Avrupa’da resesyon riski 2 yılın zirvesinde

Euro Bölgesi’nde resesyon riski beklentisi, kış aylarında enerjide yaşanan daralmanın ekonomik aktivitede keskin bir düşüşe neden olacağı endişesiyle Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, bir önceki ankette yüzde 60 olarak tahmin ettikleri önümüzdeki 12 ayda art arda iki çeyrekte daralma olasılığını yüzde 80’e güncellediler.

Euro Bölgesi’nde resesyon riski, kış enerjisindeki daralmanın ekonomik aktivitede düşüşe neden olacağına dair artan endişelerle Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Alman ekonomisi bu çeyrekten itibaren daralabilir

Birliğin en büyük ekonomisi ve doğalgaz kesintilerinden en çok etkilenecek ülke olan Almanya’nın bu çeyrekten itibaren küçülmeye başlaması muhtemel.

Halihazırda rekor enflasyon ve çeşitli arz kıtlıkları ile mücadele eden Avrupalı ​​hane halkı ve şirketler, Rusya’nın bölgeye gaz arzını kesmesinin ardından sınırlı enerji dağıtımı olasılığına hazırlanıyor.

Anketler, faaliyetin Temmuz ayından bu yana daraldığını ve yakın vadede çok az toparlanma işareti olduğunu gösteriyor.

Enflasyonun yılın son çeyreğinde yüzde 9,6 ile Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) hedef oranının neredeyse beş katı olan zirve yapması bekleniyor. Ankete katılan ekonomistler, enflasyonun 2024’ten önce yüzde 2 hedefine yaklaşacağını düşünmüyorlar.

ECB yetkilileri, Euro Bölgesi ekonomisinin küçülmek yerine sadece resesyona gireceğini tahmin ederken, bu ay politikalarını güncellediklerinde, bölgenin büyüme ve enflasyon görünümünde giderek endişe verici gelişmelere işaret ettiler.

Enflasyonu dizginlemek için zaman daralıyor

ECB Başkanı Christine Lagarde ve meslektaşları devasa faiz artışlarını enflasyonu kontrol altına alma kararlılıklarıyla açıklarken, ekonomistler böyle bir adım için zamanın daraldığını değerlendiriyor.

Ekonomistler, yeni ankette ECB’nin faiz artırım döngüsünü daha erken durduracağını, ancak Şubat ayına kadar daha büyük artışlarla oranları yüzde 2’ye çıkaracağını tahmin ediyor. Katılımcıların yarısından fazlası ECB’nin Ekim ayında yapacağı politika toplantısında 75 baz puanlık bir artış bekliyor.

ECB Baş Ekonomisti Philip Lane, geçen hafta bankanın bu ay alışılmadık derecede büyük bir faiz artırımı yapmasının uygun olacağının, ancak gelecekteki sıkılaştırma adımlarının muhtemelen küçüleceğinin sinyallerini vermişti. Diğer ECB yetkilileri ise nihai kararın ardından gelecekte 75 baz puanlık yeni bir faiz artırımı olasılığını dışlamadıklarını belirttiler.

Leave a Comment