Almanya’dan flaş doğalgaz kararı

Oluşturulma Tarihi: 21 Eylül 2022 13:26

Doğal gaz alımında büyük ölçüde Rusya’ya bağımlı olan Almanya’dan dikkat çekici bir hamle geldi. Almanya, ülkenin en büyük Rus gazı ithalatçısı olan Uniper için kararını verdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşla başlayan enerji krizi Avrupa’yı derinden etkilemeye devam ediyor.

Kremlin, Moskova’ya yönelik yaptırımlar kaldırılmadıkça Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz tedarikini tam olarak sürdürmeyeceği duyurusunu yineledi.

Almanya’da enerji piyasasını düzenleyen kurum olan Bundesnetzagentur (BNetzA) Başkanı Klaus Müller, Rusya’nın gaz arzını tamamen kesmesi halinde ülkedeki gaz depolama tesislerinin talebi en fazla 2,5 ay karşılayabileceğini açıkladı.

Enerji krizinden en çok etkilenen ülkelerden biri olan Almanya’dan flaş bir doğalgaz kararı geldi.

Almanya, ülkenin en büyük Rus gazı ithalatçısı olan Uniper’i millileştirmeye karar verdi.

Karar kapsamında hükümetin Uniper’e 8 milyar euro sermaye aktaracağı açıklandı.

Ülke basınında yer alan habere göre, kamulaştırma kararının ardından Alman devleti şirketin yüzde 99’unun sahibi oldu.

Uniper, Rusya’dan yeterli doğalgazı almakta zorlanıyordu. Gaz akışı kesildiğinde şirket, pahalıya aldığı gazı anlaşmalar gereği düşük fiyata satmak zorunda kaldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

ALMANYA’DAN NÜKLEER ENERJİDE U-DÖNÜŞÜ

Geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Robert Habeck, dönemin Şansölyesi Angela Merkel’in 2011’de açıkladığı sıfır nükleer politikanın askıya alınması anlamına gelen bir açıklama yaptı.

Hükümetin nükleer karşıtı ortağı Habeck, “ülkede kalan üç nükleer santralden ikisinin, her ihtimale karşı 2023 Nisan ortasına kadar faaliyette kalacağını” belirtti.

Almanya’nın bu kararı, dış basında ‘U dönüşü’ olarak yorumlanıyor.

Japonya’daki Fukushima nükleer faciasının ardından Merkel, atom enerjisini tamamen bırakma kararı aldı ve ülkedeki 6 santralden 3’ü kapatıldı.

Bloomberg kısa süre önce Almanya’nın Rus gazına bir alternatif aradığını yazdı ve haberler Şansölye Scholz’un Cumartesi gününden itibaren Suudi Arabistan, Katar ve BAE’ye seyahat edeceğini hatırlattı ve “Şansölye muhtemelen bu hafta sonu teslimat sözleşmeleri imzalayacak” dedi.

Rus devlet enerji şirketi Gazprom, Nisan ayında, sağladığı gaz için ruble ödemeyi reddeden GasTerra’ya doğal gaz akışını askıya alacağını duyurdu.

GasTerra ise ruble ödemelerine ilişkin açıklama yaptı ve Gazprom’un Rus doğalgazı için ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini belirtti.

Gazprom, daha önce ruble olarak ödeme yapmayı reddeden Finlandiya’ya gaz tedarikini de kesmişti.

LİSTEDE HANGİ ÜLKELER VAR?

Putin’in imzaladığı kararname ile geçtiğimiz haftalarda ‘dost olmayan ülkeler’ listesi resmiyet kazandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Rus hükümeti tarafından yayınlanan listede ABD ve tüm AB ülkeleri yer aldı. Listede Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Arnavutluk, Andora, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino, Kuzey Makedonya’nın yanı sıra Japonya, Güney Kore, Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda, Singapur ve Tayvan da yer aldı.

Leave a Comment