok uzmanla çalıştık ve bünyemize dahil ettik.

Betonarme bölüm orijinal malzeme ile yeniden yapılmıştır.

“BİNA ALTINDA BOŞLUKLAR VAR”

Eylül 2021’de bir basın lansmanı ile ne yapacağımızı anlattık. Orijinal duvarları yıkarak orijinalini koruyoruz. Denizin altında da yapıyı etkileyen boşluklar vardı.

RESTORASYON SÜRECİ NEDEN UZUN OLDU?

Öğretmenler acil müdahale edilmesi gerektiğini bildirdi. Orijinal şeklini koruyarak restorasyon sürecine başladık.

Sürece girdiğimizde kolon ve kirişlerin birbirine bağlı olmadığını veya deniz kumu kullanıldığını gördük. Bu yüzden süreç çok uzun sürdü.

“80 YILDA YAPILAN YANLIŞLARI DÜZELTİYORUZ”

80 yılda yapılan hataları düzeltiyoruz, bittiğinde Müzekart’ın geçerli olduğu bir iş olacak.”

Bakan Ersoy NTV'deydi: Türkiye Galataport ile saldırdı - 2

PERİ BACALARINDA YIKIM

Bakan Ersoy, “İş makinelerinin peribacalarını yıktığı anların görüntüleri” iddiasıyla kamuoyunda tartışma yaratan konuya da değinerek, “Kaçak yapıları yıkılanlar Peri Bacaları ile ilgili dezenformasyondur. Yeni rota genişlemedir. tarla yolundan” dedi.

Bakan Ersoy NTV'deydi: Türkiye Galataport ile atak yaptı - 3
Bakan Ersoy, Kapadokya Bölgesi’ndeki yol projesini NTV ekranında görsellerle anlattı.

“UNESCO GÜNCEL YOL İÇİN MAKALE GÖNDERDİ”

Ersoy konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Bölgede şu ana kadar 400’ün üzerinde kaçak yapıyı yıktık. UNESCO, mevcut yolun kapatılmasına ilişkin maddeyi gösterdi. Mevcut yolun altında höyükler ve yer altı şehirleri bulunmaktadır.

İPTAL FESTİVALLER

Balıkesir ve Muğla’nın ardından yapılan festival iptalleri siyasetin gündemine girmiş ve tartışmaları beraberinde getirmişti.

Bazen bölgesel hassasiyetlerin olabileceğini söyleyen Bakan Ersoy, “Ne kadar az kısıtlama, sınır, iptal olursa bizim için o kadar iyi” dedi.

Bakan Ersoy NTV'deydi: Türkiye Galataport ile atak yaptı - 4

SALGI SONRASI CRUISER TURİZMİ

Türkiye’nin yaz turizminde yaşanan krizden etkilenmediğini vurgulayan Ersoy, “Galataport’un devreye girmesiyle Türkiye büyük bir atağa geçti. Bu bizim için çok gurur verici” dedi.

Ersoy, İstanbul Havalimanı ve Galataport’a raylı sistemlerle başlayacaklarını da duyurdu.

Leave a Comment