Altı Masa liderleri arasında sürpriz görüşme

ANKARA – 2 Ekim’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde başlayacak olan Altı Masa’nın liderleri arasındaki turun ikinci turu öncesi trafiği kulisleri heyecanlandırdı. Ortak Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarıyla bağlantılı temas trafiğinin aslında daha önce yapılan ancak kamuoyuna pek yansımayan liderler arası bir temas trafiği olduğu öğrenildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in DEVA ve Geleceğin Partisi Liderleri ile görüşeceği Ankara kulislerine yansıdı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in ‘HDP bakanı olabilir’ sözleri ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun ‘Kemal Bey aday olmazsa masa dağılır’ açıklamalarının ardından kulise yansıyan bu görüşmeler, ‘HDP bakanı olabilir’ sözleriyle ilişkilendirildi. adaylık tartışması Ancak kaynaklar bunu doğrulamadı.

Altı Masa’daki parti kadrolarından edinilen bilgiye göre, söz konusu toplantı için liderlerin atama talebi Akşener’den değil, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan geldi. Babacan, masadaki beş liderden ayrı ayrı randevu talep etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile geçen hafta görüşme gerçekleşti. Babacan bugün akşam İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile görüşecek. Babacan Çarşamba günü Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile de görüşecek.

Edinilen bilgilere göre toplantıda gündem maddeleri Altı Masa’yı oluşturan tarafların üzerinde çalıştıkları konular olacak. Bu atamanın, seçimin kazanılması halinde vaat edilen parlamenter sisteme geçişe kadar Türkiye’nin nasıl yönetileceğini içeren Geçiş Süreci Yol Haritası, seçim güvenliği ve iletişim komisyonu gibi çalışmaların değerlendirilmesi için talep edildiğini anlatan kadro, “Aslında bu tür toplantılar liderler arasında yapılıyor. Babacan ayrıca yürütülen çalışmalarla ilgili bir istişare toplantısı düzenliyor. DEVA Party, çalışma alanlarındaki ödevlerini büyük oranda tamamladı. Bunları liderlerle paylaşır. Bu liderlere sunulan çalışmalar kapsamında bir iç değerlendirme yapma fırsatı da verilmektedir. Bir istişare toplantısı olarak değerlendirilebilir. Müzakereler bu çerçevede yapılıyor” dedi.

Söz konusu görüşme taleplerinin geçen hafta Kuşoğlu’nun açıklamalarından önce geldiğini kaydeden personel, Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmede adaylık konusunun görüşülmediğini söyledi.

AMAÇ ALTI TABLOYU GÜÇLENDİRMEK

Personel, söz konusu görüşmelerin “Altı Masa krizde” veya “Altı Masa çatlıyor” şeklinde yansıyan tartışmalarla kesinlikle alakası olmadığını, aksine Altı Masa’yı güçlendirmeyi amaçladıklarını savunuyor. Görüşmeler için “DEVA Partisi kendi çalışmalarını ve sonuçlarını liderlerle paylaşıyor. 2 Ekim’de yapılacak toplantı öncesinde Sayın Kılıçdaroğlu, önümüzdeki hafta gündemi belirlemek üzere liderleri ziyaret edecek. Bu ziyaretlerden sonra gündem netleşecek. Babacan’ın toplantıları da bu gündemi ve toplantı sonrasında yapılacak açıklamayı zenginleştirmeyi amaçlıyor. Bu çalışmaların masanın dağılması için değil, masanın daha da güçlendirilmesi için yapıldığı söyleniyor” dedi.

Liderlerin açıklamasına göre Altı Masa, geçiş sürecinin yol haritası üzerinde uzlaşma sağlanmadan ortak aday konusunu gündeme getirmeyecek. Bu şekilde gerçekleştirilen ikili görüşmelerin de bu sürecin hızlanmasına katkı sağlayabileceği kaydedildi.

Leave a Comment