Azerbaycan’dan Nancy Pelosi’nin açıklamalarına tepki… Kabul edilemez!

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Azerbaycan-Ermenistan ihtilafına yaptığı resmi ziyaret kapsamında dün beraberindeki heyetle Ermenistan’a gelerek, ihtilaflardan Azerbaycan’ı sorumlu tutan açıklamalarda bulundu. Pelosi’nin açıklamalarına tepki gösteren Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin açıklamalarının bölgedeki kırılgan barışı güçlendirmeye değil, tansiyonu yükseltmeye hizmet ettiğini belirtti.

12 Eylül-13 Eylül tarihleri ​​arasında sınırda yaşanan çatışmanın Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik geniş çaplı bir askeri provokasyonu olduğunu belirten bakanlık, bu provokasyonun Azerbaycan ordusu tarafından engellendiğini ve tüm sorumluluğun Erivan yönetimine ait olduğunu kaydetti. .

Azerbaycan'dan Nancy Pelosi'nin açıklamalarına tepki... Kabul edilemez

class=”medyanet-inline-adv”>

Pelosi’nin Ermeni yanlısı bir politikacı olarak bilindiğini ve heyetinde Ermeni Kongre üyelerinin bulunmasının bunu doğruladığını vurgulayan Bakanlık, “ABD’de kongre ara seçim döneminin yaklaştığı göz önüne alındığında, Pelosi’nin bu ziyareti iç siyasi gündemi ve ABD’deki Ermeni lobi çevrelerinin desteğini destekleyecektir. Kazanmak için kullanıyor gibi görünüyor. ABD’nin iç siyaset gündemindeki entrikaların ve lobici çevrelerin çıkarlarının Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya’ya taşınması kabul edilemez.

Azerbaycan'dan Nancy Pelosi'nin açıklamalarına tepki... Kabul edilemez

“AZERBAYCAN’A KARŞI EŞSİZ VE EŞSİZ suçlamalar KABUL EDİLEMEZ”

Pelosi’nin bölgedeki durumu saptıran açıklamasının üzücü olduğunu belirten Bakanlık, “Azerbaycan’a yönelik asılsız ve haksız suçlamalar kabul edilemez. Pelosi’nin Ermenistan’da söyledikleri, Ermeni propagandası temelinde yapılmış bir açıklama olarak değerlendirilmelidir. Bu, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri normalleştirme çabalarına ciddi bir darbedir. Bu tür tek taraflı adımlar ve mesnetsiz açıklamalar bölgedeki kırılgan barışı güçlendirmeye değil, tansiyonu yükseltmeye hizmet ediyor.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Ermenistan Ulusal Meclisi Başkanı Alen Simonyan ile görüşen Pelosi, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Azerbaycan tarafından başlatıldı, bu kabul edilmelidir. Azerbaycan’ın Ermenistan’a yönelik yasadışı ve ölümcül saldırılarını, onun adına şiddetle kınıyoruz.”

Leave a Comment