Altın fiyatları 13 ayın dibini görmüştü: Piyasalarda ‘Kritik Çarşamba’

class=”medyanet-inline-adv”>

Altının ons fiyatı geçen hafta beklentilerin üzerinde gerçekleşen ABD Ağustos ayı enflasyon rakamlarının ardından gerilemeye başlarken; 1700 dolarlık kritik seviyenin altına düştü ve yaklaşık 13 ayın en düşük seviyesini gördü. Ons altın yeni haftaya düşüş trendi ile başladı. Yeni haftada birçok merkez bankası faiz toplantısı yaparken; en önemlisi ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı olarak öne çıkıyor. Fed’in faiz kararının ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısının piyasaları etkilemesi bekleniyor.

FED DENGEYİ DEĞİŞTİREBİLİR

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Eylül ayı toplantısı yarın başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek. Fed’in faiz kararı Çarşamba günü Türkiye saati ile 21:00’de açıklanacak. Başkan Powell’ın 21:30’da başlayacak konuşması, önümüzdeki toplantılar için verebileceği ipuçları açısından kritik öneme sahip olacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

Piyasa fiyatlarına bakıldığında Fed’in faiz oranlarını 75 baz puan artıracağı kesin görülüyor. Ayrıca enflasyon rakamlarının ardından 100 baz puanlık faiz artırımı olasılığı düşük kalsa da yükselmeye başladı.

Piyasalar nefeslerini tutarak Fed’in faiz kararına odaklandı. Kararın ardından piyasaların yönü; Belirsizliğin ortadan kalkmasıyla risk iştahının artması bekleniyor. Fed’in para politikasını beklentilerin üzerinde sıkılaştırabileceğine ilişkin mesajların gelmesi durumunda, güvenli liman etkisiyle dolar dünyada daha da güçlenecek; ABD tahvil getirilerinin yukarı yönlü hareket etmesi ve altın fiyatlarının ters korelasyon etkisiyle baskılanması beklenebilir.

ALTIN ​​FİYATLARI DEĞER KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Altın Cuma günü ons başına 1652$’a düşerek 9 Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Yeni günde baskı altında hareket eden sarı maden, en yüksek 1680$ ve en düşük 1659$’ı gördü; 13:38 itibariyle yüzde 0,67 düşüşle 1664 dolardan hareket ediyor.

Altın fiyatları 13 ayın dibini görmüştü: Piyasalarda 'Kritik Çarşamba'

class=”medyanet-inline-adv”>

Altının gram fiyatı Cuma günü altındaki düşüşün etkisiyle 21 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesi olan 971 TL’ye geriledi. Bugün gram altın en yüksek 986,89 lira ve en düşük 975,84 lirayı görüyor; 13:49 itibarıyla yüzde 0,47 düşüşle 978,69 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı zamanda çeyrek altın 1638 liradan, Cumhuriyet altını ise 6 bin 737 liradan satılıyor.

Altın fiyatları 13 ayın dibini görmüştü: Piyasalarda 'Kritik Çarşamba'

GRAM ALTIN ​​FİYATI NASIL BELİRLENİYOR?

Küresel piyasalarda altın ons bazında hesaplanırken gram altın fiyatındaki değişim; Bir ons altının fiyatı ile doların Türk lirası karşısındaki değeri üzerinden belirlenir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Örneğin altının ons fiyatı yükselirken; dolar kuru Türk lirası karşısında sabit kalırsa gram altının fiyatı yükselir veya ons altının fiyatı yükselirken; Dolar kuru Türk lirası karşısında değer kaybederse gram altının fiyatı düşecektir.

OTENS ALTINDA OMURGA SEVİYESİ KIRILMASI
Seda Yalçınkaya – İntegral Yatırım Araştırma Müdürü

Altın fiyatları 13 ayın dibini görmüştü: Piyasalarda 'Kritik Çarşamba'

Ons altın, geçen hafta ABD’de beklenen yukarıda açıklanan TÜFE verilerinin ardından kayıplarını hızlandırdı ve yaklaşık 2019 sonundan beri devam eden güçlü destek seviyesini kırdı. 1680 dolar seviyesinin altında kalırsa, aşağıda uzun vadeli bir düşüş eğilimi görülebilir. ons. 1680 dolar seviyesi yatay bir omurga değeriydi. Şimdilik düşüş 1660 dolar seviyesinde sınırlı görünüyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Küresel piyasalar bu Çarşamba günü yapılacak Fed toplantısına odaklanmış durumda. Fed’in şahin duruşundan taviz vermesini beklemiyoruz. Ancak ekstra bir şahin olmaktan ve önümüzdeki dönemde daha fazla faiz artıracağının sinyallerini vermekten de kurtulabilir. Sonuç olarak, para politikasını enflasyonla başa çıkmak için kullandığı ekonomiyi daha fazla soğutmak veya ısıtmak için ayarlı tutmak zorundadır. Kısacası, Fed’in işi zor. Bu toplantıda daha şahin açıklamalar yapılırsa küresel piyasalardaki baskılar daha da artabilir.

DEĞİŞİM İÇİN BİR KEŞİF BEKLEMEYİZ

Bu toplantıda Fed, ABD ekonomisine ilişkin öngörülerini de açıklayacak. Özellikle TÜFE’nin nerede oluşmasının beklendiği önemli olacaktır. 21:30’da piyasa, Fed Başkanı Powell’ın konuşmasından gelen sinyalleri fiyatlandırmaya hazır olacak. Bir söylem değişikliği beklemiyoruz. Ancak piyasanın farklı algılayacağı bir değişiklik olursa, piyasa fiyatlamasına hassasiyetle dahil edilecektir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Özetle daha şahin bir Fed ile karşılaşırsak önümüzdeki dönemde altının onsun 1550 dolar seviyesine gerilemesi beklenebilir. Öte yandan, Fed’in retoriği yumuşarsa altının 1680 dolar seviyesinin üzerinde kalmasını bekleyebiliriz. Bu durum gerçekleşse bile, ons altındaki artışların sınırlı kalması daha olası bir senaryo gibi görünüyor. Kısa vadede, 1735 dolar seviyesinin üzerinde yerleşik bir kurs olmazsa, yukarı yönlü bir trendin başlamasından bahsetmek mümkün olmayacak.

BU VİDEO İLGİLENEBİLİR

Leave a Comment