Azim, Mars’tan ‘inanılmaz taş örnekleri’ topluyor

BBC İNGİLİZCE

Jonathan Amos, BBC Bilim Muhabiri

NASA’nın Mars uzay aracı Perseverance, gezegendeki ilk görevini tamamlamak üzere.

NASA robotu ilk görevinde birçok farklı taş örneği topladı. Bu örnekleri topladıktan sonra, uzay aracı sonraki görevlere hazırlanmak için Dünya’ya getirilecek.

Sondanın Mars’a ulaşmasının üzerinden 17 ay geçti. Bilim adamlarına göre, ‘Jezero Krateri’ adlı siteye giden gezici, çok iyi örnekler toplayarak harika bir iş çıkardı ve gezegende yaşam belirtileri bulmak için çalışmaya devam etmek için mükemmel durumda.

Şu anda gezegende yaşam olup olmadığı araştırılmıyor. Mars’ın zorlu çevre koşulları bu olasılığı büyük ölçüde azaltıyor. Bunun yerine, Perseverenace milyarlarca yıl öncesinden Jezero’nun bir göl olduğu zamanlardan biyolojik izler arar.

Bilim adamları, bu eski tarihin “inanılmaz taş örneklerinde” gizlendiğine inanıyor. Bu numuneler önümüzdeki birkaç ay boyunca bir depoda saklanacak ve incelenecek.

Perseverence Mars görevi üzerinde çalışan ekibin bir üyesi olan Berkeley Üniversitesi’nden bilim adamı David Shuster, “Eğer Jezero’nun eski durumu, son 3.5 milyar yılda herhangi bir zamanda Dünya’da görüldüyse, o zaman biyoloji üzerine düşeni yapmıştır. bu taşların üzerinde “İncelememiz için bazı izler bırakırdı.”

– NASA/JPL-Caltech/MSSS

Amaç, krater yüzeyinde sondaj yapılarak alınan bu örneklerin 2033 yılına kadar Dünya’ya getirilmesidir. Numunelerin alındığı taşların tarihinin tam olarak belirlenebileceği tahmin edilmektedir.

– NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Örneklerden birinin gölün buharlaşması sırasında oluşan çamurdan oluştuğu biliniyor. Bu numunenin tuzla dolu olduğu görüldü. Bu da bölgedeki toprağın karbonca zengin olduğunu ortaya çıkardı.

Bu, beklentiyi büyük ölçüde değiştiren ve farklı beklentiler yaratan bir keşifti:

– NASA/JPL-Caltech/

Son dört aydır Azim bir deltanın kenarında çalışıyor. Yakında krater alanı içindeki daha düz bir alandan taş örnekleri toplamaya başlayacak.

Bunları dikkatlice incelemek ve gelecekteki çalışmalar için veri oluşturmak iki ayı bulabilir.
Leave a Comment