Ani şeker hastalığına, kilo kaybına ve nedeni bilinmeyen karın ağrısına karşı dikkatli olun.

2010 yılından bu yana bölge halkına hizmet veren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde pankreas kanserinin erken teşhisi için endoskopik ultrason yapılıyor. Önceki yıllara göre kanser vakalarında önemli bir artış olduğunu ifade eden, Gastroenteroloji Uzmanı Berat EbikBunların en önemlilerinden birinin pankreas kanseri olduğuna dikkat çekti.

Ebik, ilerlemiş pankreas kanserlerini etkileyecek bir tedavi olmadığını söyledi.Bu da bizi erken teşhisin önemine getiriyor. Pankreas kanseri erken teşhis edilirse tedavi seçenekleri artar. Cerrahi veya yeni geliştirilen anti-kemoterapötik ilaçlarla tedavi açısından önemli olabilir.” söz konusu.

“HIZLI TEŞHİS EDEBİLİR VE HASTANIN ERKEN EVREDE TEDAVİSİNİ BAŞLATABİLİRİZ”

Ebik, erken teşhis için aile öyküsü, yeni başlayan şeker hastalığı, kilo kaybı ve açıklanamayan karın ağrısı olan hastaların vakit kaybetmeden dahiliye veya gastroenteroloji kliniklerine başvurması gerektiğini vurguladı.Ne yazık ki geç kanser hastalarının ultrason görüntülemelerinde erken evrede tespit edilememektedir. Hastanemizde mevcut olan endoskopik ultrason denilen bir teknikle bu tümörleri erken dönemde kolaylıkla tespit edebiliyoruz.

Tespit ettiğimiz anda biyopsi alma seçeneğimiz de var. Böylece hızlı bir şekilde teşhis koyabiliyor ve hastanın tedavisine erken bir aşamada başlayabiliyoruz. Endoskopik ultrason önceki yıllarda hastanemizde mevcut değildi. Sadece kullanılmıştır. Şu anda hastanemizde günde 4-5 endoskopik ultrason muayenesi yapıyoruz. İşlemlerimiz anestezi altında yapılmaktadır. Bu işlem bölgemizde sadece Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmaktadır. Hastalarımız başvurduğunda endoskopik ultrasona ihtiyaç duyulursa bunu anestezi altında kısa sürede yapabiliyoruz.“dedi.

“YILDA 1.500 HASTAYA ENDOSKOPİK ULTRASON UYGULAMASI YAPIYORUZ”

Bu hastalık için farkındalık önemlidir. Ne yazık ki geç teşhis edilirse çok fazla tedavi seçeneği yoktur. Bu nedenle erken teşhisin önemine dikkat çekiyoruz.dedi Ebik.Yılda ortalama 1.500’ün üzerinde hastaya endoskopik ultrason uyguluyoruz. Son zamanlarda haftada ortalama 2-3 hastada pankreas kanseri tanısı koyuyoruz. Maalesef bizim için bu yüksek bir oran ve her geçen gün artıyor. Bahsettiğim semptomları olan hastalar en az bir dahiliye polikliniğine sevk edilmekte ve genel muayeneler sonrasında bir semptom varsa hastalar hızlı bir şekilde tarafımıza sevk edilmektedir. Gerekli incelemelerin ardından endoskopik ultrason işlemleri yaparak tanıyı koyuyoruz.“dedi.

Leave a Comment