‘Avukatla görüşmeyen hakim olamaz’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Adalet Akademisi Eğitim Dönemi Açılış Töreni’nde konuştu.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi, o yıl denetlenecek adliyeleri her yıl en geç Ocak ayının ikinci haftasında ilan edeceğini belirten Bozdağ, bu süre içinde adliyelerin de denetleneceğini, bu denetimin yapılacağını bildirdi. yol gösterici ve yol gösterici bir denetim olmak.

Yargılamanın uzamasında hukuktan kaynaklanan sorunları gidermeye çalıştıklarını ifade eden Bozdağ, sonuçlandırılması gereken bir dosyanın hakim önünde aylarca beklemesi durumunda kimin kusurlu olduğuna bakılacağını ifade etti.

Bozdağ, “İşlerimiz saat gibi geçsin, geciken adalet tartışmaları Türkiye’nin gündeminden düşüyor. Çünkü bu konuda birçok dava hakkında çok ciddi eleştiriler alıyoruz.”

“AVUKATLA KONUŞMAZSAN YARGI OLAMAZ”

Bozdağ, konuşmasında avukatlarla görüşmeyen hakim ve savcılara tepki göstererek şöyle devam etti:

“Niye buluşmuyorsunuz? ‘Tarafsızlık bağımsızlığın sebebidir’, ‘Falanca diyor’… Eğer insanlar sizi röportajınıza göre değerlendiriyorsa yanmışsınızdır. Ama bilin ki insanlar değerlendiriyor. “Kiminle konuştuğunun bir önemi var mı” geçtikten sonra kiminle konuştuğunun bir önemi var mı? Ama ne yazık ki birçok yerde kapısına “Görüşemezsiniz” yazan meslektaşlarımızı görüyorum. avukat” maalesef çıktı. Böyle bir insan hakim olabilir mi? Hakim olamaz. Ama mesleğe girdi. Devlet adına halkın hakimi sizsiniz. Cumhuriyetin savcısı sizsiniz. Evet, Cumhuriyetin hakimi sensin.Ama bu Cumhuriyetin sahibi Türk milletidir, Türk milletidir.Sen Türk milletinin, Türk milletinin hakimi ve savcısısın?Onlara saygı, bizim görevlerimizdendir. kuyu.”

Yüz yüze görüşme ilkesinin sadece sanığın gözlerine ve yüzüne bakmak olarak algılanmaması gerektiğini belirten Bozdağ, “‘Sorunu yargıca anlatmak istiyorum’ diyenlere kulak verin lütfen. Gözlerinin içine bakın. “Bir anne, bir baba ya da bir başkası gelip size derdini anlatsın. Emin olun, size söyledikten sonra, kararınız yüzde yüz aleyhine de olsa adaletinize olan güveni yüksek olacaktır.”

Leave a Comment