Azerbaycan Fransa’ya nota verdi – Haber

class=”medyanet-inline-adv”>

Fanatik Ermenilerin Fransa’nın başkenti Paris’teki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne saldırmasının ardından Azerbaycan harekete geçti. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa’nın Bakü Büyükelçisi Zacharie Gross’un bakanlığa çağrıldığı ve protesto notası verildiği belirtildi. Görüşmede, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov’un Gross’a, Fransa’daki Ermeni diasporasına ait aşırılık yanlısı grubun saldırısının Fransız yasalarını ve genel kabul görmüş uluslararası hukuk normlarını ihlal ettiğini bildirdiği belirtildi.

Öte yandan saldırı sırasında büyükelçilik binasında maddi hasar meydana geldiğini belirten Halefov, diplomatik misyonun faaliyetlerine ve çalışanların hayatlarına yönelik büyük bir tehdit olduğunu söyledi. Halefov, Azerbaycan’ın radikal Ermeni grupların bu eylemlerine izin vermesini ve zamanında önlem almamasını şiddetle protesto ettiğini de Gross’a iletti.

class=”medyanet-inline-adv”>

ARAŞTIRMA İSTENİLEN

Fransa’nın, 1961 Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi uyarınca, ev sahibi ülke tarafından diplomatik misyonlarının güvenliğini sağlama yükümlülüğünü yerine getirmemiş olmasından üzüntü duyduğunu belirten Halefov, diplomatik misyon ve personeli tehlikeye atan bu eylemin derhal durdurulması gerektiğini söyledi. Fransız kolluk kuvvetleri tarafından kapsamlı bir şekilde soruşturulması ve uygun bir yasal değerlendirme yapılması gerektiğini belirterek, Büyükelçi Gross’tan suçluların adalete teslim edilmesini ve tazminat ödenmesini talep etti.

Öte yandan Gross, büyükelçiliğe yapılan saldırıdan üzüntü duyduğunu ve Azerbaycan tarafının talebi doğrultusunda olayın hukuki olarak değerlendirilmesi için gerekli adımların atılacağını kaydetti.

Çirkin SALDIRI

Fanatik Ermeniler, Fransa’nın başkenti Paris’te Azerbaycan Büyükelçiliği’ne saldırdı. Azerbaycan’ın Fransa Büyükelçisi Rahman Mustafayev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırıya ilişkin güvenlik kamera görüntülerini paylaşarak, “Fransa’da yaşayan Ermeni fanatikler, Paris’teki Azerbaycan Büyükelçiliği binasına saldırdı. Ama Ermeni barbarları bir kenara bırakalım. Büyükelçiliklere sahip çıkmayan Emmanuel Macron ve güvenliğimiz için meşru taleplerimizi görmezden gelen Fransa utansın” dedi.

Leave a Comment