Azerbaycan’dan Pelosi’nin Ermenistan’daki açıklamalarına tepki

Azerbaycan’dan Pelosi’ye tepki

Azerbaycan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara tepki göstererek, “ABD iç siyaset gündemindeki entrikaların ve lobi çevrelerinin çıkarlarının masaya yatırılması kabul edilemez. Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya.”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Pelosi’nin bölgedeki durumu çarpıtan açıklamalarının Azerbaycan’da derin üzüntüyle karşılandığı, Azerbaycan’a yönelik asılsız ve haksız suçlamaların kabul edilemez olduğu belirtildi.

Açıklamada, 12 Eylül’ü 13 Eylül’e bağlayan gece meydana gelen çatışmanın Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik geniş çaplı bir askeri provokasyonu olduğu, bu provokasyonun Azerbaycan ordusu tarafından engellendiği ve tüm sorumluluğun kendisine ait olduğu belirtildi. Erivan yönetimi.

Pelosi’nin Ermeni yanlısı bir siyasetçi olarak bilindiğine ve heyetinde Ermeni yanlısı kongre üyelerinin bulunmasının bunu doğrudan gösterdiğine işaret edilen açıklamada, “ABD’de kongre ara seçimlerinin yaklaştığı göz önüne alındığında Pelosi’nin ziyareti ABD’de iç siyaset gündemi ve Ermeni lobisi çok önemli.Bunu çevrelerinin desteğini kazanmak için kullandığı görülüyor.ABD’nin iç siyaset gündemindeki entrikaların ve lobici çevrelerin çıkarlarının kabul edilemez olması kabul edilemez. Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya’ya taşınıyor.” açıklamalara yer verildi.

Açıklamada, “Adaletten bahseden Pelosi’nin, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırganlık politikası, yaklaşık 30 yıldır Azerbaycan topraklarının işgali ve yüz binlerce Azerbaycanlıya yönelik etnik temizlik konusunda herhangi bir tavır almadığı” vurgulandı.

Pelosi’nin açıklamalarının Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri normalleştirme çabalarına ciddi bir darbe olduğu ve bölgede gerilimi tırmandırmaya hizmet ettiği belirtildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Ermenistan’ın provokasyonlarıyla sınırdaki çatışmalardan Azerbaycan’ı sorumlu tuttu.

AZERBAYCAN-ERMENİ SINIRINDA ÇATIŞMA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, çatışmanın 12 Eylül gecesi Azerbaycan’ın Taşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan yönlerinde Ermeni güçlerinin geniş çaplı kışkırtması sonucu başladığını duyurdu.

Diplomatik temaslar sonucunda, 2. Karabağ Savaşı’ndan sonraki en büyük ihtilafta Azerbaycan ve Ermenistan’ın ateşkes konusunda anlaştıkları bildirildi.

Azerbaycan 79 askerin şehit olduğunu duyurdu. Ermenistan ise ölen Ermeni askerlerinin sayısını 135 olarak açıkladı.

Azerbaycan, çatışmalarda hayatını kaybeden yaklaşık 100 Ermeni askerinin cenazesini Erivan’a vermeye hazır olduğunu açıkladı ve 17 Eylül’de 32 cenazeyi teslim etti.
Leave a Comment